Cum. May 14th, 2021

 

 

 DSCF8512

 

 

 “EKMEĞİ BELEDİYE VERİYOR, 60 BİN LİRA ÖDE DENİYOR”

 

“Bir kentsel dönüşüm çilesi anlatacağım” diyen CHP’li Ağbaba “Belediyeden ekmek fişi, kömür yardımı alan Yamaç Mahallesi’ndeki insanları “Evlerinizi yıkacağız, size yeni bir ev vereceğiz.” diye 55-60 bin lira borçlandırıyorlar. Bu insanlar bu parayı nasıl ödeyecekler? “ ifadelerini kullandı.

 

Bitmek tükenmek bilmeyen kentsel dönüşüm sorunu

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Yamaç Mahallesi sakinlerinin bitmek tükenmek bilmeyen kentsel dönüşüm sorununu gündeme getirdi. Ağbaba, bazı mahalle sakinlerinin yıllardır oturdukları, vergi verdikleri evlerinin şimdi bir kez daha kendilerine satılmak istendiğini belirterek sorunun çözülmesini istedi.

 

TOKİ’yle karşı karşıyalar

 

“Malatya” denilince akla haksızlıklar geliyor. Bugün de AKP’nin en çok oy aldığı mahallede, Yamaç Mahallesi’nde bitmek tükenmek bilmeyen bir kentsel dönüşüm çilesini yüce Meclise anlatmak istiyorum” diyen CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Yamaç Mahallesi, Malatya’nın en yoksul mahallelerinden birisi. Elli, altmış yıl önce devlet tarafından satın alınan arsaları, evleri şimdi bir kez daha satılmak isteniyor vatandaşlara. Altmış yıl sonra kendileri ve çocukları işgalci konumunda.

 

Altmış yıl vergi vermişler, su ödemişler. Şu anda maalesef TOKİ’yle karşı karşıyalar. Ellerinde tapusu olanlar TOKİ’nin vereceği ev ödemelerini nasıl yatıracaklarını kara kara düşünüyorlar. Belediyeden ekmek fişi, kömür yardımı alan Malatya’nın en fakir mahallesindeki insanları “Evlerinizi yıkacağız, size yeni bir ev vereceğiz.” diye 55-60 bin lira borçlandırıyorlar. Ekmeği bile belediyeden alan insanlar 60 bin lirayı nasıl ödeyecekler? Bugün öğrendik ki evine sadece 8 bin lira değer biçilen yoksul insanlar 77 bin lira borçlandırılmış. Bu sorunun çözülmesini istiyoruz.” dedi.

104

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir