Paz. Eki 24th, 2021

ciz - Kopya

 

Malatya Barış Bloku, Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir bina da mahsur kalan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği olayı, yaptığı basın açıklaması ile kınadı.

 

 

Malatya Barış bloku adına açıklamayı sunan Gönül Öztürkoğlu: “4 Şubat 2016 günü gece saatlerinden itibaren Şırnak ili Cizre ilçesinde bir binada 34 kişinin bulunduğu, bunlardan 9’unun yaşamını yitirdiği, 25’inin ise yaralı olarak kurtarılmayı beklediğine dair basına çeşitli beyanatlar verilmiş ve bu konuda çok sık yardım çağrıları yapılmıştı.

 

Bu çağrılar üzerine kurumlarımız, resmi makamlara yazılı ve sözlü her türlü başvuruda bulunarak olay yerine ambulans ve kurtarma ekiplerinin girişine izin verilmesini istemiştir.  Ancak ilçeye girişlerine izin verilmemiştir.

 

7 Şubat 2016 tarihinde, gece saatlerinde basına yansıyan bilgilere göre Cizre ilçesinde bir binanın bodrum katında, kesin sayısı belli olmamakla birlikte en az 10 insanın güvenlik kuvvetleri tarafından etkisiz hale getirildiği yani, öldürüldüğü ifade edilmiştir.  Ayrıca, basına yansıdığı kadarıyla 30 ile 60 arasında insanın öldürüldüğü yönünde de oldukça ciddi bilgiler yer almıştır.

 

Bunun yanı sıra 23 Ocak 2016 tarihinden beri Cizre ilçesinde bulunan binanın bodrum katında 15’i yaralı 24 kişi ile ilgili hâlâ hiçbir girişim yapılmamıştır. Bu kişiler, dünyanın gözü önünde ölüme terk edilmiştir.

 

Kamuoyuna yansıyan bilgilerden anlaşıldığı kadarı ile Cizre ilçesinde her iki binada bulunan insanlardan umut kesildiği ve bu insanların muhtemelen katledildiği anlaşılmaktadır. 23 Ocak 2016 tarihinden beri kuşatma altında bulunan Cizre’de kim olursa olsun yaralı olduğunu beyan edip yardım talep eden insanların yardımına gidilmeyip bu insanların ölümünün beklenilmesi veya operasyon adı altında bu binalarda bulunan insanların infaz edilmesi açık bir katliamdır. Bu katliamı kınıyor ve lanetliyoruz

 

Bu insanların kurtarılması için Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılan başvurulardan sonuç alınamaması, ortada yargı adına başvurulabilecek etkili yargı mekanizmalarının olmadığını ve soruşturma makamlarının çaresiz kalacağını göstermektedir. Bu nedenle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları uyarınca, bu katliamın, tarafsız ve bağımsız bir heyet tarafından soruşturulması, bu kişilerin otopsi işlemlerinde yakınlarının ve insan hakları savunucularının önerdiği bağımsız hekimlerin bulunması gerekmektedir.

 

Biz Malatya Barış Bloku olarak, dünya kamuoyunun gözü önünde ve yüksek mahkemelerin duyarsızlığı nedeni ile açık bir şekilde yaşatılan bu katliamın sorumlularının açığa çıkarılmasını istiyoruz.

 

Roboski katliamı ve benzeri birçok katliam nasıl unutulmadıysa Cizre katliamının da unutulmasına asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

 

 

156

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir