Cum. Eki 15th, 2021

Malatya’nın Battalgazi ilçesinde bulunan Ulu Cami’nin avlusu, yeni düzenleme ile farklı bir görünüm kazandı. Battalgazi Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmaları, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yerinde inceledi.

Başkan Gürkan, yapılan düzenleme ile Ulu Cami’nin avlusunun çok güzel bir görünüme kavuştuğunu söyledi. Başkan Gürkan, Ulu Cami bölgesinde yapılan çalışmaların şehrin diğer bölgelerinde de devam edeceğini belirterek: “Çevre düzenlemeleri çerçevesinde Ulu Cami’nin belediyemize ait olan park yerleri çimlendirme çalışmaları devam etmektedir. Bundan sonra da şehrimizin muhtelif yerleri hazır çim yoluyla park ve bahçeler düzenlemesi devam edecektir.

1224 yılında yapılmış Ulu Cami’nin çevre düzenlemesinde bazı aksaklıklar vardı. Özellikle gelen ziyaretçilerimizin çevre düzenlemesi konusunda talepleri vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla ve belediyemizin katkılarıyla ortak bir çalışma yürütüldü. Ulu Camii etrafı çimlenerek daha güzel bir görünüme kavuşmuş oldu. Ben inanıyorum, Battalgazi mazisine layık bir şekilde hazırlanacaktır. Gerek kaldırımlarıyla, parklarıyla, diğer sosyal donatı alanlarıyla, çağdaş bir şehir yapma adına tüm birim müdürleri ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımızı projede, Şahabei Kübra, Ulu Camii çevre düzenlemesi anlamında 250 bin liralık bir proje gerçekleştirdik. Büyük bölümü bakanlığımızdan, kalanı da belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. En kısa zamanda Anadolu Lisesi’ni de kaldırarak bu alanda kamulaştırılması gereken kısımlar kamulaştırılarak, Şahabei Kübra Medresesi’ni vakıflarla birlikte kazı çalışmalarını bitirerek Anadolu’ya ışık saçan bir medresemizi tarihimize kazandıracağız.” dedi.

344

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir