Pts. Mar 20th, 2023

MALATYA’DAN DA YILDIZLAR GEÇERMİŞ

 

İkinci Uluslararası Malatya Film Festivali, Malatya Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış töreni ile başladı.

 

Kırmızı Halı’dan geçiş töreni ile başlayan Film Festivali, kokteylden sonra kültür merkezinin Kemal Sunal salonundaki törenle devam etti.

 
Almanya ile Türkiye arasında yapılan işçi anlaşmasının 50. yılı nedeniyle ‘Göç’ temasının işleneceği festivalde Karşı Yaka Memleket, Panorama, Zamanın Akışında Wim Wenders, Gerçeği Yazan Adam; Paul Laverty, Mişmiş, Yaprak Dökümü, Gördüm Duydum Biliyorum Ve Kadın Dedi Ki, Ödüllü Belgeseller, Gurbet Elde Elli Yıl adlı bölüm başlıkları altında 120 yerli ve yabancı filmin gösterimi yapılacak. 

 

 Festivalin açılış gecesi törenini Eski Kültür Bakanı Talat Halman’ın kızı tiyatro ve sinema sanatçısı Defne Halman ve tiyatro sanatçısı Engin Hepileri sundular.

Sunucular, İtalyanca bir cümle söyleyerek, 'Bakın, İtalyanca da konuşuyoruz." diyerek festivalin uluslararası oluşunun da bu kadar olacağına espriyle vurgu yaptılar.


 
18-24 Kasım tarihleri arasında gösterime girecek olan ve festival kapsamında çeşitli kategorilerde yarışacak olan filmlerin tanıtıldığı sunum bölümünden sonra,  Vali Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık birer konuşma yaptılar. 
 
Çalık Grubuna bağlı A Haber’in canlı olarak yayınladığı törende ilk olarak konuşan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bosna-Hersek’e yaptığı bir ziyareti anımsatarak: ‘1992-1996 yılında yaklaşık 250 bin Boşnak’ın şehit edildiği o büyük savaşta Bosna-Hersek’te iki şeyden vazgeçmediklerini öğrendim. Biri eğitim, diğeri sanat. Savaşın en kanlı günlerinde bile tiyatro perdeleri ve sinema salonları kapanmamış. Bu durum sanatın gücünü ve toplumlar için önemini göstermektedir. Biz de yerel yönetim olarak Malatya’nın ekonomik ve sosyal kalkınmasının yanı sıra bölgenin sanat merkezi olması için çalışmalar yapıyoruz.’ şeklinde konuştu.

 

Salonun alarm zilleri bir anda çalıncatüm dikkatler sesin geldiği noktalara yöneldi. Ahmet Çakır dikkatini dağıtmadan konuşmasına devam ederken, güvenlik görevlileri alarmın çalınmasına neden olan sorunu bulmak için uzun uğraş verdi. Önce yüksek sesle, daha sonra ise düşük bir tonda yaklaşık yarım saat devam eden alarmın çalmasına neden olan olayın ise salonda bulunan alarm düğmesine dikkatsizlik sonucu basılması olduğu ortaya çıktı. 
 
CHP Milletvekili Veli Ağbaba Sanat-Özgürlük İlişkisine Vurgu yaptı Sansürü Eleştirdi

 CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise sanat ve özgürlük ilişkisine vurgu yaparak: ‘Sanatçıların yaratıcı gücünün sansürle baskılanmasına karşı mücadele etmek zorundayız. İnsanları birbirine benzeştirmek için değil, farklılıkları yaşatmak için sanatın, sanatçının özgürlük alanını korumak ve genişletmekle yükümlüyüz.’ dedi. Sanatsal üretimde evrensel ölçütte yapıtların üretilebilmesi için çoğulcu ve sansürden uzak bir anlayışın egemen olması gerektiğine vurgu yapan CHP Malatya Milletvekili  Veli Ağbaba, siyasal gücün sanatı kontrol etme alışkanlığından vazgeçmesini istedi. Ağbaba: ‘Sinemanın gösterme sorumluluğu, insan haklarına, toplumsal baskılara eleştirel biçimde odaklanması, hayatın gerçeklerinin sinema diliyle aktarılması yaşamsal önem taşımaktadır.’ diye konuştu. 
 
Veli Ağbaba, festivalin kalıcı olması ve kurumsallaşması için Malatya’daki sivil kitle örgütlerinin ve yerel dinamiklerin festivale ortak edilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.


 
AKP Milletvekili Öznur Çalık: Malatya Yıldızlar Şehri 
 
AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise konuşmasında Malatya’nın yetiştirdiği sanatçı ve siyasileri anımsatarak ‘Malatya bir yıldızlar şehridir. Kemal Sunal ile İlyas Salman ile  Kenan Işık ile bir yıldızlar şehridir Malatya. Niyazi Mısrı ile Es Seyyid Hulusi Efendi Hazretleri ile Malatya kültürün merkezidir.’ diye konuştu. Çalık, festivalin, meyvelerin yıldızı olarak nitelediği kayısının da dünyada daha çok tanınmasına vesile olacağına inandığını da söyledi. 
 
Vali Saran: Festival 2. Yılında İşlevini Yerine Getirdi
 
Festivalin Onursal Başkanı da olan Malatya Valisi Ulvi Saran da törende yaptığı konuşmada sinema ile hayat ilişkisine vurgu yaptı. Vali Saran: ‘Sinema hayatın içinden çıkar. Hayatı bütün yönleri ile kuşatan bir sanattır. Sinemada hayatın bütün tonlarını bulmak mümkündür. Sinema, hem hayat hem de sanat alanıdır.’ dedi. Malatya’yı diğer alanlarda olduğu gibi sanat ve kültürde de bölgenin cazibe merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Vali Saran, festivalin Malatya Valiliği öncülüğünde yapıldığını, ancak birçok kurum ve kuruluşun da festivalin proje ortağı olarak destek verdiğini belirterek, ‘İyi bir kadronun yoğun bir çalışması ile güzel bir organizasyon ortaya çıkmıştır.’ dedi. 


 
Bu konuşmalardan sonra arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu mini bir arp resitali sundu. Resitalden sonra festivalin sponsor kuruluşların temsilcilerine plaketler sunuldu. 
 
Gecenin finalinde, Malatya Film Festivali’nin ilk ödülleri olan Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve Onur Ödülleri sahiplerini buldu. 
 
2. Malatya Uluslar arası Film Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü Cüneyt Arkın’a, Onur Ödülleri ise Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun’a verildi. 
 
Gecede Ediz Hun’a ödülünü tiyatro ve sinema sanatçısı Deniz Türkali, Hülya Koçyiğit’e Vali Ulvi Saran, Cüneyt Arkın’a ise Belediye Başkanı Ahmet Çakır sundu.

Sanatçılara ödül heykelciği olarak Aslantepe Höyüğü’nden çıkarılan Kral Tarhunza heykelciğinin yanı sıra sanatçıların yaşam öyküsü ve filmografisini anlatan çalışmalar sunuldu.
 
Ediz Hun, Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın ödüllerini alırken salonda duygu dolu anlar yaşandı. İzleyiciler, sanatçılar ödüllerini alırken büyük sevgi gösterisinde bulundu, ayakta alkışladı. 

Derya Alaborada gecede boy gösteren sanatçılardandı.

Festival Başkanı Oğuz Onaran sağlık sorunlarından dolayı açılış törenine katılamadı.

 

Malatya Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Boray Yenipazar’ın yaptığı tarihi eserleri resmettiği ‘Malatya Gravürleri’nin izleyicilerden uzak bir salonda sergilenmesi, serginin görülmemesine neden oldu.

 

Organizasyon yapanların basın çalışanlarını püskürtmek için ellerinden geleni yaptıkları gözlerden kaçmadı. Sponsor medyalarının dışındakilere, anlaşmalı güvenlik şirketi elemanları, engel seti oluşturdular.

 

Sultan KILIÇ    sultankilic44@hotmail.com
 
 

 

 

 

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir