Çar. Eyl 22nd, 2021

 

Fotoğrafçılığa ve kameramanlığa önce heves olarak başlamışlar. Bu heves onları, fotoğrafçılığın ve kameramanlığın üniversite eğitimine yöneltmiş. Hatta bu genç bayanlardan biri, Malatya’nın yarım asırlık Foto Sümer’inin stüdyolarında çocukluğunu ve gençliğini yaşamış. Kendi söyleyişiyle, baskının yapıldığı karanlık odada ve rötuş yapılan atölyede oyun oynayarak geçmiş çocukluğu.

Alışılmamış bir alana adım atan amatör ruhlu profesyonel fotoğrafçılar; hamilelik, doğum ve bebek fotoğraflarını, sanatsal bakışlarıyla ölümsüzleştirdiklerini… Doğum günü, mezuniyet günü, nişan, kına gecesi, düğün gibi özel günleri ölümsüzleştirerek torunlara albüm koleksiyonu bıraktıklarını… Çekilmiş olan fotoğrafları da kendi bakış açılarıyla yeniden tasarladıklarını… İstek üzerine kendi çiftliklerinde dış mekân çekimi de yapabileceklerini söyleyen sanatçıları tanıyalım.

NİLAY ÖZŞAHİN

26.04.1987 Malatya doğumlu,  bankacı bir annenin ve fotoğrafçı bir babanın kızıyım. Belki de bu nedenle Kamu Yönetimi Bölümü okudum. Şimdiyse Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü öğrencisiyim. Fotoğraf stüdyosunda, baskının yapıldığı karanlık odada ve rötuş yapılan atölyede oyun oynayarak geçti çocukluğum. Üç senedir de aktif olarak stüdyoda kendi çalışmalarımı yapıyorum.

 Çekiminde bulunduğum ya da çektiğim birçok fotoğraf olmasına rağmen doğum fotoğrafı çekmemiştim. Malatya'da özelliklebu yönde istek olmasından da kaynaklı olarak denemek istedim. Şimdiyse doğum ve bebek fotoğraflarından oluşan geniş bir albüme sahibim. Hayatıma yön verecek bir deneyim olacağı aklıma gelmemişti. Stüdyo arşivinde elli, altmış yıl önceki fotoğraflara bakarkenki duygularımı, çektiğim fotoğraflardaki çocuklar da uzun yıllar sonra hissederler umarım…

SELEN PEKASLAN

04.07.1988'de Malatya'da doğdum, aynı ilde okudum, doyamadım hâlâ okuyorum, aynı ilde yaşıyorum, aynı ilde yanınızdan geçip gidiyorum. Aynılıklarla dolu hayatıma renk katma çabam yüzünden genelde olmadık bir zamanda kendimi başka bir ilde buluyorum. İnönü Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü mezunuyum ayrıca Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü öğrencisiyim. Çocukken en sevdiğim oyuncağım, şimdilerde antika sayılan Lubitel 2 marka fotoğraf makinemdi. Hala çok güzel çekimler yapabiliyor olmasıysa en büyük avuntum.

Özellikle üniversite yıllarında fotoğrafçılığa ilgi duymaya başladım. Sonrasındaysa stüdyo fotoğrafçılığı, doğa, portre ve dış çekimlerle ilgim giderek arttı. Daha önce tiyatrolarda yer aldım,  bunun dışında gitarın her türünü ve yan flüt çalıyorum. Bisiklet sürmekse hayatımın bir kenarında, fotoğraflarımla hep yanımda.

ÇEKİN, GÖNDERİN, TASARLAYALIM 

Malatya dışına çekim için gittiğimizde neden olmasın, diye düşündüğümüz fikri hayata geçirmeye karar verdik. Her ne kadar il dışı çekimler gerçekleştirsek de bize daha rahat ulaşmanızı sağlamak istedik. Bu sayede il dışında olan, Malatya'da olup vakit bulamayan ya da çeşitli nedenlerle bize ulaşamayan kişilere daha kolay hizmet verebileceğimizi düşünüyoruz.

Telefon, dijital fotoğraf makinesi, kamera gibi elinizin altındaki nice fotoğraflama imkânını kullanın. Çektiğiniz, sosyal paylaşım sitelerinde de bolca gördüğümüz fotoğraflarınızdan bir demetini bize yollayın. Göndereceğiniz fotoğrafların en azından800x600 piksel olmasınalütfen özen gösterin. Çözünürlüğü düşük, net olmayan ya da renk ayarlarında bozulma olan fotoğraflardan beklenen verim alınamayabilir.

Fotoğraflarınızı isterseniz baskısı yapılmadan sayısal olarak, isterseniz baskısı yapılmış şekilde kargo ile alabilirsiniz. Lütfen bizimle iletişime geçiniz…

HİZMETLERİMİZ

Ailenize yeni bir bireyin katılacağı haberi aldığınız günlerin ardından bebeğinizi hissetmeye başlayıp ayna karşısında karnınızı izlediğiniz günlere geldiniz. İşte o günlerde biz giriyoruz devreye. İsterseniz evinizde, isterseniz özel stüdyomuzda ya da çekim için özel dekore edilmiş büyük, yemyeşil bir çiftlikte dış çekiminizi yapmak için geliyoruz. Hamilelik döneminizi, doğum öncesini, doğum anını ve sonrasını fotoğraflıyoruz. Doğuma hazırlanış, ailenin gelişi, ameliyathane çekimleri, bebeğin boy-kilo ölçümlerinin yapılışı, bebeğin ilk banyosu, ilk emzirme, aile ile ilk karşılaşma ve aile fertleriyle tanışma… anlarınızı ölümsüzleştiriyoruz.

Bebeğinizin doğumunda bizden haberdar olmadıysanız ya da o zaman bunun için uygun değilseniz kaybınızı gidermenize yardımcı olabiliyoruz. Bu kez bebek ve çocuk fotoğrafları giriyor devreye.

Ayrıca nişan, kına ve düğün günlerinizde de özel çekimler gerçekleştiriyoruz. Bu çekimler isteğinize göre stüdyoda ya da düzenlediğimiz özel dış mekânda çekimleri gerçekleştiriyoruz.

O anı sadece bir kez yaşayabileceğiniz doğum günleri, mezuniyet törenleri, okulların yılsonu gecelerinde de siz eğlenirken yanınızda olacağız. 

Zamanla sadece anılarda kalıyor geriye. Biz anılarınızı ilerde de görmenizi sağlayacağız. Artık birçok kişide fotoğraf makinesi olduğunun ve binlerce fotoğrafları olduğunun da farkındayız. Ancak bu fotoğraflar ya renk ayarları ya çekim kalitesi açısından sıkıntılı olarak bilgisayarların hafızalarını kaplamakta. İşte o fotoğraflarınızı da bize gönderebilirsiniz. Tasarımını yapıp size geri gönderelim. Bilgisayarın hafızasında bekleyen yüzlerce fotoğraf talihsiz bir virüs ya da yolunu şaşırmış bir hırsız tarafından bilgisayarınızla birlikte ortadan kaybolabilir. İşte o zaman baskı fotoğrafların önemi gelir gündeme.

Tüm özel günlerinizde yanı başınızda, vizörün arkasına saklanmış olarak sizi bekliyor olacağız.

Malatya Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı’na ulaşılabilecek site adresleri:

 

http://malatyadogumfoto.blogspot.com/

http://malatyadogumfoto.blogspot.com/p/iletisim.html

https://www.facebook.com/Malatya.Dogum.Bebek.Dugun.Foto

 

Sultan KILIÇ       sultankilic44@hotmail.com

550

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir