Pts. Eyl 27th, 2021

 

 

Bugüne kadar milyonlar harcanarak restore edildikten sonra 2001 yılından beri hizmete girmeyi bekleyen tarihi Karakaş Konağı’ndaki yangın, sürpriz olmadı. Fotoğrafını çekebilmemiz için bile Vakıflar Bölge Müdürlüğüne dilekçe ile başvurmamızı şart koşan yetkililer, yıllardır feryadımızı duymamakta ısrar ediyorlardı. Sonunda korktuğumuz oldu…

Konağın ikinci katında çıkan yangın, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Konağın zarar gördüğü, yangının çıkış nedeninin araştırıldığı bildirildi.

 

KARAKAŞ KONAĞINI SONUNDA YAKMAYI DA BAŞARDILAR

 

Niyazi Mısrî Caddesi'nde bulunan tarihi Karakaş Konağı’nda çıkan yangın kamuoyunda dikkatleri bir kez daha konağın üzerine çekti. 2001 yılında restorasyonu için 530 bin lira para harcanan 2003 yılında restorasyonu biten konak henüz hizmete girmeden, 2004 yılında yağmur sularının sızması nedeniyle duvarları dökülmeye başlamıştı. Tarihi konak restorasyonun üzerinden 3 yıl geçtikten sonra tekrar onarıma alınmış, ancak çatısı olmadığı için kerpiç duvarlardaki dökülmeler durdurulamamıştı. Karakaş Konağı; Malatya Barosu, Malatya Eğitim Vakfı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği gibi çeşitli kuruluşlara devredilmek istenmiş ancak devir işlemleri bir türlü gerçekleştirilmemişti.14 Yıllık süreçte milyonlarca para harcanan konak 2014 Kasım ayında Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti.

 

Büyükşehir belediyesinin güvenlik görevlisi vermediği konakta zaman zaman uyuşturucu kullanıldığına dair ihbarların alındığı konuşuluyordu. Bugüne kadar defalarca badire atlatan Karakaş Konağı en son yangını da gördü.

Niyazi Mısri Caddesi’nde bulunan Karakaş Konağı’nda öğle saatlerinde yangın çıktı. Konak pencerelerinden ve çatısından duman çıktığını gören vatandaşlar tarafından itfaiye ve polise haber verildi. Olay yerine kısa sürede Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler geldi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Konağın Büyükşehir statüsünün ardından İl Özel İdaresi tarafından Milli Emlak Müdürlüğü’ne geçtiğini, Büyükşehir Belediyesi’ne devir işlemi konusunda kesin bilgilerinin olmadığını söyledi.

 

Uzun yıllardan beri İl Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları yapılmasına rağmen konak adeta sahipsiz kaldı. Burada görevlendirilen bekçi de daha sonra alındı ve konak kaderine terkedildi.

 

Çevredeki vatandaşlar, korumasız olan konağa madde bağımlılarının girdiğini; bu kişilerin yangını çıkarmış olabileceğini iddia ediyorlar. 13 Nisan 2015

sultankilic44@hotmail.com

160

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir