Çar. Eki 21st, 2020

 

 

Malatya Milletvekili Sayın Veli Ağbaba’nın, bazı basın organlarında yer alan; 20 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen Elazığ Sivrice Merkezli Depremde “Malatya’da mahallelerde hasarın büyük olduğu, evlerin oturacak durumda olmadığı, köylerde en çok ihtiyaç duyulan şeyin çadır olduğu, özellikle hayvanlar için çadır ihtiyacı olduğu” yönündeki ifadeleri nedeniyle konuya ilişkin olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

Deprem gibi hassas bir konuda, meselelerin doğru bir şekilde tahlil edilerek kamuoyunu teskin etme ve vatandaşlarımızı sağduyuya davet etme yönünde açıklamalara ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, Sayın Milletvekili tarafından insanları endişeye sevk edecek şekilde söylemde bulunularak kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini ve yanıltılmasını doğru bulmuyoruz.

 

Elazığ-Sivrice Depremi meydana gelir gelmez Valiliğimizce acil olarak toplanan İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezinde durum değerlendirmesi yapılmış, daha ilk andan itibaren mahalle muhtarlarımıza ulaşılmış, mahallelerinde yaşayan vatandaşların konutlarındaki hasar durumu ile acil çadır ve diğer ihtiyaçları konusunda bilgi alınmış, sonrasında acil ihtiyaçların temini için gerekli çalışmalar başlatılmış, konutlarda ve müştemilatında meydana gelen hasarlarla ilgili tespitler yapılmak üzere teknik ekipler görevlendirilerek derhal olay yerlerine intikal ettirilmiştir.

 

Bugüne kadar teknik ekiplerce yapılan çalışmalar neticesinde; Doğanyol İlçesinde 29’u metruk yapı olmak üzere 54 konut ve Battalgazi İlçesinde 1 konut olmak üzere toplam 55 konutun yıkılmış olduğu, Doğanyol İlçesinde 192 konut, Pütürge İlçesinde 226 konut, Battalgazi İlçesinde 108 konut olmak üzere toplam 526 konutun ağır hasarlı olduğu tespit edilmiştir. Hasar tespit çalışmalarına 60 Ekip 180 personel ile devam edilmekte olup bu çalışmalar birkaç gün içerisinde tamamlanacaktır.

 

Ağır hasar tespiti yapılan ya da yıkılmış durumda konutu bulunan vatandaşlarımızın çadır ve diğer ihtiyaçları öncelikli olarak değerlendirilmekte olup; 25 Ocak 2020 tarihi itibarıyla konutu hasar gören vatandaşlarımıza; 1.790 deprem çadırı, 1.056 yatak, 7.070 battaniye ve 210 ısıtıcı cihaz dağıtımı yapılmıştır. Yine 25 Ocak’tan itibaren Kızılay, Malatya Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri tarafından sıcak yemek dağıtımına başlanmış olup 26 Ocak tarihinden itibaren Kahramanmaraş ve Gaziantep Büyükşehir Belediyelerince ilçe merkezleri dışındaki mahalleleri de kapsayacak şekilde sıcak yemek dağıtımı gerçekleştirilecektir.

 

Diğer taraftan, deprem nedeniyle hasar gören ahırlar ve telef olan hayvanları ile ilgili olarak yapılan tespitlerde; 312 ahırın ağır hasarlı olduğu ve bu ahırlardan bazılarında bulunan 54 büyükbaş ve 1 küçükbaş hayvanın telef olduğu tespit edilmiştir. Ahırları ağır hasar gören vatandaşlarımızın hayvanlarının barınma ihtiyaçlarının sağlanması için genel maksatlı çadır kurma çalışmaları devam etmektedir.

 

Konutu veya ahırı ağır hasar gören vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak, Devletimiz tarafından sağlanan kaynaklar çerçevesinde gerekli yardımlar en kısa zamanda vatandaşlarımıza ulaştırılacaktır.

 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

219

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir