Paz. Eki 24th, 2021

enver

 

Malatya Baro Başkanı Enver Han, hem Lozan Antlaşmasının 92’nci yılını hem de “Türk basınında sansürün” kaldırılmasının 107’ncü yılını kutladı. Baro Başkanı Han: “Lozan’ın 92’nci yılında başta ulusumuz ve tüm dünya açısında abide olarak kalacaktır.” dedi.

 

Malatya Baro Başkanı Avukat Enver Han, Lozan Antlaşması’nın 92’nci yılında tarihi bir abide olarak kalacağını belirtti. Baro Başkanı Avukat Enver Han, hem Lozan Antlaşmasının 92’nci kutlamaları hem de “Türk basınında sansürün” kaldırılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Lozan Antlaşmasının tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altına girmemiş bir milletin emperyalistler tarafından etkisizleştirilip tarih sahnesinden silinmesi karşısında Anadolu’yu üç parçaya bölme amaçlarına ve Sevr Antlaşması’na karşı başlatılan sürecin zaferle sonuçlandığını gösteren tarihi bir belge olduğunu anımsatan Han, “Bu nedenle bu antlaşma sadece Kurtuluş Savaşı’na son veren bir hukuk metni olarak yorumlanamaz. Lozan çekilen acıların, gösterilen özverilerin sonucu kazanılmış uluslararası bir başarı abidesidir” dedi.

 

“LOZAN HUKUK ZAFERİDİR”

 

Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşı önderleri ve Ulusumuz, geçmişteki olumsuzlukların yeniden yaşanmamasının ekonomik ve siyasal bağımsızlığın özenle korunmasına bağlı olduğunu çok iyi bildiğini hatırlatan Başkan Han, Kurtuluş Savaşı’nın zafer özgüveniyle görüşmelere katılan büyük devlet adamı İsmet Paşa önderliğindeki Türk heyetinin emperyalistlerin dayatmalarını reddeden tavrı nedeniyle kesintiye uğrayan görüşmeler, 24 Temmuz 1923’te imzalandığını vurguladı. Lozan Antlaşmasının aynı zamanda bir hukuk zaferi niteliği olduğuna da dikkat çeken Han, şunları kaydetti: “Türk milleti işgalcilerin silahlı güçlerine karşı zorlu bir mücadele vermek zorunda kaldı ama bu yolda maddi manevi tüm varlığını ortaya koyarak, bağımsızlık savaşımında özverinin sınırlarının olamayacağını dosta düşmana göstermiş oldu. Malatya Barosu olarak 92’nci yıldönümünde Lozan Antlaşması’nın önemini belirterek özgür, bağımsız ve hukukla donanmış bir ülke uğraşısını sürdüreceğiz.”

 

“SANSÜRÜN KALDIRILMASI, HUKUKUN GELİŞMESİNDE MİHENK TAŞI GÖREVİ ÜSTLENDİ”

 

24 Temmuz’un aynı zamanda “Türk basınında sansürün kaldırılışı” olduğunu ve “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlandığını belirten Baro Başkanı Han, 24 Temmuz’un 1908’den beri özgür basın için bir milat olduğunu da anımsattı. Türk basınında sansürün kaldırılmasıyla basının çok hızlı bir ilerleme ve gelişme sağladığını belirten Han: “Türk basının gelişmesi hem Cumhuriyetimizin hem demokrasimizin hem de hukukumuzun gelişmesinde mihenk taşı görevi görmüştür. Elbette bu ilerleme ve gelişmenin en önemli aktörleri basın çalışanları gelmektedir. Bu vesile ile büyük bir özveri ile çalışmalarını yürüten değerli basın mensuplarının ‘Gazeteciler ve Basın Bayramını’ en içten duygularımla kutlarım.” ifadelerini kaydetti.

133

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir