Sal. Eyl 21st, 2021

 

enver

 

Adli yılın açılışı nedeniyle bir basın açıklaması yapan Malatya Baro Başkanı Avukat Enver Han, tarafsız yargının toplumsal adaletin olmazsa olmazı olduğuna vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bir hukuk devletinin var olması ve yaşatılması öncelikle adil ve tarafsız bir yargı sistemiyle mümkündür. Demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni de ancak böyle bir yargı sistemiyle yaşatabilir ve geleceğe taşıyabiliriz.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Adalet, mülkün temelidir’ diyerek adil ve tarafsız bir yargı sisteminin önemini ifade etmiştir. Unutmamalıyız ki adalet, hukuk devletinin olduğu kadar hakların, özgürlüklerin ve toplumsal barışın da en güçlü teminatıdır. Yargı mekanizmalarının, hukukun üstünlüğü ve tarafsızlık ilkesine bağlı kalarak hızlı ve uyum içinde çalışması, toplumda yargı kurumlarına, dolayısıyla adalete olan güveni de güçlendirecektir.

 

Devletimizin yasama ve yürütme gibi temel kurumlarından biri olan yargı organı; hâkimleri, savcıları, avukatları ve diğer çalışanlarıyla bu görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çaba göstermektedir.

 

 

Yeni Adli Yılın hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının korunduğu bir yıl olmasını dileriz.”

 

 

 

 

 

88

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir