Sal. Kas 30th, 2021

DSC_6199

 

Vali Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli sosyal projelerinden birisi olan ve Malatya’da ilk kez yapılan külliye içerisinde bulunan M. Sait Çekmegil Kütüphanesi açılış törenine katıldı.

 

Açılış öncesi konuşma yapan, M. Sait Çekmegil’in kızı Semra Kürün, oğlu Selami Çekmegil ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ardından Vali Süleyman Kamçı ise Kütüphaneler Haftasında kütüphane açılışının ayrı bir anlam taşıdığını, bu vesileyle Sait Çekmegil Hocamıza Allah’tan rahmet, geride kalan çocuklarına, torunlarına uzun ömürler diliyorum, diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

DSC_6133

“ Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan bu güzel külliyenin mahalleye, bu semte çok büyük hizmetler vereceğine inanıyorum. Külliyede aynı zamanda çeşitli el sanatları kursları düzenlenmekte. Bu kurslarla kütüphanenin aynı yerde olması ayrı bir özellik taşıyor. İçerisinde camisiyle, kütüphanesiyle, kurs atölyeleriyle çok güzel bir külliye ortaya çıkmış dedi. Yapılan konuşmaların ardından il Müftüsü Ümit Çimen’in yaptığı dua ile kütüphanenin kurdelesi kesilerek hizmete açıldı. Açılış sonrası öğrencilere hikâye kitapları dağıtıldı.

DSC_6286

 

İpek caddesi üzerinde yaptırılan ve bölgede örnek olması beklenen Camii ve Kültür Merkezinden oluşan Külliye’nin ikinci katında cami, sınıf, atölye, fitnes, çok amaçlı toplantı salonu, şark köşesi, ihtiyar odası ve kafeteryaların bulunduğu proje içerisinde yer alan Kültür Merkezi ise kendi içerisinde 3 bölümden oluştuğu, öğrencilere yönelik Eğitim Merkezi’nin yanı sıra Geleneksel Türk Sanatları Merkezi ile Yaşlı Evi, Kütüphane, Kafeterya ve Şark Odası’nın bulunduğu Kültür Merkezi, iç avlusu ve meydanıyla çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği bir özelliğe sahip olduğu bildirildi.

DSC_6242

 

Vali Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır’ın daveti üzerine açışla katılan protokol üyeleri birlikte restorasyonu yapılan Hürriyet Parkını gezerek buradaki öğrenci ve vatandaşlarla sohbet etti.

130

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir