Cts. Eyl 25th, 2021

 

Malatya İnönü Üniversitesi'nin 48 öğrenci topluluğu temsilcileri, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'la bir araya geldi.

 

Battalgazi Belediyesi, katılımcı ve sosyal belediyeciliği benimseyen bir kurum olarak, İnönü Üniversitesi’ndeki öğrenci topluluklarının akademik danışmanları başkanlarıyla beraber bir "Gençlik Çalıştayı" düzenledi. Çalıştayın ana sebebi olan gençlerin belediyeden beklentilerini dile getirebilecek, aynı zamanda yeni proje ve uygulama fikirlerini de üretecekleri bir platform oluşması konusunda çalışmalar yapıldığı ve bu doğrultuda yol haritası belirlenerek, periyodik olarak tekrarlanması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği bildirildi.

 

“Zihninizi başkasına ipotek ettiğiniz zaman bir anlamı kalmaz.”

 

Öğrencilere bir konuşma yapan, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan:" Üniversite ile şehir arasındaki ilişkilerin köprülerin kurulması ve trafiğin düzgün bir şekilde işlemesi gerekir. Öğrenci topluluğu olarak sizleri zaman zaman bir ideolojik alana kanalize etmek isteyenler olabilir. Bir siyasi partinin fanatizmi yapmak isteyenler olabilir. Cemaatin, cemiyetin meşrebin tarikatın içine dâhil etmeye çalışabilirler. Sakın bunlara itibar etmeyin. Herkesten bir şeyler alın. Ama kendi değerlerinizi yitirmeyin. Değerler bizler için önemlidir ve kutsaldır. Kişinin belleği, kimliği ve hafızası önemlidir. Sizler zihninizi başkasına ipotek ettiğiniz zaman bir anlamı kalmaz. Sizler fikirlerinizi başkalarına ipotek ettirmeyin. Sizin fikirleriniz ve düşünceleriniz belediye için yön haritası olur ve yön pusulası olur. Dolayısıyla sizlerin düşünceleri, bizim katılımcı belediyecilik anlamında önemli bir katkı sağlar. Diğer bir belediyecilik anlayışımız ise Sosyal belediyeciliktir. Halk oyunları, halk müziği, gezme, konferanslar, paneller bir sosyal belediyecilik anlayışıdır. Diğer bir belediyecilik anlayışı da, Kültür belediyeciliğidir. Maddi manevi tüm değerlerin ortak bileşkesine bizler kültür diyoruz.

 

Üniversitenin toplumunda giden bir yapı oluşturması lazım. Biz belediye olarak, Türkiye'deki diğer belediyelerde farkımız ise, Üniversite kurma aşamasında olan bir belediyeyiz. Bunun için Battalgazi kampüsü içerisindeki o alanın askeriyeden alınması ve üniversiteye devredilmesi, bir belediye için çok sıkıntılı dönemde bile, oradaki 800 dönüm yerin üniversiteye verilmesi, Türkiye'deki belediyecilik anlamında çok büyük fedakârlıktır. Rant hesabı yapmadan üniversitemize verip eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmesi açısından büyük fedakârlık yaptık. Ayrıca Ziraat ve Su ürünleri ile ilgili fakültenin çalışmaları başlatılmış, buradaki senatodan ve YÖK'ün genel kurulundan ve Bakanlar kurulundan kararını da çıkartan bir belediyeyiz." şeklinde konuştu.

176

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir