Çar. Eyl 22nd, 2021

IMG-20150715-WA0011

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya Belediyesi, kesemediği ağaçları boğarak, çivileyerek mi öldürecek?

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kurban Bayramından bir gün önce kurbanlık hayvan, gelin gibi süslenirmiş. Anadolu’nun en eski geleneklerinden biriymiş kurbanlık süslemek.

 

Malatya Battalgazi Belediyesi de Vilayet Parkı’nda ve Gazi İlkokulu’nun doğusunda, şans eseri hayatta kalan çınarlara kazak ördürmüş.

İnsana eyvah, dedirtiyor bu süslemeler. Malatya caddelerindeki yüzlerce asırlık çınardan, Kuyuönü Mezarlığındaki yüzlerce çam ve dut ağacından sonra gözlerini bu birkaç çınara mı diktiler? Kesim sırası bunlarda mı, onun için mi kurbanlık gibi süslediler, sorularıyla yürekler ağıza geliyor.

Gerçi temmuz sıcağında çınarlara iyilik mi kötülük mü ediyorlar, bunu akıllarına getirmemiş olmalılar. Bu cin fikirleri kimler icat ediyor? Bu örgüleri kimlere, ne karşılığı ördürüyorlar, soruları bitmek bilmiyor.

Bunca yün ipin ve örme bedelinin Malatya’da yaşayan insanların faturalarına yansıyacak oluşu da ayrı bir bayram sevinci yaratıyor tabi.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

BAYRAMLIKLARI, ÇİVİLEYEREK GİYDİRMEK DE NEYİN NESİ?

 

Ağaçlardan birine, öyle bir kazak giydirmişler ki etek ve boyun kısımlarında onlarca yarım ay görüntüsü oluşturulmuş. Bu yarım ayları, ağaca onlarca çivi çakarak örgüleri de çivilere takarak oluşturmuşlar. Ağaca onlarca çivi çakarak bayram kutlamak, ağaçlara bayramlık giydirdik demek, ancak size özgüdür. Aferin, iyi becermişsiniz…

Kimi izleyiciler, dallarına kadar bu kazaklarla yaz sıcağında bu çınarları boğacaklarına; kazak, hırka, çorap, eldiven, atkı örerek ihtiyaç sahiplerine verseydiler daha iyi olmaz mıydı, sözde sorularını onaylatıyor diğer izleyenlere.

Kimileri, Malatya’nın eski çapıtlardan dokunan yolluklarını getirip assaydılar ağaçlara; hem ağaçları yakmaz hem de görenleri mutlu ederdi, diyor.

Ağaçların gövdelerinde çoğalan parazitleri de örttünüz. Örgülerin altında keyifle kaynaşıp çoğalan parazitleri, kuşlar nasıl gagalayacak?

Her rengimiz var, bir tek fıstık yeşilimiz eksikti. Ağaçlara kazak giydirmekle kalmamış, kazaklara kelebek de kondurmuşlar. Aman da aman, nasıl mutlu edildiniz, ne kadar sevindirildiniz bayram öncesinde…

Vatandaşların ilgisini çekecek, onları memnun edecek projelerinin devam edeceğini belirtmeyi de ihmal etmiyorlar. Yeni sevinç dalgalarına hazır olun…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“AYRANI YOK İÇMEYE, ATLA GİDER SIÇMAYA”

 

“Malatya İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan DSİ Bölge Müdürü Okan Bal: “Pınarbaşı Kaptaj tesisleri elden çıkmış vaziyette. Hijyenik olmayan ortamlarda Malatya’ya içme suyu sağlanıyor.” diyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: “Malatya’nın içme suyu kaynağı Kaptaj’ın hijyen olmadığının açıklanmasına rağmen evlere bu şebekeden su dağıtımına devam edilmesi, Malatya’da geçmiş yıllarda yaşanan salgınlardan ders alınmadığının göstergesidir.” diyor.

Ağbaba, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veriyor.

Temiz olmayan içme suyu, belediyemizin sorumluluğunda değilmişçesine, çınarlara temmuz sıcağında kazak ördürüyor. Bu yün kazakları da ağaçlara onlarca çivi çakarak giydiriyor. Ve ağaçlara bayramlıkları giydirildi, diye basına açıklama gönderiyor. İşte o basın açıklaması:

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

AĞAÇLARA BAYRAMLIKLARI GİYDİRİLDİ

 

“Battalgazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Vilayet Parkı’nda bulunan ağaçlar süslenirken, bölgede bir ilk uygulama gerçekleştirildi. Süslenen ağaçlara ise, üç boyutlu kelebek motifleri yerleştirildi.

 

 

Battalgazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Battalgazi ilçesindeki parklarda yaptığı uygulamalarla dikkatleri üzerine çekiyor. Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatları doğrultusunda çalışmalarını sürdüren ve farklı uygulamalarla farkındalık yaratan Battalgazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde bazı parklara çizgi roman kahramanlarının figürlerini yerleştirmişti. Bu uygulama çocukları parklara çekerken, Battalgazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bu kez de Vilayet Parkı’nda bölgede ilk olan bir uygulamayı hayata geçirdi. Ramazan Bayramı öncesi Medeniyet Ağacı’nın da içinde bulunduğu Vilayet Parkı’ndaki ağaçlar süslendi. Yaklaşık 25 adet ağaç, çeşitli renklerde ve desenlerde gerçekleştirilen örgüler giydirilip, üzerleri üç boyutlu kelebek motifleri ile zenginleştirildi. Bu uygulamanın Ramazan Bayramı öncesi gerçekleşmesi, ağaçların bayramlıklarını giydi yorumlarına neden olurken, vatandaşların uygulamadan memnun kaldıkları gözlemlendi.

 

 

Battalgazi Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Battalgazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün vatandaşların ilgisini çekecek proje ve uygulamalara devam edeceği belirtildi.”

 

168

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir