Pts. Eyl 27th, 2021

 

Konuyla ilgili açıklamayı PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat yaptı. Kampanyayı duyurmaya çalıştıklarını belirten Canpolat: “Van’da yaşanan depremin birinci gününden beri, Van’daki depremzede kardeşlerimiz için ne yapabilirizi konuşuyorduk.

Depremin ikinci gününde demokratik kitle örgütleri olarak bir araya geldik.

Zaten biz toplantı yapmadan önce Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyon’u tarafından da sendikalara, yardım yapılması yönünde bir çağrı yapılmıştı.

Biz de Malatya’da bulunan tüm işletmeleri, işyeri temsilcilerini arayarak yardıma destek verilmesini rica ettik. Van’daki depremzedeler için yardım kampanyası başlattığımızı duyurduk. Kampanyadan bahsettiğimiz herkes, kampanyayı olumlu karşıladı. Karınca kararınca herkes yardım etmeye çalıştı.” dedi.

 

“İLK İKİ KAMYON, BU AKŞAM YOLA ÇIKIYOR”

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Malatya Şubesi’nde Malatya’daki tüm demokratik kitle örgütlerinin bir araya geldiği bir toplantı yaptıklarını belirtenCanpolat, şöyle devam etti: “Biz bu süreçte topladığımız yardımları tek çatı altına topladık. Bu akşam kamyonlarla depremzedelere göndereceğiz. Biz, yardımları KESK kanalı ile doğrudan depremzedelere ulaştıracağız.

Ayrıca her demokratik kitle örgütü de ayrıca kendi üyelerine ve kamuoyuna duyurular yaparak depremzedelere yardım elinin uzatılması çağrılarını yaptı.

Hem yurttaşlar hem de esnaflar gerçekten yardım konusunda çok duyarlılık gösteriyorlar. Özellikle ailelerin yoğun bir ilgisi var. Esnaflar da battaniyeler, kışlık elbiseler konusunda yardım elini uzatıyorlar.

Ev hanımları, evlerindeki battaniyeleri, montları, kuru gıdaları, tüplü sobaları, halıları, kışlık elbiseleri getirdiler.”

 

“MALATYA HALKI DUYARLILIK GÖSTERİYOR”

 

Depremin her an herkesin başına gelebileceğini belirten Canpolat: “Bu çatışma ortamı küçük grupların gürültüsü olarak düşünüyorum. Malatya halkı gerçekten bu konuda çok duyarlılık gösteriyor.

Evde kullanmadığımız bir battaniye, bir mont, göçük atından çıkan veya mağdur olan kişilerin sıcak bir rüyasıdır. Gerçekten insan, bir olay başına gelmeden anlayamaz.

Ama depremzedeler ile empati kuralım ve elimizden gelen tüm yardımı yapalım.

Bu bir doğal afettir. Her an kimin başına geleceği belli olmaz.” şeklinde konuştu. 

ÖREN’DEN AZRA’YA ANLAMLI MESAJ

Malatya’nın Akçadağilçesine bağlıÖren beldesinden gelen bir koliden çıkan mesaj, kolileri sınıflayarak düzenleyenlere duygulu anlar yaşattı. Mesajda: “Seni seviyoruz Azra bebek. Ören’den sana acil şifalar… Tüm Van halkına: Yanınızdayız…”

KIZILAY’A GÜVEN KALMAMIŞ

Eşyaları paketleyen Nihal Pekaslan ise: “Hükümet üyeleri, yardımları Kızılay’a yönlendiriyor. Benim bağışladığım kanı, ihtiyacı olan bir insana satan bir kuruma; başkanlık için birbirine silah çekmiş olan bir kuruluşa nasıl güveneyim? Deprem vergisi altında topladıkları 40 milyarlık paranın kimlere yedirildiğini bile açıklayamayanlara nasıl güveneyim? O nedenle kendi yardımlarımızı, depremzede kardeşlerimize doğrudan ulaştırmayı tercih ettik. Çadır bile diktirdik.” dedi.

Katılan partiler ve demokratik kitle örgütleri: Eğitim Sen, SES, BES, EMEP, ESP, ÖDP, BDP, PSAKD, İHD

Sultan KILIÇ    sultankilic44@hotmail.com

  

157

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir