Sal. Eyl 21st, 2021

 

Sultan KILIÇ……………….18 Nisan 1978’de 14, 15, 16 yaşlarındaki üç Alevi çocuk, Malatya’nın Çilesiz Mahallesindeki evlerinin önünde top oynamaktadırlar. Yanlarına gelen bir araçtan bu çocuklara “ Ercan, Özcan, Naci buraya gelin! “ diye seslenen biri, çocukları araca alarak oradan uzaklaşır. Bir gün önce Malatya Belediye Başkanı Hamido (Hamit Fendoğlu), gelini ve iki torunu, aynı karanlık güçler tarafından bomba postalanarak korkunç bir şekilde öldürülmüştür.

12 Eylül faşist darbesine ön hazırlık yapan karanlık güçler, bu kez de Alevilerden birilerini katledecektir. Alevi Sünni çatışması, Aleviler camiye bomba koydu, dedikodusuyla artık büyük çapta gerçekleşmemektedir. İktidara gelmek isteyen darbecilerin, büyük çatışmalara, katliamlara ihtiyacı vardır.

Alevi çocuklar, Beylerderesi’nde işkencelerle öldürülür. Çocukların cesetleri, Beylerderesi’ndeki tarihi tren köprüsünün üzerindeki raylara arka arkaya dizilir ve trene parçalatılır.

Kırmızı Haber’in ulaştığı açıklamada İbrahim Aksoy, dönemi şöyle anlatıyor:

 

“19 Aralık ile 26 Aralık 1978'de Maraş’taki toplumsal olaylardan önce, “18 Nisan 1978’de aynı güçler bu sefer Malatya’da devredeydi. Sorun yine aynı Alevi-Sünni çatışması. Aslında buna devletin Alevileri İslamlaştırma projesinin bir parçası desek daha doğru olur. Buna Alevileri göçürme projesi de diyebiliriz. Olaylardan sonra 300 kadar Alevi esnaf ve 40 bin kadar Alevi insan, Malatya’yı terk ederek büyük kentlere göçtüler.

 

Bu olaylar, Hamido (Hamit Fendoğlu) olayları olarak da bilinir…1977’de MSP ve MHP’nin desteği ile Malatya Belediye başkanlığına seçilen Hamit Fendoğlu Kürt’tü ve Kürt olduğu için devlet hiçbir zaman Hamit Fendoğlu’nu yani Hamido’yu sevmedi. Bu nedenle de arzulanan olaylar için kurban seçildi. Hamido hiçbir zaman Alevi, Müslüman ayırımı yapmadı. 17 Nisan 1978’de Belediye Başkanı Hamido kendisine gönderilen bir bombalı paketle öldürülür. Ölümünden Aleviler ve solcular sorumlu tutulur

 

Bu sırada Malatya Valisi Cahit Bayar’dır ve saldırıları fiili olarak destekler. Ülkücüler, polis ve asker gözetiminde saldırırlar. Alevilere ait 680 işyeri talan edilir, 8 Alevi öldürülür, yüzlercesi yaralanır…

 

Bu olayların uygulayıcısı ve yöneticisi de Vali Cahit Bayar idi. Cahit Bayar’dan önce Malatya Valisi Rafet Küçüktiryaki denen, Ergenekon’un adamı olan bir zattı. Malatya’da bazı olayların olabileceği istihbaratı İçişleri Bakanı İrfan Özaydınlı’ya yetişmişti. Bakan da Vali Küçüktiryaki ve 50 kadar polisin tayinini çıkardı ve yerine Cahit Bayar’ı atadı. Cahit Bayar da geçici olarak, polislerin atamasını durdurdu. Hamido’ya gelen paket, anahtarın eve gitmesi nedeniyle ancak üç hafta sonra patlatıldı. Bu süre içerisinde Malatya çok gergindi, herkes her an bir şeylerin olacağını bekliyordu.

 

Bu olaylarda, aynı Maraş olayları gibi, bir sağ-sol çatışması değildi. Devletin; Alevi gettolaşmasını ve burjuvalaşmasını engellemek, göçürtmek ve dağıtmak için hazırladığı bir projeydi. Bu olaylardan sonra yüzlerce Alevi esnaf ve 40 bin kadar Alevi, Malatya’yı terk etti. Yıllar sonra İzmir’de karşılaştığım bir tüccar, ben Malatya’da Aleviliğimle gurur duyarken, İzmir’de Alevi olduğumu inkâr ederek yaşamımı sürdürüyorum. Çocuklarım Alevi olduklarını bilmiyorlar, dedi. İşte devletin istediği de tam buydu ve devlet başarılı olmuş. ValiCahit Bayar’ın emeği boşa gitmemiş.

 

Malatya olaylarını Vali Rafet Küçüktiryaki yapmak üzere bütün hazırlıklar tamamlandı. Durum fark edilince, 50 polisle birlikte Vali Küçüktiryaki’nin tayini çıktı. Yerine atanan Cahit Bayar; önce 50 polisin Malatya’dan ayrılmasını engelledi. Daha sonra Küçüktiryaki zamanında Hamido’ya gelen sandık ile anahtarın ayrı, ayrı yerlere gittiği için, bunun bir araya gelmesini sağladı. Olay günü akşam geç saatte Hamido’yu ziyaret ederek hatırlattı. Evinin bahçesinde bombanın patlamasını bekledi. Bomba patlayınca, planını devreye soktu. Olayı Ergenekon planladı ve servis etti, Vali Cahit Bayar da uyguladı. Üç haftalık valiliği sırasında Malatya’yı büyük bir acı içerisinde bırakarak def oldu gitti. Bütün Malatyalılar hala Cahit Bayar’dan nefret ederler.”

746

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir