Sal. Eyl 21st, 2021

 

 

Etkinlik, ilçe merkezindeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı.

Malatya’nın Battalgaziilçesinde, Battalgazi Kaymakamlığı, Belediyesi ve İnönü Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen4. Uluslar arası Melita'dan Battalgazi'ye Tarih, Arkeoloji, Kültür Sanat Günleri’nin açılış töreni Silahtar Mustafapaşa Kervansarayı'nda yapıldı. Açılış törenine, çok sayıda davetli katıldı.

Tören, Adana Halk Oyunları ekibinin halk dansları gösterisiyle başladı. Halk oyunlarının ardından MalatyaPir Sultan Abdal Derneği'nin semah ibadeti sunuldu. Semahtan öncePir Sultan Abdal’ın

 “Kadılar, müftüler fetva yazarsa 
İşte kement, işte boynum asarsa 
İşte hançer, işte kellem keserse 
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” 

 anlamlı deyişi okundu.

İnönü Üniversitesi'nden Prof.Dr. Mehmet Karagöz, medeniyet mirasına kılavuz olmaya çalıştıklarını söyleyerek, bütün kültürel çalışmaların el emeği göz nuru olduğunu belirtti. Karagöz, kendilerine destek veren Battalgazi Kaymakamı ve Belediye Başkanına teşekkür etti.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,doğaçlama, şiirsel ve şiirli bir konuşma yaptı. Bölgede ilk kez böyle bir sanatsal etkinlik düzenlediklerini ve bu yıl bunun 4.'üncüsünü gerçekleştirdiklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Battalgazi, Anadolu'yu anayurt yapan bir yer. Anadolu'yu anayurt yapan bir yerin üzerindeyiz. Bundan dolayı burada görev yapmak bizim için bir vebaldir. Burada değişik kültürlere ait eserlerin ayağa kaldırılmasına çalıştık. Bu eserlerin insanlığın ortak değerler olduğuna inanıyoruz. 9 bin yıllık bir tarihi geçmişi olan bir mekânın üzerindeyiz."
Gürkan, ilçede son dönemde tarihi eserlerin ayağa kaldırılarak büyük bir kısmının restore edildiğini hatırlatarak, bu eserleri yeni nesle aktarma ve tanıtma çabası içerisinde olduklarını vurguladı.

Battalgazi Kaymakamı Abdulmutalip Aksoy da, sanatın bütün eksikliklerimizi örteceğini belirterek şunları söyledi: "Hedefimiz çevre bilinci oluşmuş, bilime ve spora yatkın bireyler yetiştirmektir. Sayın valimizin bizlere çok büyük destekleri var. Battalgazi'ye, Battalgazi Kaymakamından daha vakıf durumdadır. Çözüm üretme noktasında bizden çok daha öndedir. Kendisine yetişmek için çalışıyoruz."

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin de:"Malatya'nın bir iki yerinde Milli Savunma Bakanlığına ait bazı mekânların, özellikle Boran Uçak Akış Sahası'nda ikinci bir üniversite kurulması için bakanlığımızdan talebimiz oldu. O bölge, kurulduğu dönemde ihtiyaçtı, ancak şu an insanlarımız için tehlike oluşturuyor. Burada ikinci bir üniversite kurulmasını arzu ediyoruz. İkinci üniversiteyi kurmayı bu dönem başarmaya çalışacağız. Reddi miras yapacak değiliz. Eserlere sahip çıkıyoruz. Biz vakıfların bedduasına değil, duasına talibiz. Kültürel değer ve mirasımıza sahip çıkmalıyız." dedi.

Törende, etkinliklere destek veren kurum ve kuruluş yöneticilerine de plaket verildi.
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, kervansaray'ın ve diğer eserlerin restore edilmesi hususun da eski milletvekili Ali Osman Başkurt'un büyük emek ve girişimleri olduğunu hatırlatarak, bir kez daha teşekkür ettiklerini söyledi. Milletvekili H. Cemal Akın da, Malatyalıların bir dönem Bosna'daki diğer grupların baskısına maruz kalan Hıristiyan cemaatinin Malatya'ya getirilerek burada korunduğunu hatırlattı.
Açılış konuşması sonrasında Silahtar Mustafapaşa Kervansarayı'ndaki sanatsal etkinliklerde oluşturulan eserler izlendi.

Alacakapı Mahallesi’ndekiSanat Sokağı’ gezildi. Sokakta açılan sergiler gezildi. Yeşilyurt Girişimci Kadınlar Derneği’nin standındaki ‘Azet Bacı ve Hamdi Dayı’ konseptleri büyük ilgi gördü. AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Azet bacı ve Hamdi dayı yöresel giysili minyatürlerin, Yeşilyurt’la özdeşleştiğini, önemli bir görev üstlendiğini ifade etti.

Yüzlerce konuğa Hasan Basri mesire alanında yöresel yemekler ikram edildi.Yemek ikramının ardından kervansaraya dönülerek etkinliklere devam edildi.

Öğleden sonraki etkinlikler, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirilen panellerle sürdü.

 

Sultan KILIÇ     sultankilic44@hotmail.com

 
 

  

187

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir