Paz. Eki 24th, 2021

 

Sultan KILIÇ

Malatya Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu tarafından düzenlenen “Malatyalı Ermenilerin Gözüyle Malatya” konulu konferansta konuşan MalatyaHAYDer (Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği)’in kurucu Başkanı Hosrof Köletavitoğlu’nun sunumunu dikkatle izledik.

 Dinleyici olarak gelenler, zaten Ermenilere sempatiyle yaklaşan, empati yapabilen, eski dostlarıydı. Hep merak etmişimdir, Ermenilerle ilgili böyle bir konferansın izleyicileri, ırkçılıkları tavan yapan, kendilerine ülkücü sıfatını uygun görenler olsaydı neler olurdu, konferansın soru yanıt bölümünde neler yaşanırdı?

Konferansa davet ettiğim arkadaşımla konferansa katılmak üzere gelirken bu konuda sohbet ettik doğal olarak. Ona konferansta konuşulacaklar konusundaki tahminlerimi söyledim. Bak, Ermenilerle Türklerin, Müslümanların ne kadar has komşulukları, nasıl can ciğer arkadaşlıkları; eski komşuluklara, arkadaşlıklara duyulan hasretler dile getirilecek. Ama anayurdundan zorla sökülüp atılan Ermenilerin mülklerinin nasıl yağmalandığından söz edilmeyecek, demiştim.

Kent Konseyi Tarih Kültür Sanat Çalışma Grubu Temsilcisi Orhan Tuğrulca’nın koordine ettiği konferansa, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın yanı sıra, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu,MalatyaHAYDer (Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği Başkanı Garbis Evyapan, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İbrahim Kılıç, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, İl Genel Meclisi Eski Başkanı Naci Şavata, Malatya Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Kent Konseyi üyeleri katıldı.

Sunum, konferansı sunan da Hosrof Köletavitoğlu olunca, oldukça detaylı, somut, ilginç, somut verilere, kaynaklara dayalı; dinleyenleri uyutmayan yeterlikte ve güzellikte gerçekleşti. Sunum süresi bir saatle sınırlı olunca, hazırlanan verilerin bir bölümü dinleyicilere aktarılamadı.

Konferansın soru yanıt bölümünde ise mikrofonu kapan, kendi güzellemelerini dile getirdi. Soru soracaklarına kendi kişisel görüşlerini ya da anılarını anlattılar.

Konferanstan çıktıktan sonra arkadaşım, haklıymışsın el konan Ermeni mülklerinden hiç söz edilmedi, dedi.

Sunumun tam metni epostayla geldiğinde gördüm ki yağmalanan Ermeni mülklerine de yer verilmiş; ama orada süre yetersizliğinden atlanan bölüm, nedense bu bölüm olmuş.

Gerçekten merak ediyorum: Sadece Malatya’da yağmalanan Ermeni mülkleriyle ilgili bir konferans düzenlense. Bu canciğer Ermeni dostlarının tepkisi ne olur? Irkçıların tepkisinin ne olduğunu köyleri dolaşırken görmüştüm. Ama bu eski dostların tepkisi ne olurdu, merak ediyorum.

Hosrof Köletavitoğlu’nun iki bibisini, babalarının amcazadelerinin eş olarak aldığını, böylece akraba olduklarını övünerek anlatanların iyi niyetinden kuşkum yok da. Hiç Türk- Müslüman, Kürt- Müslüman biri de çıkıp benim anneannemi ya da babaannemi, bibimi, halamı Ermeni dedelerinizden biri eş olarak almış demiyor. Bu nasıl bir tek yanlı akrabalık?

Adnan Işık’ın Malatya tarihiyle ilgili kitabı da referans olarak gösterildi. Adnan Işık, Malatya’daki Ermeni mülklerinin satıldığını yazıyor, yani ederine. 1915’te zorunlu göçe yollanan insanların, mülklerini satacak zamanları var mıydı? Pazarlık edebilecekleri fırsatları verilmiş miydi? Adı geçen kitapta bu sözde satışa değinilmiyor bile.

Malatya’nın (Osmanlının son, Cumhuriyetin ilk müftüsü) Sarı İmamı’nın torunlarından biriyle röportaj yapmıştım. Söyleşiyi yaptığımız mekân Aşağıbağlar semti olduğundan “Aşağıbağlar’dan havameydanına gadar olan tüm araziler Ermenilerindi. 1915’te devlet, Ermenileri Malatya’dan sürünce, Ermeni mülklerine Defterdarlık el goydu ve satışa çıkardı. Ermeni mallarını gapan gapana, ucuz ucuz gapattılar; sözde satış işte!” demişti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Hosrof Köletavitoğlu’na Malatya Ermeni Vakfı’nın belgelerine ulaşabilme konusundaki yardım vaadi ise günün sevindiren, umutlandıran sürprizi oldu.

sultankilic44@hotmail.com

120

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir