Cts. Eki 16th, 2021

 

 

Kitaplık 1

 

Malatya Valisi Süleyman Kamçı, bir basın açıklamasıyla Malatya Kitaplığı Projesi kapsamında Malatya ile ilgili eserlerin basımının sürdüğünü, basılan eser sayısının 37’ye ulaştığını bildirdi:

“İlimizin köklü tarihi ve zengin kültürel değerleriyle ulusal ve küresel kültüre değerli katkılar yapabileceği gerçeğinden hareketle, Valiliğimizce ilimizin tarihi ve kültürel birikiminin ortaya çıkarılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına dönük pek çok proje hayata geçirilmiştir/geçirilmektedir.

Bu kapsamda, ilimizin köklü geçmişini günümüze taşımak, kültür-sanat değerlerini yaşatmak, sosyo-ekonomik potansiyelini ortaya koymak, tüm yönleriyle ilimizin zaman içerisinde yaşadığı dönüşüm ve değişimi anlaşılır kılmak, bu amaçla bilgi-belgeleri kayıt altına alıp koruyarak araştırmacıların kullanımına sunmak ve saygıdeğer halkımızda yaşadığı şehre karşı farkındalık meydana getirmek amacına dönük projeler dizisinden birisi olan “Malatya Kitaplığı ” 2009 yılında hayata geçirilmiştir.

 

Malatya Kitaplığı; edebiyat, eğitim, coğrafya, genel, kültür-sanat, araştırma-inceleme, arkeoloji-mimarlık, biyografi–hatırat, felsefe-sosyoloji, sözlük-bibliyografya, tarih-sanat tarihi dizileri içerisinde belirlenen 100 farklı başlıkta 100 farklı eserin basımı ile oluşturulacaktır. Malatya Kitaplığı tamamlandığında tarih, edebiyat, sanat, kültür, yöresel ağız, folklor, sosyal doku, coğrafya, doğal-fiziki yapı gibi çok farklı yönleri ile ilimizi anlatan inceleme, araştırma, edebi eser, envanter vb. nitelikteki eserlerin bir araya gelerek oluşturduğu eşsiz kıymette bir külliyat ortaya çıkmış olacaktır.

 

kitaplık 2

Malatya’ya ilgi duyan, belirlenen başlıklarda yeterli bilgi ve belgeye sahip olup bu birikimi kitaplaştırmak isteyen araştırmacıları teşvik edip destekleyerek, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış bilgi ve belgelerin kitaplaştırılması amacıyla kurulan Malatya Kitaplığı Yayın Kurulu, yurt içi ve yurt dışında tanıtım ve bilgilendirme çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

 

Tamamlandığında Malatya’ya dair pek çok bilgi ve belgenin derlendiği, geniş kapsamlı eşsiz bir külliyat niteliği kazanacak olan Malatya Kitaplığı’nda yer almak üzere, bugüne kadar yapılan eser müracaatlarının niteliği ve yoğunluğu projenin amacına ulaşma yolunda emin adımlarla ilerlediğini göstermektedir. Bu minval üzere yapılan çalışmalar çerçevesinde basımı yapılan “Malatyalı Necati Divanı” ve “Malatya Eskiçağ Tarihi” adlı eserlerle birlikte birbirinden kıymetli 37 kitap külliyat içerisinde yerini almış ve adeta müstakbel çalışmaların müjdecisi olmuştur.”

 

 

 

187

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir