Çar. Eyl 22nd, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya Kuyuönü Mezarlığı'nın Güney Kuşak Yolu güzergâhında kalan 2 bin 533 mezarın Şehir Mezarlığı'na nakline başlandı.

 

Büyükşehir Belediyesi'nden konuya ilişkin yayınlanan bülten şöyle:

 

“Güney Kuşak Yolu açma çalışmaları kapsamında yol güzergâhında kalan Kuyuönü Mezarlığı’ndaki mezarların Şehir Mezarlığı’na nakilleri başladı.

 

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre; 8 kilometre uzunluğunda 50 metre genişliğindeki Güney Kuşak Yolu açma çalışmaları nedeniyle yol güzergâhında kalan Kuyuönü Mezarlığı’ndaki 2533 mezar, Şehir Mezarlığı’na naklediliyor.

 

Dini vecibelere uygun olarak din görevlileri nezaretinde nakledilen mezarlara, isteyen mezar sahipleri nakil işlemlerine eşlik edebiliyorlar.

 

Mezarlık İrtibat Bürosu hizmete sunuldu

 

Kuyuönü mezarlığından şehir mezarlığına yapılacak nakil işlemlerinin beş ay kadar süreceği belirtilirken, nakillerle ilgili işlemlerin takip edilmesi ve vatandaşlara bilgiler verilmesi için Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından mezarlık yakınında irtibat bürosu açıldı.

 Mezar sahiplerinin, mezarlık yakınındaki irtibat bürosuna bizzat giderek veya Şehir Mezarlığı’nın 336 14 41- 336 14 43 numaralı telefonları ile İrtibat Bürosunun 0538 493 44 12- 0534 839 32 77 numaralı telefonlarını arayarak detaylı bilgi alabilecekleri bildirildi.

 

 Bakanlık onaylı mezar nakli

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Güney Kuşak Yolu açma ve genişletme çalışmaları doğrultusunda, nakledilmesi gereken mezarlar için İçişleri Bakanlığı’ndan gerekli izinler alınırken ayrıca nakledilecek mezarlar ile ilgili olarak mahalli gazetede ilana çıkıldı."

Özenle açılan mezarlar

Nakil işlemini yapan firma yetkilisi:

“Numaralandırılan ve video görüntüleriyle de belgelenen mezarlar, kepçeyle kazıldıktan sonra mezarların sal taşları görevlilerce açılıyor. Din görevlisinin ve ailelerin de gözetiminde önceden hazırlanan torbalara konan mevtalar kenara alınıyor. Mezarların numaraları, torbaların üzerine kaydediliyor. Yine aynı şekilde nakledildikleri Şehir Mezarlığı’nda hazırlanan kabirlere defnedilerek numaralandırılıyor. İsimsiz mezarlar ve kazı sırasında karşımıza çıkan mezarlar da yeni numaralarla şehir mezarlığında hazırlanan yerlerine defnediliyor.” şeklinde konuştu.

sultankilic44hotmail.com

337

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir