Cts. Eyl 25th, 2021

MALATYA VALİSİ, BASIN ÇALIŞANLARIYLA DERTLEŞTİ

Malatya Valisi Ulvi Saran, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.

Vali Ulvi Saran,basın çalışanlarının birikmiş sorularını yanıtladı. Sorulara verdiği yanıtlardan seçmeler şöyle:

“Van depremine Malatya halkı ve Malatya’daki kurumlar, duyarlı davranmış, depremzedelere gereken desteği sağlamıştır. Van ve Erciş depreminde mağdur olan 100 aileyi Malatya'ya getirip Organize Sanayi Bölgesi'nde iş verme hedeflerimiz var. Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası, İş Kur, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, mesleki teşekküller iş birliğiyle hedefimiz Malatya'da 100 aileye iş sağlamaktır. Bu ailelere 6 ay kira desteği de verilecek.

Daire müdürlerinin basına demeç vermeme genelgesi yanlış anlaşıldı. Daire müdürleri ya da alt birimdeki müdürler, tasarı halindeki projeler konusunda basına açıklama yapıyorlar. Bu doğru değil. Tasavvur halindeki projeleri, siyasiler ve valiler açıklayabilir. Bu yanlış anlaşılmayı düzelteceğiz; yazılı açıklamayı sözlü açıklamaya çevireceğiz.

Hidro Elektrik Santrali (HES) konusundaki görüşlerimse biliniyor. Türkiye, su yoksulu bir ülke. Elektriğe de ihtiyaç var. Malatya olarak karar aldık, HES'ler ancak mevcut suyun ortalama yüzde 35'ini kullanabilecek. HES'lerin kurulmasında suyun hoyratça kullanılmasına kesinlikle izin vermiyoruz. HES'ler, ölçülere riayet etmek kaydıyla üretimlerini sürdürebilirler. O bölgedeki canlıların yaşam alanlarını yok etmemeleri gerekir.

 Arapgir’deki HES projesinin henüz Çevresel Etki Değerlendirme raporu hazırlanmamıştır. Götürüsü, getirisinden çoksa; attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyorsa HES’in de o bölgede kurulması gereksizdir. Arapgir’deki o bölge, SİT alanıdır; SİT kapsamına girmesi için biz gayret gösterdik.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği atamasıkonusundaki değerlendirme süreci devam ediyor.

Malatya’da da deprem tedbirleriyle ilgili hazırlıklar sürüyor. Bir anda olmaz; bu, bir süreçtir.

Cezmi Kartay Caddesi’ndekieğlence yerlerinin kent merkezinin dışına taşınması konusu, belediyenin sorumluluğunda. Bunun için uygun yer aranıyor. Valilik olarak belediyeye bu hususta yardımcı oluruz.

18 Kasım'da başlayacak olan 2.Uluslararası Malatya Film Festivali'nde amaç, Malatya’nın daha fazla tanıtımına katkıda bulunmaktır. 140'a yakın filmin gösterilecek.

Tekel depolarında 45 bin metrekare alanda 4-5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefledik. Malatya'da işsizlik oranının git gide düşüyor. Masa başı rahat iş isteyenler çok. Oysa konfeksiyon atölyeleri, tekstil fabrikaları ve kaynakçılar, işçi arıyor; işçi bulamıyorlar. Aldığımız önlemlerle iş sahaları yarattık, işsizliği azalttık.

Vilayet binasının onarımı sürüyor. Vilayet binasının bir ön bahçesi, bir de arka bahçesi var. Vilayetin arka bahçesi, kebap pişirilen ticarethane olamaz. Halkın rahatça girip oturabileceği bir alan olacak. Az bir kısmı da yol genişletme çalışmasına gidecek. 2012’nin Temmuz’unda ticarethane oluşuna son verilecek.

Bahri Camiinin restorasyonuna başlandı. Taşhoran (Surp Yerrortutyun) Kilisesi’nin projesi henüz bitirilemedi. Taşhoran Kilisesi’nin projesi, haftaya tamamlanıyor. Venk Kilisesi’yle birlikte restorasyonları yapılacak.

Taş ocaklarının çevreye zarar verdiklerini biliyoruz. Bir kez ruhsat almışlar. Ruhsatlarını iptal ettiremiyoruz. Dinamit kullanımlarını 750 kilograma düşürdük. Hiçbir dönemde taş ocakları bu kadar titiz denetlenmemiştir.

İlimizde üç gün süren, Uluslararası Türk Halk Müziği Sempozyum’u düzenledik. Bu sempozyum, ilimizin sosyal kültürel birikimi açısından oldukça önemli bir etkinliktir.

Basın çalışanlarıyla böyle dertleşebileceğimiz, sorunları ve güzellikleri paylaşabileceğimiz toplantıları düzenlemeyi sürdüreceğiz.”

 

Sultan KILIÇ   sultankilic44@hotmail.com

 

 

 

 
 

 
 

 
 

 

  

137

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir