Pts. Eki 18th, 2021

 

Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Kliniğinde Protez Ayak ve Göz Ameliyatı Başarıyla Gerçekleşti

 

Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü ekipleri yabani ve evcil hayvanlara göstermiş olduğu ilgiyle takdir topluyor. Farklı tedavi yöntemleriyle yaralı hayvanları tedavi eden Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bir ayağı kangren olan tavuğa protez ayak uygulayarak tekrar yürümesini sağlarken, görme yetisini kaybetmek üzere olan bir puhu kuşu yapılan başarılı operasyonla tekrardan görmeye başladı.

 

BİR AYAĞINI KAYBEDEN TAVUĞA PROTEZ AYAK TAKILDI

 

Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü kliniğine Aydemir Gürsoy isimli bir vatandaş tarafından getirilen ve bir ayağı kangren olan tavuğa başarılı bir cerrahi operasyon düzenleyen Veteriner ekipleri tavuğun kangren olan ayağını keserek, yerine protez bir ayak taktılar.

 

Tavuğa takılan protez ayak hakkında konuşan Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Abuzer Karataş: "Kliniğimize çeşitli hayvanlar getiriliyor, bir vatandaşımızda tavuğunu getirdi. Kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Tavuğundan vazgeçemiyordu, tavuğun ayağında kangrenleşme vardı ve bunun önüne geçilemezdi. Yapmamız gereken ayağını ampute edip tavuğa uygun protez bir ayak takmaktı, bizde bu uygulamayı başarıyla gerçekleştirdik. Tavuk tekrardan yürümeye başladı, vatandaşımızda gayet memnun kaldı. Yaptığımız işin ticari bir değeri yok ama bir vatandaşımızın mutlu olması tavuğun tekrar yürüyecek olması bizi çok fazla mutlu etti." dedi.

 

Tavuğa cerrahi müdahalede bulunan veteriner Burak Avcı ise,  hayvanlara uygulanan protez tedavilerinde 3D yazılım sisteminin kolaylık sağladığını hatırlatırken ülkemizde bu uygulamanın henüz yerleşmediğini söyledi. Güçlü bir teknolojik altyapıya ihtiyaç duyduklarını vurgulayan Dr. Avcı: " Kliniğimize getirilen ve bir bacağı kangren olan tavuğun tedavisinde karşılaştığımız en büyük güçlük teknolojik altyapının eksik olmasıydı. Türkiye'de henüz 3D yazılım ve grafik sistemi tam manasıyla yerleşmediği görmekteyiz. Bu sistemin uygulanması protez uygulamalarına büyük katkı sağlayacaktır ve sonuçta Ülkemiz için büyük bir kazanç olacaktır. Bu sistemin en kısa sürede uygulamaya geçmesini temenni ediyorum." dedi.

 

Tavuğun sahibi Aydemir Gürsoy ise: " Tavuğumun ayağındaki kırıktan dolayı nereye götürsem kes dediler. Tavuğum sağlıklı, bende tavuğa et gözüyle bakmadığım için internette tedavisinin olduğunu öğrendim ve tavuğumu Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne getirdim. Yetkililerin ilgi ve alakasından oldukça memnun kaldım. Ayağı kangren olan tavuğumun ayağı kesildi ve yerine protez ayak taktılar. Tavuğum yapılan tedaviden sonra gayet sağlıklı ve yumurtlamaya devam ediyor. Yeşilyurt Belediyesine çok teşekkür ediyorum." dedi.

 

PUHU KUŞUNUN GÖZÜNE BAŞARILI OPERASYON

 

Vatandaşlar tarafından doğada bulunan ve bir gözünü kaybetmek üzere olan Baykuşgillerden puhu kuşu, vakit kaybedilmeden Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri de yaralı puhu kuşunu Yeşilyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü kliniğine getirdi. Klinikte tedavi altına alınan puhu kuşunun bir gözünün görme yetisini kaybetmek üzere olduğu anlaşıldı. Veteriner hekimler tarafından yapılan başarılı operasyonun ardından puhu kuşuna görme yetisi yeniden kazandırıldı.

 

Kliniğe getirilen yaralı hayvanların tedavi edilip tekrar doğaya kazandırıldığını söyleyen Veteriner İşleri Müdürü Abuzer Karataş, "Baykuşgillerden puhu kuşu gözündeki bir vaka ile bize getirildi, görme yetisini tamamen yitirmişti. Kuş tamamen görmüyordu, görmediği içinde sağa sola çarparak kendisini yaralıyordu.   Gerekli tetkikler ve analizleri yaptıktan sonra tedavinin pek mümkün olmadığını tahmin ediyorduk. Kendi kliniğimiz ve ekibimize has bir yöntemle tedavisini yaptık ve çok güzel bir sonuca ulaştık şu anda bu kuşumuz %90 oranında görüyor. Kliniğimizde ekibimizin de özverili çalışmasıyla kuşumuzun görme yetisini tekrar kazandırdık ve kuşumuz şu anda uçuyor, yarın doğaya bırakacağız bunun için çok mutluyuz." dedi. 

 

Tedavi edilen puhu kuşu sağlığına kavuşarak tekrardan doğal yaşamına bırakıldı.

122

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir