Pts. Eyl 27th, 2021

 

Malatya Kent Konseyi Genel Sekreterliği tarafından 12 Şubat'ta başlatılan ve "2014 yılı lokomotif projesi" olarak tanıtılan, “Hazinemiz Ailemiz” projesi kapsamında şehrin birçok noktasına, "Kadına köle olma, ailene reis ol!" yazan afişler asıldı.

Sivil toplum örgütlerinden ve çeşitli basın yayın organlarından bu afişin iletmek istediği mesajın maksadını aştığı konularında tepkiler yağdı. Bu konuda yazılı bir basın açıklamasıyla tepkilerini dile getiren Malatya Demokratik Kadın Platformu adına açıklama yapan Songül Tunçdemir, afişle iletilen mesajla nefret suçu işlenmiştir diyerek afişlerin derhal kaldırılmasını istedi. Basın açıklamasında Tunçdemir:

“Konseyi nasıl bir farkındalık uyandırmaya çalışıyor öğrenmek istiyoruz. 

Kadını dört duvar arasına sıkıştırarak, evdeki tüm sorumluluğu kadının üzerine yıkarak, çocuk bakımı dahil tüm sorumlulukları kadının üzerine yıkacak bir farkındalık mı?

 

 Erkeğin evin reisi olduğunu, kadına değer vermemesi gerektiğinin farkındalığı mı?

 

 ‘’Kadının kölesi olma, evinin reisi ol’’ söylemi, insan haklarını, kadın haklarını ayaklar altına alan son derece ırkçı bir söylemdir. 

 

İş ve ev yaşamının uyumlaştırılması sadece kadınlar üzerinden tartışılmamalıdır. 

 

Bu durum, sosyal devletin küçüldüğü bir süreçte, tüm bakım hizmetlerini ev içine devrederken, ev içindeki tüm yükün de toplumsal rolleri çerçevesinde kadınların sırtına yüklenmesini beraberinde getirmektedir. 

 

 Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bu noktada daha da artmaktadır ve dolayısıyla hem Anayasa’nın 10. Maddesine, hem Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi’ne ve hem de AB direktiflerine aykırıdır.

 

 Biz kadınlar, kendimize köle istemediğimiz gibi kimsenin de kölesi olmak istemiyoruz. Ev ve aile yaşamında eşit, paylaşımcı, kadının erkeği, erkeğin kadını ezmediği, tüm sorumlulukların eşit olarak paylaşıldığı bir aile yaşamını savunuyoruz. 

 

      Kadını kölesi olma evinin reisi ol söylemi, kadına yönelik şiddeti körükleyecek, kadını biraz daha toplumun dışına öteleyecek ırkçı bir söylemdir. Bu nedenlerle Kent Konseyi nefret suçu işlemiştir. 

 

 Malatya Demokratik Platformu olarak,  kadının cinsel obje, örtünmesi, toplumsal yaşamdan kopartılıp dört duvar arasına kapanması, erkek tarafında yönetilmesi gerektirdiğini düşündüren bu anlayışı kınıyoruz.

 

        Kent Konseyi tarafından kentimizin çeşitli yerlerine asılan bu afişlerin gerçekte ne amaçla yapıldığına dair bir açıklama bekliyor ve bu afişlerin, asıldıkları yerden bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz. “ dedi.

sultankilic44@hotmail.com

                                                                       

 

134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir