Paz. Eki 24th, 2021

 

  Sultan KILIÇ

 

 Fırat Havzası’ndaki turizm potansiyelini artırma toplantısı, Eski Malatya (Battalgazi) Tacan Kışlası alanındaki bir tesiste yapıldı.

Toplantıya; Malatya Valisi Vasip Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arapgir Kaymakamı Ercan Turan, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu ve Kültür Turizm Bakanlığından gelen uzmanlar katıldı.

 

Malatya Valisi Vasip Şahin, basın mensuplarına toplantı hakkında bilgiler verdi. Şahin: "Kültür Turizm Bakanlığı olarak özellikle iç sular başta olmak üzere havzalar kapsamlı turizm proje çalışmaları yapılıyor. Bizim bölgemizde de birinci etap Keban gölü havzası şeklinde başladı. İkinci etap olarak Karakaya baraj gölü havzası çalışmalarına devam ediliyor.

 

 Diğer tarafta biraz daha mesafe kat edildi bizim çalışmalarımız yeni başlıyor. Keban'da da bizim Arapgir olarak ortaklığımız bulunmakta il olarak. Ama Karakaya baraj gölü, daha fazla bizim ilin sınırları içerisinde yürütülecek bir projedir. Bu, yaklaşık bir yıl oldu hem Karaya Baraj Gölü havzası hem de Yamadağı olarak turizm alanımız olarak ilan edildi. Her projede de çalışmalar yürütülüyor. Bugünkü toplantı, bu projenin paydaşlarının da katıldığı projelerde gelinen aşama ve mevcut yapılabileceklerin konuşulacağı ve tarafların bilgilendirileceği bir toplantıdır." diye konuştu.

"3 AŞAMALI FIRAT HAVZASI PROJEMİZ "

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Dr. Adnan Aslan, Fırat Havzası projesinin 3 aşamadan oluştuğunu kaydederek, şunları söyledi: "Bizim son dönemde yaptığımız çalışmalar var. Bu çalışmalardan en önemlisi 2 Mart tarihinde Resmi gazetede yayımlanan, 'Türkiye Turizm Stratejisi'nde yayımlandı. Türkiye turizm stratejisinde, 2023 yılında Cumhuriyetin ilanın 100. yılında Türkiye için belirlediğimiz hedefler var.

 

 Bunlar, 50 milyon turist ve 50 milyar Dolar gelir. Bu sayede turizmin çeşitlenmesi, Türkiye genelinde turizmde marka haline gelmesi hedeflenmektedir. Bu hedeflere ulaşabilmek için de kıyı bölgelerinde çalışmalara ilave olarak biz iç bölgelerde Anadolu'da turizmin nasıl geliştiririz? Buradaki kültür ve turizmi nasıl geliştiririz? Bu hedefler üzerinde çalışmalar yapıyoruz.

 

2007 yılından buyana bu çalışmalarımız devam ediyor. Fırat Havzası diye 3 aşamalı bir projemiz var. Fırat Havzası 1; Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Fırat Havzası 1'in içinde; Tunceli Pertek, Harput, Malatya Arapgir ve Erzincan Eğin (Kemaliye) var.

Keban baraj gölünün tamamı bu bölgenin içinde Turizm Kültür Koruma Gelişim Bölgesi olarak yapılması kararlaştırıldı. Bu proje ile kültür dökümlerinin korunması ve kültür turizmine katkı sunmak için çalışmalarımız devam ediyor.

 Bu projeleri bir arada yürütmek imkânsız. Birinci aşama Fırat Havzası ile ikinci aşaması ise Resmi gazetede yayınlanması ile yürürlüğe girecek olan Karakaya baraj gölü. Bunun içinde Elazığ ve Malatya'yı Nemrut’la birleştirerek ilerleyeceğiz. İlave olarak Hekimhan Yamadağı'nı kış turizmi merkezi ilan etmiştik. Divriği ve Sivas'ta Balıklı Kaplıca ile birleştirerek burada bir kültür turu gerçekleştirmek istiyoruz. Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte bölgede ayrıca istihdam ve göçü önleyecek."

 

"SURLARIN AYAĞA KALDIRILMASINI HEDEFLİYORUZ"

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da, Malatya'nın kültür ve tarihini öne çıkaracak projeleri her zaman desteklediklerini ifade etti.

Gürkan, Malatya'nın kültür başkenti olmasını hedeflediklerini kaydederek: "Yapılacak projelerde Battalgazi ilçemizde bulunan surların ayağa kaldırılmasını hedefliyoruz. Battalgazi ilçemizde tarihi eserlerin toplanarak kent müzesi haline getirmesi ile Malatya'nın kültür başkenti olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

 

Basın mensuplarının, Nemrut’a Malatya üzerinden gidilmesinin olanaklı olup olmaması konusunda Adnan Aslan; kısıtlama getirmenin doğru olmayacağını, isteyenin istediği yoldan gitmekte özgür bırakılmasının daha doğru olacağını ifade etti.

 

“KİLİSENİN TEMELİNİ KİMLER ÇATIRDATIYOR? “

 

Malatya merkezindeki Surp Yerrortutyun (Taşhoran) Ermeni kilisesiyle Venk şapelinin restorasyonunun birkaç yıldır bekletildiği, bu eserlerin restorasyonunun ne zaman başlatılacağı sorusu üzerine de Vali Vasip Şahin: “Venk şapelinde sorun yok, onarım sürüyor; ama Taşhoran kilisesinin zemin sağlamlığı sorunu çıktı. Zeminin güçlendirilmesi gerekiyor; bu nedenle onarıma başlanamadı.” şeklinde yanıtladı.

 

Malatya merkezindeki Karakaş konağının yıkıma terk edildiği, bu eserin kurtarılmasının söz konusu olup olmadığı ve restore edilen Yeşilyurt ilçesindeki tarihi konakların zemin katındaki dükkânların camlarının, ağırlıktan patladığının ve konakların içlerinin de içler acısı olduğunun, bunların yaşanacak duruma getirilip getirilemeyeceğinin sorulması üzerine Vali Şahin: “ Karakaş konağı, bir zamanlar Baro’ya verilmiş; bu verişte usule uyulmamış. Yeşilyurt’taki konaklara gelince biz sadece konakların dışlarını, çatıdan temele kadar, onardık. Aslında dışını da içini de sahiplerinin yapması gerekiyordu; çünkü mülkiyeti vatandaşta o konakların.” diyerek basın çalışanlarının sorularına açıklık getirdi.

sultankilic44@hotmail.com

 

141

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir