Pts. Eyl 27th, 2021

30ekim01

 

VALİ KAMÇI, HACI BEKTAŞ-I VELİ KÜLTÜR MERKEZİ VAKFI’NDA AŞURE ETKİNLİĞİNE KATILDI

 

 

Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı tarafından Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen aşure etkinliğine Vali Kamçı da katıldı.

????????????????????????????????????

Vali Kamçı etkinliğe katılmadan önce Bitlis’in Tatvan ilçesinde, otomobilin devrilmesi sonucu yaşamını yitiren Uzman Çavuş Emrah Kantiyan’ın cenaze törenine katıldı.

????????????????????????????????????

 

30ekim05

Cenaze töreni sonrası Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezi’nde düzenlenen Aşure günü etkinliğine katılan Vali Kamçı’nın yanı sıra Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, ESKKK Başkanı Ali Evren, İl Müftüsü Ümit Çimen, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Esenlik Genel Müdürü Hulusi Poyraz, Baro Başkanı Enver Han ve çok sayıda protokol üyeleri ve davetli katıldı.

 

Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli ve İl Müftüsü Çimen ‘ I konuşmaları ve dualarının ardı sıra konuşan Vali Kamçı:

 

Değerli Konuklar! Sevgili Can’lar!..

 

İnancımızda ve geleneklerimizde müstesna bir yeri olan bu mübarek Aşura Günü’nde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş-ı Veli’nin barış, kardeşlik ve sevgi tohumlarıyla yoğrulan bu topraklarda birliğimizin ve beraberliğimizin ebedi olması duasıyla sizleri selamlıyorum!..

 

Biz Müslümanlar için sevgileri dini bir vecibe kabul edilen Ehl-i Beyt’in maruz kaldığı elim Kerbela hadisesi Alevi Sünni ayırmadan hepimizin yüreğini dağlamaktadır. Peygamber nesline reva görülen zulüm, asırlar sonra bile bizleri mateme düçar etmektedir. Fakat inanıyorum ki bu menfur olayın müsebbipleri yüreklerimizdeki sevgi ve kardeşlik deryasında boğulacak; Ehl-i Beyt sevdalıları zalimin zulmüne karşı Şehid-i Kerbela İmam Hüseyin gibi ilelebet vakarla kıyam duracaktır.

 

Birlik ve beraberliğe çok ihtiyaç duymakta olduğumuz bu günlerde Cenab-ı Hak’tan niyazımız odur ki, Aziz Vatanımız ve Necip Milletimiz üzerinde hesapları olanlara fırsat vermesin. Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli buyruğunca “Bir, Diri ve İri” olduğumuz sürece zalimlerin bu fırsatı asla bulamayacağından şüphem yoktur. Yeter ki Hz. Peygamber(sav)’in, Hz. Aliyye-l Murtaza’nın ömürlerini vakfettiği Vahdet yolundan ayrılmayalım!

 

Sevgili Can’lar!

 

Bu duygu ve düşüncelerle, idrak ettiğimiz Muharrem Ayı’nın ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyor, tutulan oruçların Hak katında kabul olmasını niyaz ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından konuklara aşure ikramı yapıldı. Bu arada Ankara’daki terör saldırısı ve terörle mücadelede verilen şehitler nedeniyle bu yılki deyiş ve semah gösterilerinin iptal edilmesi nedeni ile buradan ayrılan Vali Kamçı ve beraberindekiler yakında bulunan ve cenaze törenine katıldıkları Uzman Çavuş Kantiyan’ın baba evine taziye ziyaretinde bulundular.

111

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir