Cum. Eki 15th, 2021

 

  ENVERKİRAZ.P

 

CHP Kadın Kolları ve Gençlik Kolları ‘Artvin Cerattepe’ ile ‘Cansel Buse’ için ortak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Enver Kiraz, kadına şiddetin AKP iktidarı döneminde yüzde bin 400 arttığını belirterek, “Bu anlayış kadına sokakta ne işin var?  diye soran anlayış. Niye öyle giyindin? diye soran anlayış.” ifadelerini kullandı.

 

Emekliler Parkı meydanında bir araya gelen CHP Kadın Kolları ve Gençlik Kolları, Artvin Cerrattepe’de yapılmak istenen maden inşaatı ile Kayseri’de tecavüze uğradıktan sonra intihar eden Cansel Buse Kınalı için ortak basın açıklaması düzenledi.

 

“SORGULANMASI GEREKİYOR”

 

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz burada yaptığı açıklamada, “Bugün bir arada olmamızın sebebi intihar eden sevgili Cansel’i anmak ve intihar sebebini sorgulamaktır. Kadına şiddet maalesef AKP iktidarı döneminde, yüzde bin 400 arttı. Şiddet arttı, taciz arttı, tecavüz arttı ve bunun önünü açan aslında bir iktidar anlayışı var asıl sorgulamamız gereken bu anlayış.

 

Bu anlayış kadına sokakta ne işin var?  diye soran anlayış. Niye öyle giyindin? diye soran anlayış. 10-11 yaşındaki çocuğun kolsuz elbise giymesini gündeme taşıyan anlayış. Asıl sorgulanması gereken ‘nasıl böyle bir ülke haline geldik’,  nasıl birbirimizi katleden bir anlayışa büründük, bu kadar katili nasıl kendi içimizde yaratıyoruz. Tüm bunların ciddi anlamda sorgulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

BU ANLAYIŞLA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

 

Kiraz, Artvin Cerattepe’ye değinerek, maden inşaatının mahkeme kararı ile durdurulmasının Artvin halkının zaferi olduğunu, Artvin’de maden inşaatına direnen tüm Artvinlileri selamladığını belirtti.  Kiraz; “Artvin’de alınan bu karar önemlidir. En azından dava sonuçlanıncaya kadar doğa katledilmeyecektir. Ama bu karar yeterli değildir. Mahkeme kararı beklenmeden tamamen doğayı katleden anlayışın ortadan kaldırılması gerekir. Bu konuda da asıl sorgulanması gereken rant uğruna dağımızı taşımızı toprağımızı satan sağlığımızı geleceğimizi hiçe sayan AKP iktidarının anlayışıdır. Bu sakat anlayışlarla mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

ENVERKİRAZ

ONURLU DİRENİŞ GÖSTEREN ARTVİNLİLERE MALATYA’DAN SELAM

 

Cerattepe’de inşa edilmek istenen altın madenine ilişkin konuşan CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Orçun Çalış, “Cerattepe gibi bir doğa harikasında 2012 yılında maden için ihale açılmış olup, hukuka aykırı bir ÇED raporu çıkarılmıştır. Tüm hukuksuzluklara rağmen 98 yaşında toprağı için mücadele veren büyüklerimize gaz fişeği atanlar. Peki, siz ne gerekçe göstereceksiniz tüm bu hukuksuzluklara? Binlerce yılda oluşan bir şeyi siz hangi kafayla hangi vicdanla yok etmeye çalışıyorsunuz? Sizin kısa vadede kazanacağınız birkaç milyon doların karşılığı binlerce insanın geleceği ve bütün dünyanın ortak mirası olan Artvin’in yeşili, doğası olamaz.

 

Artvin Cerattepe’nin ‘Altın’da ölüm, üstünde yaşam var. Artvin’in üstü altından daha değerlidir. Bugün alınan kararla yapılacak olan maden projesi hukuki süreç tamamlanana kadar durdurulmuştur. Artvin halkının direnişi sonuç vermiş ve onurlu mücadele bir kez daha kazanmıştır. Bu onurlu direnişi gösteren Artvinlilere Malatya’dan selamlarımızı gönderiyoruz” dedi.

 

 

“SOKAKLAR, OKULLAR KADINLAR İÇİN GÜVENLİ DEĞİL ARTIK”

 

Emekliler Parkı Meydanındaki diğer açıklamayı Kayseri’de öğretmenin tecavüzüne uğrayan ve ardından intihar eden Cansel Buse Kınalı için yapan CHP Kadın Kolları Başkanı Güllü Tunçer, “Özgecan Aslan’ın 11 Şubat 2015 günü Mersin’in Tarsus ilçesinde tecavüz girişimine direndiği için vahşice öldürülmesi kadına yönelik şiddet konusunda ülke çapında hassasiyet yarattı. Acıyı ve utancı derinden hissettik. Kayseri’de 17 yaşındaki Cansel Kınalı’nın kafasına tabanca ile ateş ederek intihar etmesinin nedeni ortaya çıkınca yine büyük bir acı hissettik. Lise öğrencisi olan Buse’nin öğretmen demeye dilim varmıyor ama matematik öğretmeninin tecavüzüne uğradığı, bunu okul yönetimine bildirdiği ancak okul yönetiminin bu olayı örtbas etmeye çalıştığı iddiası var. Bu olay bir intihar değil, cinayettir.

 

Kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz olayları yaygın olmakla beraber ancak ölümle sonuçlanırsa haber oluyor. Sokaklar, işyerleri, okullar kadınlar için güvenli değil artık. Kadına yönelik şiddet olaylarının yaşadığımız, içinden geçtiğimiz siyasal ortamla ilgisi var. Bu ortamda Cumhuriyetimizin yüz yıllık kazanımları ile kadınların elde ettiği tüm haklar geriye gidiyor. Cumhuriyet değerlerini yaşatmak isteyen kadınlar olarak kadınlara yönelik ayrıştırıcı, dışlayıcı, aşağılayıcı söylem ve eylemlere sonuna kadar ve karşı çıkmalıyız” ifadelerini kullandı.

144

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir