Pts. Eyl 27th, 2021

 

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya ziyareti sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu’nun, Battalgazi Belediyesi tarafından açılan halı kursunda dokunan el dokuması halıları beğendiği öğrenildi.

 Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Malatya programında el dokuması halı hediye edilmişti. Tarihi Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda açılan halı kursunda görevli öğretmen Emine Gülbahar, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı “Sanat Merkezi” haline getirdiğini belirterek, yöresel el dokuma halıların yaşatılması noktasında açılan halı kursunda kaliteli halı dokuduklarını söyledi.

 Gülbahar, Kervansaray’da dokudukları halılardan bir tanesinin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hediye edildiğini belirterek: “Halımız bedesten desenlidir. Yün, ipek ve floş kullanılmaktadır. Sipariş üzerine yapılmaktadır. Öğrencilerimiz tarafından yapılan halı, valilik ve belediye başkanımız tarafından geçenlerde başbakanımıza hediye edilmişti. Özellikle başbakanımızın eşi çok beğendiği için birkaç tane sipariş aldık.” dedi.

 

 

Gülbahar, kaliteli halı dokudukları için yurt dışından da talep geldiğini belirterek: “Yurtdışına, Fransa’ya bir şirkete halı dokuduk ve gönderdik. Malatya’nın yöresel halılarına çok özen gösteriyoruz.  En çok talep edilen Malatya’nın meşhur Kürecik halılarıdır. Çok tanınmıştır, yurt dışında bile tanınmıştır. Biz bu halılardan 17 tana yaptık ve teslim ettik. Kalite halı çıkartıp bize tanınan bu hakkı iyi değerlendirip fakirlerin ekmek kazanmasını sağlamaktayız. Halı kursumuza tüm Battalgazi halkını bekliyoruz.” diye konuştu. 

sultankilic44@hotmail.com

158

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir