Paz. Eki 24th, 2021

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya tarihi Karakaş konağı, 2001 yılından itibaren önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ardından ise İl Özel İdaresi tarafından restore ettirildi.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1 milyon TL’yi aşan maliyetle restore edilen konağın güzelliği, iştahları kabarttı. İsteklisi çok oldu. Kirası, İstanbulluoğlu konağının sudan ucuz kirası gibi olmak koşuluyla. Paylaşılamayan konak, kimselere yâr edilmedi.

Bir süre Kültür ve turizm Bakanlığına bağlı Malatya Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yetki alanında kaldı. Sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğünün yetkisine devrolundu. En son da Malatya Belediyesi’ne devredildi.

Bu arada konağın başına gelenler, pişmiş tavuğun başına gelmedi. Milyonlar harcanarak güya restore edilen konağın çatısından akan yağmur suları; tavanı, duvarları, tüm ahşap ve kerpiç yapıyı kabarttı, kavlattı, kepertti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir ara, bahçesindeki müştemilata iki bekçi koydular. Bekçiler, konağın dıştan bile görüntülenmesine izin vermeyecek kadar sıkı tembihlenmişlerdi.

Herkes, tarihi konaklarının görülmesi için reklama para harcarken Malatya Karakaş konağının görünmemesi için paralar harcandı, sıkı önlemler alındı.

Bu da ironilere kapı açtı. Halkın parasının çar çur edildiğinin görülmemesi için çaba harcanıyor herhalde, yorumlarını getirdi.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birkaç yıl öncesine kadar görüntülenmesine bile izin verilmeyen tarihi Karakaş konağı, madde bağımlılarının mekânı haline geldi. 2015 yılının Nisan ayında madde bağımlılarının çıkardığı iddia edilen yangınla bir kısmı karardı, kavruldu.

Madde bağımlıları tarafından çıkartılan yangına rağmen hiçbir önlem alınmayan Karakaş konağı; kapı kilitleri kırılmış, güney pencerelerinin ahşap oyma parmaklıkları ve pervazları sökülmüş. Elektrik aksamları sökülerek yerlere saçılmış. Ahşap işlemeli davlumbazların ocaklarında onlarca boş bali tüpü, çeşitli atıklarla kendi haline terk edilmiş durumda. Madde bağımlılarıysa burayı mekân olarak kullanmayı sürdürüyor.

yangın 2

Vatan sevmek, polis korumasında “Vatan sana canım feda!” sloganları atmaksa…

Bayrak elde sokaklarda bağırarak Kürt ya da Kürt’e benzettikleri insanları linç etmekse…

Halkın milyonlarca lirasını gömdükleri tarihi konağı, bu sevginin neresine nasıl koyacaklar?

Bu halk düşmanlığının bir sorumlusu ve ona verilecek bir de ceza olmalı.

Bu halk düşmanlığını yargıya taşıyacak yürekli savcılar da olmalı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

sultankilic44@hotmail.com

 

161

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir