Paz. Eki 24th, 2021

DSC_3533

 

“Eğitim Sokakları” ve “Eğitim Alanları” Projesinde İlk Adım Atıldı

 

“ÖĞRENCİLERDE AİDİYET OLGUSU GELİŞECEKTİR”

 

Battalgazi Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü “Eğitim Sokakları” ve “Eğitim Alanları” adlı projenin ilk adımı Atatürk Ortaokulu’nda atıldı. Proje kapsamında Atatürk Ortaokulu’nda, “Fen Sokağı” ve “Eğitim Sokağı” oluşturuldu.

 

Atatürk Ortaokulu’nda yapılan proje kapsamında program düzenlendi. Programa, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Sayın, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut, Atatürk Ortaokulu Müdürü Fahrettin Tunç, okul idarecileri ve öğrenciler katıldı. Burada konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, proje hakkında bilgiler vererek: “Okullarımızda fiziki mekânlarının daha sıcak ve daha cezbedici hale getirilmesi amacıyla ilçe belediye başkanlıklarımızla ortak bir proje yaptık. Bu projenin adı “Okul Sokakları”, “Eğitim Sokakları”. Burada okulun türüne göre çalışmalar yapılıyor.

 

DSC_3565

Burası bir ortaokul. Burada fen sokağı ve değerli eğitim sokağı oluşturuldu. Okullardaki kapılar, duvarlar giydirildi. Amacımız çocuklar okula geldiğinde cıvıl cıvıl kendi yaş düzeyleri ve okulda işledikleri konular ve hayatın içinde olan konularla ilgili sürekli göz göze gelmeleri.

Toplumda söylenen hep soğuk okul duvarlarından birazcık da olsa uzaklaşmaydı. Bu konuyla ilgili 37 okulla ilgili bir proje hazırlandı. Bu ilk çalışmamız. Bu konuda proje ortağımız Battalgazi Belediye Başkanlığı. Ben katkılarından dolayı Başkanımıza ve onun nezdinde tüm ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

DSC_3521

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, projenin önemine dikkat çekerek: “Öncellikle sayın kaymakamımıza, sayın milli eğitim müdürümüze bizlerle birlikte partner olmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Okulların o kasavetli koridor duvarlarında, sınıflardaki sessizlik ve soğukluğun giderilmesi amacıyla okul müdürleri ve öğretmenlerimizle yapmış olduğumuz ortak çalışmada yaşanılabilir ve eğitim öğretim gördüğü mekânları sevebilecek ve onlarla kendi içinden paylaşabileceği değerlerin oluşabileceği koridorların oluşmasındaki öğretmenlerimizin çalışmalarını takdirle karşılıyorum.

 

DSC_3455

Bu çalışmalara öğrencilerimizin katılımının sağlanması, kendi yapmış olduğu çalışmaları okul koridor ve sınıflarında görmelerini, öğrencilerde bir aidiyet olgusu ve okulu benimseme olgusunu beraberinde getirecektir. Bu çalışmaların bütün okullara teşmil edilerek öğrencilerin bir an önce nasıl teneffüse veya tatile çıkarım olgusundan, bir an önce nasıl okula giderim olgusuna ve okullardaki o canlı hayata nasıl girebilirim, iştirak edebilirim duygusunun öğrenciler nezdinde yaratılması önemli bir olguydu.

 

DSC_3414

Ben inanıyorum ki bu okul sokakları, öğrencilerimizin zihnindeki bu olguyu oluşturacaktır. Bu proje hayırlı olsun. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Atatürk Ortaokulu öğrencilerinden Sudenaz Demirhan’da, “Benim şu andaki en sevdiğim ders olan fen sokağında bulunuyorum. Bu dersi sevmemin nedeni eğlenceli oluşuydu. Artık daha eğlenceli hale geldi. Sınıfımın da olduğu koridorda bir sürü resim, pano ve şekiller bulunuyor. Birçok bilgilendirme yapılmış. Bu bilgiler sanıyorum büyük ablalara daha çok yararlı olur. Belki kendi yazılılarında kendi konularını vermişlerdir. Gerçekten çok renkli çok güzel bir sokak olmuş. Emeği geçen büyüklerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

190

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir