Sal. Oca 26th, 2021

Sultan KILIÇ

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Malatya Gazi Anadolu Lisesi müdür yardımcısının, sosyal medyadaki paylaşımında halk oyunlarını ’zina’ olarak nitelemesine tepki gösteren CHP’liler okul önünde davul zurna eşliğinde halk oyunu oynayarak protesto gösterisi yaptı.

Şehit haberlerinden dolayı davul zurnanın kısa süreli çalacağı, halayın protesto amaçlı simgesel gerçekleşeceği açıklandı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ak Parti Malatya İl Yönetim Kurulu üyesi Miraç Göçmez ise, Facebook hesabından halk oyunu oynamayı ’zina’ olarak niteleyen Müdür Yardımcısına destek verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, okul önündeki protesto gösterisinde yaptığı konuşmada, Malatya’nın bu ülkenin mozaiği olduğunu söyledi. Ağbaba, “Kürt, Türk bir arada, barış içinde yaşıyor bu kentte. Hiç kimse yaşamından dolayı sorgulanmaz ve ayrıma tabii tutulmaz. Çocuklarımızın halayından, çocuklarımızın el ele tutuşmasından hiç kimse farklı bir durum çıkaramaz. Adı üzerinde omuz omuza halay çekmek, bunu kimse yadırgamıyor.” dedi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“BU ANLAYIŞ, IŞİD ANLAYIŞIDIR”

 

Halk oyunu oynanmaya ’zina yapmak’ gözüyle bakan anlayışın, Ortadoğu’da Suriye’de, Irak’ta köle pazarında 11-12 yaşındaki çocukları satan anlayışla aynı olduğu görüşünü savunan Ağbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

“Bu anlayış IŞİD anlayışıdır. Bunu söyleyen maalesef bir okulda müdür, müdür yardımcısı. Bu neden oldu? Geçen yıl cemaat adı altında bir operasyon yaptılar. Bütün okul müdürlerini görevden aldılar. Liyakati bıraktılar, kendi yandaş AKP’nin resmi sendikasına üye olmayan hiç kimseyi yönetici yapmıyorlar. Bu müdür yardımcısı olacak zat, AKP’nin resmi sendikasının üyesi. AKP’nin resmi sözcüsü. Bu anlayış, her gün CHP’ye, İsmet Paşa’ya, Mustafa Kemal Atatürk’e söven küfür eden anlayışla bire bir aynı.”

güvercinli

SENİN ANLAYIŞIN, ABD’Lİ ASKERLERİN ÖNÜNE YATIYORDU”

Okul Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’ın paylaşımlarını söylemekten bile utanç duyduğunu kaydeden Ağbaba, “CHP’yi, Amerikan askerleri ile paylaşımı var. Değerli arkadaşlar, şimdi buradan ifade ediyorum. O müdürler duysun. Burada herkes duysun. Amerikan askerleri İstanbul’a geldiği zaman onları denize döken CHP’lilerin ağabeyi ya da babasıydı. Amerikan askerlerini denize döken solculardı, devrimcilerdi. Senin anlayışın, ABD’li askerlerin önüne yatıyordu. Yalakalık yapıyordu. Bu anlayışı bir kez daha kınıyorum. Buraya, öğrencilerin başarısını kutlamak için gelmek isterdik. Ama bu anlayış, çocuklarımız için gençlerimiz için zararlıdır.

 

Oyun

Halay çekenleri zina yapmakla suçlayan zihniyeti kınıyorum. Halay kardeşliktir, güç birliğidir, barış ve dayanışmanın simgesidir.” dedi. Ağbaba, gençlerin getirip avuçlarına koyduğu beyaz güvercini gökyüzüne uçurdu.

Gazi Lisesi öğrencileri de pencerelere yığılarak protestoya alkışlarıyla destek verdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Ağbaba ve CHP’liler, daha sonra davul eşliğinde kısa süreli simgesel halay çektiler. Yaklaşık 200 CHP’linin katıldığı eyleme, pek çok sivil toplum örgütü de destek verdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

AK PARTİLİ YÖNETİCİDEN DESTEK

 

Öte yandan Ak Parti Malatya İl Yönetim Kurulu üyesi Miraç Göçmez de, Facebook hesabından halk oyunu oynamayı ’zina’ olarak niteleyen Müdür Yardımcısı Resim İş Öğretmeni Nevzat Turan’a destek verdi.

 

Ak Parti Malatya İl Yönetim Kurulu üyesi Miraç Göçmez de, Facebook hesabından halk oyunu oynamayı ’zina’ olarak niteleyen Müdür Yardımcısı Nevzat Turan’a destek verdi.

Miraç Göçmez’in paylaşımında, “Soruşturma başlatan Milli eğitim Bakanlığı’nı da, İl Müdürlüğü’nü de kınıyorum. Düşünce özgürlüğünü savunanlar, ellerinde kâğıt ’bak bunu yazmış’ diyorlar. Adam haklı yazmış, doğruyu yazmış. En önemlisi İslam dili ile yazmış. Zorunuza giden de bu…!” ifadeleri yer aldı.

 

 

 

 

 

232

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir