Cts. Eki 16th, 2021

bulten0878

 

VALİ KAMÇI ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ’NÜ ZİYARET ETTİ

 

 

Vali Kamçı bugün Malatya’nın Orduzu Mahallesinde kazı çalışmaları halen devam eden Arslantepe Höyüğü’nü ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

bulten0879

İl kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Malatya Müze Müdürü Tevhit Kekeç ve Prof. Dr. Marcella Frangipane tarafından karşılanan Vali Kamçı Arslantepe Höyüğü’nü gezerek bilgi aldı.

 

Son zamanlarda yapılan kazı çalışmalarında ortaya çıkan Geç Uruk Dönemi’ne ait kerpiç Saray Kompleksinin Açık Hava Müzesi haline getirilmesi yönündeki projelendirme çalışması hakkında da bilgi alan Vali Kamçı daha sonra kazı çalışmalarında ortaya çıkan tarihi eser parçalarının nasıl muhafaza edildiği ve işlemlerden geçen parçaların birleştirilmesi çalışmalarını inceledi.

bulten0874

Kazılarda çıkan insan kemikleri ile ilgili çalışmalar hakkında Hacettepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Selim Erdal, Vali Kamçı’ya verdiği bilgilerde o döneme ait insan yapısı, DNA’sı, yaşam tarzı ve beslenmelerine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi. Daha sonra Vali Kamçı, Prof. Dr. Frangipane, Prof. Dr. Erdal ve Basın mensupları ile birlikte çay içip sohbet ettiler.

bulten0877

Vali Kamçı gezi sırasında yaptığı konuşmada: “Önemli bir geçmişe sahip medeniyetin yaşadığı bizim içinde öneme sahip olan Arslantepe Höyüğü’nün daha görünür Malatya’mıza daha yakışır bir hale gelmesi, duyulması ve bilinmesi için çalışmalarımız devam ediyor, değerli hocamız Prof. Dr. Frangipane yıllardır burada çalışmalar yapıyor kendisine bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

102

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir