Çar. Ara 1st, 2021

DSC_5163

 

EL EMEĞİ, GÖZ NURU ÇALIŞMALARIN SERGİSİ AÇILDI

 

Battalgazi Belediyesi, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen kurslarda yapılan el emeği göz nuru çalışmaların sergisi açıldı. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi ile birlikte önemli kurslar açtıklarını söyledi.

 

 

Battalgazi Belediyesi, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen kurslarda yapılan el emeği göz nuru çalışmaların sergisi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda açıldı.

 

Serginin açılışına, Malatya Vali Yardımcısı Dr. M. Şamil Horasanlı, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, AK Parti Battalgazi Merkez İlçe Başkanı Osman Güder, AK Parti Battalgazi Kadın Kolları Başkanı Şule Kürün Özkan, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Sayın, Yaşar Karataş, Abdulvahap Şerefhanlı, bazı belediye meclis üyeleri, belediye birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

DSC_5085

Battalgazi Belediyesi Mehteran takımı gösterisi ile başlayan programda, küçük bir kız çocuğunun İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okuması, serginin açılışına katılanlar tarafından büyük alkış aldı.

DSC_4979

 

Serginin açılışında ilk olarak konuşan İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, Battalgazi Belediyesi ile ortaklaşa önemli kurslar açtıklarını belirterek, “Çalışma İş Kurumu Malatya İl Müdürlüğü ile Battalgazi Belediyesi’nin katkıları ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzün desteği ile toplam 12 değişik meslekte 280 kişiye kurslar verilmiştir. Bu kurslar süresi boyunca katılımcı kursiyerlerimize günlük 20 TL vererek onları maddi anlamda da desteklemiş bulunmaktayız. Sayın Battalgazi Belediye Başkanımızın bize verdiği destekten dolayı kurumum ve şahsım adına kendilerine şükranlarımı arz etmek istiyorum. Eğer bu kurumlar bizlere ciddi anlamda destek vermeseydi bugün burada sergilediğimiz ürünleri göremeyecektik” dedi.

 

 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, sosyal ve kültürel belediyeciliğin gereğini en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek: “Biz belediyecilik anlayışımızı 5 temel esas üzerinde yürütüyoruz. Bunlar Katılımcı Belediyecilik anlayışı, yani yaptığımız iş ve işlemleri muhakkak sivil toplum örgütleri, kendi personelimiz ve kanaat ve yerel önderlerimiz ile yani sosyal taraflarla istişare ederek aldığımız kararlardır. Diğer bir belediyecilik anlayışımız da hizmet belediyeciliğidir ki bu klasik anlamda yoldur, sudur, parktır, çevre düzenlemesidir ve benzerleridir.

 

Diğer bir belediyecilik anlayışımızda çevrenin korunması anlayışıdır. Yeşile gerekli hassasiyetin gösterilmesidir. Battalgazi Belediyesi bu konuda da geçtiğimiz yıl 100 bin ağaç dikme kampanyası içerisinde bölgede bir ilke imza attı. Biz kültürel ve sosyal belediyecilik anlayışını da hep önemsedik.

AYDI0834

Bu çerçeve içerisinde organize ettiğimiz, İŞKUR İl Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte şu anda 285 kursiyerin katıldığı ve meslek öğrendiği, 12 daldaki kurslara katılarak meslek edinme noktasında büyük çaba ve mesafe kat ettik. Burada düzenlediğimiz kurslar sadece meslek öğrenmenin yanında kendi aile bütçelerine de artı bir katma değer sağlama imkânı verdik.

 

Bu kurslar belediyemiz, İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi tarafından organize edilen kurslar. Ayrıca bizim KOSGEB ve SODES ile yaptığımız projelerimizde de şu ana kadar 3 binin üzerinde kişi girişimcilik sertifikası aldı. Netice itibariyle milletimizin bize karşı göstermiş olduğu teveccühe bu şekilde küçük hizmetlerle mukabele edebiliyorsak ne mutlu bize. Kendimizi bahtiyar hissederiz. Aksi takdirde vebali bir sorumluluk altında olduğumuzu hissederiz. Battalgazi Anadolu’yu Anayurt yapan memleketin adıdır. Destan şehridir. Medeniyetler merkezidir. Bu medeniyetler merkezinde medeniyetin tekrar nüve bulması gerekiyor. İşte burada yaşamanın vebal ve vecahat arasında ince bir çizgi olduğunu belirtirken, bunu ifade ediyoruz. Yani eğer siz burada günü kurtarıp günü geçiştirme olgusu içerisinde görev anlayışı içinde hareket ederseniz, o zaman vebal altındasınız.

AYDI0830

Oysa biz vecahate yani şerefe talip olmuşuz. Ve görev süremizi sadece 5 yıla hapsedilmiş bir görev ve vizyon anlayışı içinde değiliz. Yüzyılların gerisinin belediye başkanı nasıl olunur, yüzyılların ilerisinin nasıl belediye başkanı olunur o vizyon çerçevesi içerisinde tüm ekibimizle birlikte gayret ediyoruz. Çünkü burası Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehridir.” diye konuştu.

 

 

Yapılan konuşmaların ardından serginin açılışı yapılarak, el emeği göz nuru çalışmalar, açılışa katılanlar tarafından gezildi. Sergiyi gezen katılımcılar, sergiyi çok beğendiklerini ifade ettiler.

300

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir