Paz. Eki 24th, 2021

1

 

Bu akşam Malatya’nın Kanalboyunda yürürken sığırcıkların bir dal için çığlık çığlığa mücadele ettiğine tanık oldum. Asırlık çınarları kökünden kestiler. Kökünden kesemediklerinin de tüm dallarını ‘kabak budama’ diyerek tıraşlayıp ortada çırılçıplak bir kütük bıraktılar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuşlar da her nasılsa dalları kesilmekten kurtulabilmiş birkaç ağaca gece tünemek için yer kapma telaşında. Tıpkı Cizre’de, Silopi’de, Şırnak’ta, Amed Sur’da evleri toplarla yıkılan yurttaşlar gibi. Malatya’nın merkezindeki kuşlar, çığlık çığlığa, geceyi geçirebilecekleri bir dal kapabilme telaşında.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Malatya Yeşilyurt Belediyesi doğasever, çevreci belediye olduklarını basın açıklamasıyla duyurarak yuvalarını tarumar ettiği kuşlara demir direk üstünde uçan balonları andıran plastik yuvalar sundu. İşte bu da basın açıklamaları:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Yeşilyurt Belediyesi, soğuk havalardan en fazla etkilenen kuşların doğal yaşamlarını kolaylaştırmak, ısınma ve yemek ihtiyaçlarını daha güvenli ortamlarda yapmalarını sağlamak için Malatya Park AVM önüne 98 odalı “Kuş Evi” ağacı yerleştirdi.”

233

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir