Çar. Eki 21st, 2020

 

 

TÜRK-İŞ Malatya Temsilcisi Demiryol-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı

Hikmet Kazgan, yaptığı yazılı basın açıklamasında:

 

“Bilindiği üzere 13.06.2020 Cumartesi günü sabaha karşı Battalgazi İlçesi Kemer köprü mevkiinde meydana gelen tren kazası sonucu 2 makinist arkadaşımız vefat etmiş 2 makinist arkadaşımız yaralı olarak Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavi altına alınmıştır.2 makinist arkadaşımız ise ayakta tedavi edilerek taburcu edilmiştir.

 

Siyasilerimizin yapmış olduğu açıklamalarına istinaden,15.06.2020 tarihli mahalli basın tarafından kazanın oluş şekli ile yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Kimler tarafından bilgi verildiği bilinmeden bilgi kirliliği ile yapılan açıklamaya göre Malatya’dan çıkan trenin izinsiz çıktığı beyan edilmiştir. Makinistin izin almadan yola çıkması mümkün değildir. İzinsiz yola çıkmak intihardır. Böyle bir şeyin olması mümkün müdür?

 

Bölge Müdürlüğümüz yetkili amirlerince kaza ile ilgili hiçbir açıklama yapılmazken, soruşturma yapılmadan, kayıtlar incelenmeden, personellerin ifadesi alınmadan Malatya’dan çıkan tren personellerini suçlu ilan etmek, biz sivil toplum örgütlerini ve TCDD personelini ve görev şehidi olan makinist kardeşlerimizin ailelerini derinden üzmüştür.

 

TCDD Bölge Müdürlüğü bünyesinde meydana gelen her türlü kaza, teknik ve tetkik edilerek kayıt altına alınmaktadır. Telsiz konuşmaları, telefon kayıtları incelenmeden kaza ile ilgili personelin ifadeleri alınmadan, kimse zanlı olarak suçlanamaz.

 

Yapılan haberler açıklamalar zamansız, gerçeği yansıtmayan talihsiz açıklamalardır. Bu konuda yargısız infaz edilmeden herkesi sükûnete davet ediyoruz.

 

Kurum yetkilileri açıklama yapmadan, kazanın oluş sekli bilinmesi mümkün değildir.

 

Şu anda acımız taze; ölen ve yaralanan, tedavi gören personelimizin olduğunu unutmadan, soruşturma başlamadan birilerini suçlu ilan etmek, biz TCDD çalışanlarını, vefat eden, yaralanan ve hastanede yatan arkadaşlarımızın ailelerini derinden üzmüştür.

 

Bu tür açıklamaların bir an önce düzeltilmesi elzemdir. Sonuçta iki insan hayatını kaybetmiştir. Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar dileriz.

 

Kamuoyuna duyurulur.”

 

 

 

125

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir