Cts. Eyl 25th, 2021

 

Malatya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından, bir evde gizlenen ve satılmak istenen tarihi eser ele geçirilirken, bir kişi gözaltına alındı.

 

Gerçekleştirilen tarihi eser kaçakçılığına yönelik operasyon ile ilgili Malatya Emniyet Müdürlüğünce şu açıklama yapıldı:

 

"Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Kaçakçılık Suçları Büro Amirliği görevlilerince yapılan istihbarı çalışmalarda A.T.C. isimli şahsın elinde tarihi eser bulundurduğu ve satmak için müşteri aradığı, söz konusu tarihi eserleri işyeri ve evinde sakladığı bilgisi alınmıştır.

 

    A.T.C. isimli şahsın ikametinde ve işyerinde Malatya Cumhuriyet Başsavcılığından alınan arama kararına istinaden yapılan aramada:

 

•1 adet metal arama detektörü ve bu cihaza ait aparatlar,

 

•Tunç Dönemine ait 6 adet vazo, 3 adet asacaklı vazo, 11 adet küçük vazo, 3 adet sivri dipli vazo, 3 adet testi, 1 adet gaga ağızlı testi, 3 adet küçük testi, 6 adet kâse, 1 adet küçük kâse, 5 adet fincan, 1 adet disk, 1 adet meyvelik, 2 adet halka, 16 adet toplu iğne, 4 adet iğne, 5 adet eğik başlı iğne, 1 adet bilezik,

 

•Bizans dönemine ait 1 adet haç, 1 adet haç kolye ucu, 1 adet sikke,

 

•Roma dönemine ait 1 adet yüzük, 2 adet keski,

 

•Kalkolitik döneme ait 1 adet öğütme taşı

 

•Bronz 4 adet sikke, 1 adet zincir halkası ele geçirilmiştir.

 

    Şüpheli A.T.C. isimli şahıs hakkında 2863 SKM ( Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı ) suçundan yasal işlem yapılmıştır. Şüpheli şahsın yapılan UYAP kayıt tetkikinde 1 adet hırsızlık suçundan kaydının olduğu anlaşılmıştır."

 

 

 

 

 

 

 

124

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir