Çar. Ara 1st, 2021

 Veli Ağbaba1

 

 

Ağbaba, “Malatya’da yatırımların azlığı yetmiyormuş gibi yapılan yatırımlar da bitirilemiyor. Özellikle, iş alan müteahhitler ne hikmetse Malatya’nın ihalelerinde iflas ediyorlar ”dedi. Ağbaba, alışveriş merkezleri ile mahalle aralarına kadar açılan zincir marketlerin Malatya esnafını bitirme noktasına getirdiğini kaydetti.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda iki ayrı konuşma yaparak hem Malatya’da ki yatırımların bitirilememesi sorununu, hem de esnafı bitirme noktasına gelen AVM ve zincir mağaza terörünü gündeme getirdi.

 

NE HİKMETSE İFLAS EDİYORLAR

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı ilk konuşmada Malatya’daki büyük projelerin müteahhitlerinin iflas iddialarını dile getirdi. Malatya’nın yatırımlar konusunda çok şansız bir il olduğunu, yatırımların az yapıldığını kaydeden Ağbaba; “Hâlâ çevre yolu olmayan tek şehir Malatya. Yatırımların azlığı yetmiyormuş gibi yapılan yatırımlar da bitirilemiyor. Özellikle, iş alan müteahhitler ne hikmetse Malatya’nın ihalelerinde iflas ediyorlar.

Bu da yanlış ihale yöntemleri sonucunda oluyor. Dört yıl önce, Kapıkaya Barajı’mızın sulama kanalları bitirilemedi. Müteahhidi iflas etti. 2011’den beri maalesef Malatya hâlâ suyla buluşmayı bekliyor, Boztepe Barajı aynı şekilde. Barajlar yetmiyormuş gibi tünellerimiz aynı şekilde yarım kaldı.

 

Malatya Darende yolu üzerinde bulunan tünel seçimlerden önce açıldı ama şimdi tekrar kapatıldı. Müteahhidin iflas ettiği söyleniyor. Yine, maalesef, utanarak söylüyorum, Malatyaspor, bir ilçenin oynamadığı bir statta maçlarını oynamaya devam ediyor. Bitirilmeye çalışılan stadın müteahhidi iflas etti, o da bitirilemedi. “ ifadelerini kullandı

 

ESNAFA HAKARET

 

Ağbaba, TBMM Genel Kurulunda yaptığı ikinci konuşmada esnafın sorunlarını gündeme getirdi. Ağbaba , “Ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin, sadece basit usulde tespit edilen kazançlarından 8.000 Türk liralık kısmından vergi alınmamasını sağlamaktır. Değerli arkadaşlar, bu tamamen esnafla dalga geçmektir, esnafı alaya almaktır. Bakın, bunun maliyeti sadece aylık 100 lira esnaftan vergi almayacaksınız. Bu, çokça oy aldığınız, çokça övündüğünüz esnafa hakaret etmektir. Lütfen, bu maddenin bizim söylediğimiz şekilde değiştirilmesini sağlayın.” şeklinde konuştu.

 

AVM TERÖRÜYLE ESNAF KALMADI

 

“Türkiye’de, AKP döneminde bir AVM çılgınlığıyla, AVM terörüyle esnaf bırakmadınız.” İfadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba “Seçim bölgem Malatya’dan birkaç örnek vermek istiyorum: Malatya’da, geçtiğimiz yıllarda esnaf olmak itibarlı bir işti. Esnaf olan insan çocuğunu okutur, evine ekmeğini götürür, mahallede itibar görürdü. Eskiden esnaf olmak kız isterken de önemli bir şeydi, bir yere referans olmak için de esnaflık iyi bir meslekti. Ancak, maalesef son dönemlerde sizin uyguladığınız politikalar neticesinde, AVM dostu olan Hükûmetiniz Malatya’da ve Türkiye’nin her tarafına AVM açmaya başladı.” dedi.

 

ZİNCİR MAĞAZALAR ESNAFIN CANINI OKUYOR

 

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “ Hele hele sizin döneminizde zincir marketler var ki, her işi yapan esnafın canını okuyor. Malatya’da bütün mahallerimizde bakkallar vardı, bütün mahallelerimizde kasaplar vardı, zücaciye vardı, şarküteriler vardı ama şimdi, özellikle son dönemde, son beş yılda hepsi birer birer kapanıyor. Sadece mahallelere değil, sokak aralarına zincir marketler şube açmaya başladı; bir tane personelle dükkân açıyor, oradaki esnaf kapatmak zorunda kalıyor. Sokaklara girdiler değerli arkadaşlar. O kadar büyük marketler var ki Malatya’da, Türkiye’nin birçok yerinde, artık bakkal kalmadı mahallelerde. Eskiden hani bakkal amcası vardı ya mahallenin artık yok, artık berberi yok, kasabı yok, şarküterisi yok, niye? Sizin o zincir marketlerle dostluklarınız var ya, ilişkileriniz var ya, ondan dolayı yok. Her tarafı işgal ettiler. Bu teröre son vermek lazım. Bu mahallelere çok uluslu şirketlerin zincir marketleri açtığı bu sisteme son vermek lazım.”

 

AVM’LER ARTIYOR, ESNAF AZALIYOR

 

“Her hafta Malatya’ya gidiyorum, Malatya esnafının sorunlarını dinliyorum. Geçtiğimiz hafta Malatya’da ayakkabıcılar sitesine gittim. Oradaki insanlar siftahsız dükkânlarını kapatıyorlar, artık hiçbir iş yapamıyorlar.”ifadeleriyle konuşmasını sürdüren Ağbaba, “ Malatya’nın en itibarlı olan esnafları şu anda maalesef sokağa çıkamıyorlar, ne yapacaklarını bilemiyorlar. Sadece ayakkabıcıları mı? Hayır.

Giyim işi yapanlar, manifaturacılar, kuyumcular, terziler, hepsi zor durumda. Berberi zor durumda, Malatya’nın meşhur çay ocakları bile sayenizde zor durumda. Eskiden bizim meşhur sanayi sitemiz vardı, sanayi sitesinde dükkânı olan, orada çalışan, kalfalık yapan, ustalık yapanlar bir yere gittiği zaman bütün kapılar açılırdı. Şimdi sanayi sitesindeki esnafa selam veren kimse kalmadı. Niye? Çünkü her yerde AVM açılıyor, tam bir terör var.

 

Artık bazı meslekler unutuldu. Şehirde açılan AVM’ler Malatya’yı, Türkiye’yi bitirdi. Şehir merkezinde her türlü torpille, her türlü ayrımcılıkla AVM’ler esnafı bitirdi maalesef. AKP döneminde en çok büyüyen şey, çok uluslu marketler, çok uluslu AVM’ler değerli arkadaşlar. Artık şehirde esnaf kalmadı. Malatya’da AVM sayısı artıyor, esnaf sayısı azalıyor. “dedi.

 

Ağbaba’nın TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmanın devamında AKP Milletvekilleriyle karşılıklı tartışma yaşandı. Meclis tutanaklarına geçen tartışmalı dakikalar şu şekilde;

 

Ağbaba; “Bir şeyin daha sayısı artıyor değerli milletvekilleri, ikinci el ayakkabı satan, ikinci el ceket satan, ikinci el gömlek satan esnafların sayısı artıyor. Sizler bunları bilmezsiniz, AKP’li milletvekilleri. Sizlerin giydiği gömlekler, kravatlar bin dolarlık, 2 bin dolarlık, maşallah ayakkabılarınız pahalı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler) Sizler bu işten anlamazsınız, dinlemeyin beni. Bilmezsiniz siz, tuzunuz kuru. Siz anlamazsınız bu işlerden, giydiğiniz kravatlara, ceketlere bakınca anlaşılıyor. Esnafın derdini bilmezsiniz. Ne zaman hatırlarsınız esnafı? Oy almaya gelirken. (AKP sıralarından gürültüler) Hiç ikinci el ayakkabı satan esnaf gördün mü? Çıkar ayakkabını bakalım, en az 500 dolar, çıkar.”

 

HASAN TURAN (İstanbul) – Ceketimi 150’ye…

 

VELİ AĞBABA (Devamla) – Bak, salladığın tespih en az 500 lira, çıkar, çıkar bakacağım, çıkar bakacağım değerli arkadaşlar. Sizin tuzunuz kuru. (AKP sıralarından gürültüler)

 

Bakın, değerli arkadaşlar, eğer samimiyseniz, eğer esnafa birazcık saygınız varsa, birazcık samimiyseniz esnaftan aldığınız vergilerin tamamını kaldırırsınız. Basit usulde vergi alınan herkesten vergiyi kaldırırsınız.

 

AYŞE SULA KÖSEOĞLU (Trabzon) – Seninki ikinci el ayakkabı mı?

 

VELİ AĞBABA (Devamla) – Bakın, benim ayakkabım 90 lira, 90, 90 lira.

 

AYŞE SULA KÖSEOĞLU (Trabzon) – İkinci el mi?

 

VELİ AĞBABA (Devamla) – Ayakkabım 90 lira, bak, 90 lira, bak istiyorsan. (AKP sıralarından gürültüler) Gömleğim 60 lira, senin gibi 2 milyarlık takım elbise giymiyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

 

BAŞKAN – Teşekkürler Sayın Ağbaba.

327

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir