Paz. Eki 24th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

5. Malatya Uluslararası Film Festivali’ne 1 milyon 142 bin TL harcandığı bildirildi.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin Ana Sponsorluğunda düzenlenen 5. Malatya Uluslararası Film Festivali bu yıl 21-27 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti.

Malatya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yapılan işlerin pek çoğu Malatyalı şirketler tarafından yapılmış olup, sponsorlardan elde edilen gelirler, şehrimizin ekonomisine katkı olarak geri dönmüştür” denilerek, Festivalin bu yıla ait bütçesi tablosu şöyle açıklandı:

 

Festival Gider Tablosu:

Konaklama Giderleri:  106.900 TL

Açılış – Kapanış Tören Giderleri:  96.000 TL

Ulaşım Giderleri:  174.500 TL

Film Ödülleri:  135.000 TL

Film Telif Bedelleri:  85.000 TL

Alt Yazı Teknik İşler ve Çeviri Giderleri:  115.000 TL

Personel ve Teknik Danışmanlık Giderleri:  15.000 TL

Danışma Kurulu ve Jüri Giderleri:  25.000 TL

Reklam Tanıtım ve Baskılı İşler Giderleri:  250.000 TL

Canlı Yayın ve Gösterim Giderleri:  50.000 TL

Etkinlik-Atölye-Söyleşi-Şehir Tanıtım Gezi Giderleri:  90.000 TL

TOPLAM:  1.142.400

Festivaller kimlere yarar, faturayı kimler öder?

 

Bir avuç elit, yer içer eğlenir. Halk da faturasını öder. İşte size uluslararası film festivali.  Faturalar sizi ilgilendirmiyor ne de olsa; Malatyalı Azzet bibi, elitler eğlensin diye çalışıyor nasılsa…

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ilki gerçekleştirildiğinde etkinlikleri izlemiştim, yemekli davetler hariç.

Açılışa davet edilen oyuncu, yönetmen gibi sinema emekçilerinin dışındaki davetlilerin çoğunun sanatla uzaktan yakından ilgisinin olmadığını görmüştüm. Bunlar, daire müdürleri, siyasiler gibi protokol koltuklarına adları yazılanlardı. Zaten bu hazretler, açılış- kapanış, ödül törenlerine, özellikle de yemeklere katılırlar.

Onca emeğin harcandığı filmlerin izlenmesine, söyleşilerin dinlenmesine katılanlarsa iki elin parmaklarının sayısını geçmiyordu. Gerçek sinemaseverler, yemek masalarında görünmüyordu. Sanat söyleşilerinin gerçekleştirildiği salonlarda üç beş kişi olurken yemek davetlerinin gerçekleştirildiği yerlerde iğne atsan yere düşmüyordu.

Beşincisi gerçekleştirilen Malatya Uluslararası Film Festivali’nde değişen bir şey oldu mu? İstanbul’da hazırlanıp Malatya’da birilerinin kendi kendilerine eyleme koydukları; bir anlamda kendilerinin çalıp kendilerinin oynadıkları durumu değişti mi?

Bir değişiklik var galiba: Yemek davetlerindeki masa sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Peki, halka nesi yansıyor bu film festivalinin? Yansımaz olur mu? Halkın faturaları kabarıyor. Sorsanız halk için festival düzenliyorlardır, sanatı halkın ayağına götürüyorlardır. Doğru, festivalin masraflarını halkın ayağını bırakın, cebine kadar götürüyorlar.

 

Yarasın efendim, sizler yiyin için eğlenin, yarasın. Faturalar mı, merak buyurmayınız. Elleri nasırlı Azzet bibimiz, sürekli çalışıyor mişmiş bahçelerinde, sizler gibi sanatsever elitleri doyurmak için…

sultankilic44@hotmail.com

127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir