Sal. Eyl 21st, 2021

Sultan KILIÇ

15-21 Kasım 2013

“Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından; T.C. Kültür Bakanlığı, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Belediyesi ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, başarılı uluslararası seçkisi, etkinlikleri ve yarışma heyecanı ile yine dopdolu!

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında yarışmacı filmler ve Türkiye prömiyeri yapacak uluslararası filmler başta olmak üzere ustalardan seçkiler, belgesel gösterimleri, bağımsız sinemanın son örnekleri, ülkemizden ve dünyadan kısalar gibi başlıklar altında toplam 136 film gösterilecek. Gösterimlerin birçoğu yönetmen ve oyuncuların katılımıyla olurken, gösterimler sonrası söyleşiler gerçekleştirilecek. Film seçkilerinin yanı sıra gerçekleştirilecek atölye çalışmaları, sergiler ve söyleşilerle Malatyalılar ve sinemaseverler bir kez daha festivalin keyfini sürecek.

15 Kasım Cuma akşamı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’yle başlayacak festival heyecanı 21 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek Festival Kapanış Töreni’nde ödüllerin verilmesiyle son bulacak.

Serhat Mustafa Kılıç ve Ayşe Tolga’nın sunuculuğunu üstlendiği Festival Açılış Töreni’nde Malatyalı başarılı sanatçı Mehmet Erdem de şarkılarıyla izleyicilere keyifli dakikalar yaşatacak. 21 Kasım Perşembe akşamı düzenlenecek Festival Kapanış Töreni’nin sunuculuğunu ise Çiğdem Tunç ve Korhan Abay üstlenirken Türk Caz müziğinin önde gelen isimlerinden Birsen Tezer de şarkılarıyla geceye renk katacak.

FESTİVAL DANIŞMA KURULU

Festival programının hazırlanmasında, Onur Ödülü verilecek sanatçıların ve jüri üyelerinin belirlenmesinde; Sinema Yazarı Alin Taşçıyan, Sinema Yazarı Burçak Evren, Sinema Yazarı Esin Küçüktepepınar, Yönetmen Gökhan Yorgancıgil, Öğretim Görevlisi Hülya Uçansu, Araştırmacı ve Yapımcı Hüseyin Hüsnü Kılıç, Sinema Yazarı İhsan Kabil, Yönetmen Nazif Tunç ve Araştırmacı ve Yapımcı Osman Alkan’dan oluşan Danışma Kurulu destek vermiştir.

SİNEMAMIZIN UNUTULMAZ İSİMLERİNE ONUR ÖDÜLÜ

Malatya Uluslararası Film Festivali ilk yılından başlayarak her yıl, sinemamıza büyük hizmetlerde bulunmuş isimlere “Onur Ödülü” vermeye devam ediyor.

Türk kadınının kendisine yakın gördüğü, sinemamızın “en güzel profiline” sahip olan kadın oyuncusu Muhterem Nur, rol aldığı filmlerdeki “iyi yürekli adam” karakterleriyle halkın sevgisini kazanan, babacanlığı ile bilinen değerli sanatçı Eşref Kolçak, “Yeşilçam’ın unutulmaz jönü” Murat Soydan ve Türk Sinemasının “Avrupai yüzü” Filiz Akın 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Onur Ödülü”nün sahipleri oluyor.

DOĞU VE BATININ BULUŞTUĞU FESTİVAL

Uluslararası bir festival olarak adını duyuran 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde doğu ve batı buluşuyor. Festivalde bu yıl Filistinli Yönetmen Rashid Masharawi ve Hırvat sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija da onur ödülüne değer görülen isimler arasında.

1962’de Gazze Şeridi’ndeki Şati mülteci kampında dünyaya gelen Masharawi, 1993’te çektiği ilk filmi “Curfew” ile Cannes Film Festivali’nde UNESCO Ödülünü kazanmış ve ikinci filmi “Haifa”nın (1996) prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapmıştır. Roma, Barselona, Kudüs, Mısır ve Tunus gibi pek çok film festivalinde ödüller kazanan yönetmenin 2008 yılında beyazperde de gösterilen ve çok ses getiren filmi Leyla’nın Doğum Günü de özel gösterimle Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak. Gösterim sırasında izleyiciler arasında yer alacak olan Rashid Masharawi film sonrasında da izleyicilerle söyleşi yapacak.

Milcho Manchevski’nin yönettiği “Yağmurdan Önce” filmiyle Türkiye’de tanınan ve şu an Hollywood’da yaşayan Rade Serbedzija, bugüne kadar Harry Potter, Space Cowboys / Uzay Kovboyları, Eyes Wide Shut / Gözü Tamamen Kapalı, Snatch/ Kapışma, Broken English / Aşkın İngilizcesi, Mission Imposible / Görevimiz Tehlike, Saint / Aziz, Thick as Thieves / Son Oyun ve Stigmata gibi önemli yapımlarda rol almıştır. Rol aldığı filmlerdeki başarısıyla Kanada Sinema ve Televizyon Akademisi tarafından dağıtılan Genie Ödülü’nün yanı sıra Monako Uluslararası Film Festivali, Venedik Film Festivali pek çok film festivalinde En İyi Aktör ödülü almıştır. Sanatçının, 2011 yılı yapımlı 2011 Reykjavik FF Özel Mansiyon Ödülü ve 2011 Venedik FF FEDIC-Laterna Magica-Lina Mangiacapre Ödüllü Benim Adım Li filmi de özel gösterimle Malatyalı sinemaseverlerle buluşacak. Gösterim sırasında izleyiciler arasında yer alacak olan Rade Serbedzija film sonrasında da izleyicilerle söyleşi yapacak.

Ödüller

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Yarışma kategorisinde kabul edilen filmler “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu” dallarında “Kristal Kayısı Ödülü” için yarışacak. Uluslararası Uzun Film Yarışma kategorisinde ve Ulusal Kısa Film Yarışma kategorisinde ise seçilen “En İyi Film” “Kristal Kayısı Ödülü”nün yanı sıra para ödülünün de sahibi olacak.

Ödül kazanan filmler 21 Kasım 2013 Perşembe akşamı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Yarışma kategorileri ve dereceye giren filmlere verilecek ödüller şöyle:

Ulusal Uzun Film Yarışması

En İyi Film Ödülü 75. 000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Yönetmen Ödülü 15.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Senaryo Ödülü 10.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 10.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 10.000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

SİYAD Ödülü (En İyi Ulusal Film) Plaket

Uluslararası Uzun Film Yarışması

En İyi Film Ödülü 30. 000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

Ulusal Kısa Film Yarışması

En İyi Film Ödülü 5. 000 TL ve Kristal Kayısı Ödülü

HERKES FİLM İZLEYEBİLSİN!

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi film gösterimlerinin bilet ücretleri sembolik rakamlarda tutuldu.

Malatya Park AVM içerisinde yer alan Avşar Sinemaları ile Malatya merkezde yer alan Yeşil Sinemaları’nda gösterime sunulacak filmlerin bilet ücretleri öğrenci 3 TL, tam 4 TL olarak belirlendi.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi ve İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gösterilecek olan engelsiz filmler, kısa ve belgesel filmler ise ücretsiz izlenebilecek.

FESTİVAL FİLM PROGRAMI

YARIŞMALI BÖLÜM

* ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI 9 Film

* ULUSLARARASI UZUN FİLM YARIŞMASI 10 Film

* ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI 15 Film

YARIŞMA DIŞI FİLM GÖSTERİMLERİ

* ORTADOĞU SİNEMASI 8 Film

* AZERBAYCAN SİNEMASI 5 Film

* INCONTRO (İTALYAN SİNEMASI İLE BULUŞMA) 5 Film

* JOON-HOBONG FİLMLERİ (GECEYARISI ÇILGINLIĞI) 4 Film

* PANORAMA 22 Film

* USTALARDAN SEÇKİLER 3 Film

* ULUSAL KISA FİLM PANORAMASI 14 Film

* YABANCI KISA FİLM PROGRAMI 8 Film

* ULUSAL BELGESEL FİLM PROGRAMI 9 Film

* ENGELSİZ FİLMLER PROGRAMI 5 Film

* MİŞMİŞ (ÇOCUK FİLMLERİ) 3 Film

* SURİYE’Lİ MÜLTECİLER İÇİN FİLMLER (ARAPÇA) 2 Film

* KEMAL SUNAL FİLMLERİ 2 Film

* TUNCEL KURTİZ’İN ANISINA 1 Film

* ONUR ÖDÜLLERİ FİLM GÖSTERİMİ 6 Film

* TÜRK SİNEMASI PANORAMASI 5 Film

HERKES İÇİN FESTİVAL!

Festivalin ilk yılından bugüne yapılan Mişmiş (Çocuk Filmleri) ve Engelsiz Filmler gösterimleri bu yılda devam edecek ve bu gösterimler her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Ayrıca Malatya’daki Suriyeli Mülteciler için de Konteyner Kentte özel gösterimler düzenlenecek.

Görme engelliler için, diyalogun olmadığı sahnelerin bir anlatıcı tarafından tasvir edildiği; işitme engelliler için ise film içerisindeki tüm seslerin özel altyazı ile beyazperdeye verileceği filmlerin de gösterimi festival programı dâhilinde yapılacak.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda bu yıl 4. Kez düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nde gösterimler bu yıl ilk kez Malatya’nın 13 ilçesinde birden yapılacak. Günde 2 seans yapılacak gösterimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Engelsiz Filmler başlığı altında 5 film sinemaseverlerle buluşacak;

* Tepenin Ardı / Yön: Emin Alper, 2012

* Dedemin İnsanları / Yön: Çağan Irmak, 2011

* Kurtuluş Son Durak / Yön: Yusuf Pirhasan, 2012

* Lady İle Sokak Köpeği / Yön: Clyde Geronimi, Wilfred Jackson, 1955 (2005, 50. Yıl özel edisyonu)

* Sevmek Zamanı / Yön: Metin Erksan, 1965

Mişmiş (Çocuk Filmleri başlığı altında 3 film sinemaseverlerle buluşacak;

* Crood'lar / The Croods, Chris Sanders, Kirk De Micco, 2013, 98', Abd

* Kahraman Uzaylılar / Escape From Planet Earth, Cal Brunker, 2013, 89', Abd , Kanada

* Küçük Tatlı Zürafa: Zarafa / Zarafa, Rémi Bezançon, Jean-Christophe Lie, 2012, 78', Fransa, Belçika

Suriye’li Mülteciler İçin Arapça olarak gösterilecek 2 film şöyle;

* Halim, Sherif Arafa, 2006, 155', Mısır

* Karamel / Sukkar banat, Nadine Labaki, 2007, 95', Fransa, Lübnan

Dünya Sineması Malatya’da

4. Malatya Uluslararası Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmacı filmlerin dışında uluslararası film seçkisi ile dikkat çekiyor.

Ortadoğu, Azerbaycan ve İtalyan sineması ile Malatyalıları ve sinemaseverleri buluşturacak olan festival, uluslararası festivallerde boy göstermiş ve ödüle değer görülmüş filmlerin yanı sıra Sundance Ödüllü filmler Metro Manila ve Wajma-An Afghan Love Story adlı filmlerin de gösterimini yapıyor ve doğu ile batıyı buluşturarak dünya Sinemasını Malatya’ya getiriyor!

Ortadoğu Sineması başlığı altında gösterilecek 8 film şöyle;

* Cenin Sineması / Cinema Jenin, Marcus Vetter, 2012, 95', Almanya, İsrail, Filistin

* Hikayenin İki Yanı / Two Sided Story, Tor Ben Mayor, 2012, 75', İsrail, Filistin (Premiere)

* Kör Karşılaşmalar / Ossit Sawani / Blind Intersections, Lara Saba, 2012, 92', Lübnan (Premiere)

* Perde / Pardé / Closed Curtain, Jafar Panahi, Kambuzia Partovi, 2013, 106', İran

* Sanat – Şiddet / Art – Violence, Batoul Taleb, Mariam Abu-Khaled, Udi Aloni, 2013, 75', Filistin, Abd

* Saygın Bir Aile / Yek Khanévadéh-E Mohtaram / A Respectable Family, Massoud Bakhshi, 2012, 90', İran, Fransa

* Vecide / Wadjda, Haifaa Al Mansour, 2012, 98', Suudi Arabistan, Almanya

* Zeytin / Zaytoun, Eran Riklis, 2012, 110', İngiltere, İsrail, Fransa

Azerbaycan Sineması başlığı altında gösterilecek 5 film şöyle;

* 40. Kapı / 40-Cı Qapı / The 40th Door, Elchin Musaoglu, 2008, 82', Azerbaycan

* Bizim Sokağın Delikanlıları / Bizim Küçenin Oğlanları / The Boys Of Our Yard, Tevfik İsmailov, 1973, 81', Azerbaycan

* Bukalemun / Buqälämun / Chameleon, Elvin Adigozel, Ru Hasanov, 2013, 72', Azerbaycan, Fransa, Rusya (Premiere)

* Çölçü / Steppe Man, Shamil Aliyev, 2012, 80', Azerbaycan

* Sabahın Elçisi / Sübhün Sefiri, Ramiz Hasanoğlu, 2012, Azerbaycan (Premiere)

Incontro-İtalyan Sineması ile Buluşma balığı altında gösterilecek 5 film şöyle;

* Cambazlar / Gli Equilibristi / Balancing Act, Ivano De Matteo, 2012, 105', İtalya, Fransa (Premiere)

* Güzel Kelebekler / Bellas Mariposas / Pretty Butterflies, Salvatore Mereu, 2012, 100', İtalya (Premiere)

* Kırmızı ve Mavi / Il Rosso E İl Blu / The Red And The Blue, Giuseppe Piccioni, 2012, 98', İtalya

* Pulce Burada Değil / Pulce Non C'è / Pulce İs Not Here, Giuseppe Bonito, 2012, 97', İtalya (Premiere)

* Razza Bastarda, Alessandro Gassman, 2012, 106', İtalya (Premiere)

Malatya’da Kemal Sunal Rüzgârı

Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Kemal Sunal temalı etkinliklerle hatırası anılacak!

Yeri doldurulamayan usta isim Kemal Sunal’ın hatırası 4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde adına düzenlenen sergi ve söyleşilerle anılacak.

Hababam Sınıfı Öğrencileri İnek Şaban’ı anlatıyor!

Geçtiğimiz yıl 38 yıl aradan sonra Malatya Uluslararası Film Festivali’nde bir araya gelen Hababam Sınıfı Öğrencileri, bu kez de “İnek Şaban”ı anlatmak için bir araya geliyor ve hatıralarını canlandırıyorlar.

Kemal Sunal teması çerçevesinde 1977 yapımlı Tosun Paşa ve 1999 yapımlı Propoganda filmlerinin de gösterileceği festivalde, bu yıl Kemal Sunal anısına Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan filmler halk oylamasına sunuluyor. Oylama sonucunda ödüle değer görülen filme Kemal Sunal Halk Ödülü, Sunal ailesi tarafından takdim edilecek!

Kemal Sunal Kıyafet ve Aksesuar Sergisi!

Kemal Sunal etkinlikleri kapsamında, Gül Sunal’ın hazırladığı değerli oyuncunun filmlerinde giydiği elbiselerden ve kullandığı aksesuarlardan oluşan sergi festival haftası boyunca Malatya Park AVM’de sinemaseverlerle buluşacak.

Ayrıca Sunal Ailesinin katılımıyla yine Malatya Park AVM’de bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Sinema Tarihçisi ve Araştırmacısı Ali Can Sekmeç’in Arşivinden Kemal Sunal Fotoğraf Sergisi ve Hababam Sınıfı Öğrencilerinin özel albümlerinden Kemal Sunal Fotoğraf Sergisi festival süresince Malatya Park AVM’de gezilebilecek.

TUNCEL KURTİZ ANISINA

Bu yıl Ekim ayı içerisinde kaybettiğimiz usta sanatçı Tuncel Kurtiz’in anısına, 4. Malatya Film Festivali’nde 1978 yapımlı Zeki Ökten’in yönettiği ve usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in de rol aldığı Sürü filmi de festival kapsamında gösterilerek.

Ayrıca yönetmenliğini Mehmet Eryılmaz’ın yaptığı 1995 yapımı Bedr Sinemada Bir Dolunay filmi de usta oyuncu anısına gösterilecek ve gösterim sonrasında Yönetmen Mehmet Eryılmaz ve film ekibi Tuncel Kurtiz ile anılarını izleyicilerle paylaşacak.

ATÖLYELERLE ÖĞRENİYORUZ!

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında düzenlenecek atölye çalışmaları ve usta isimlerin verdiği eğitimlerle sinemaseverler sinemaya bir adım daha yaklaşma fırsatı yakalıyor.

Çocuklarla Canlandırma Atölyesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan ve 2010 yılından itibaren Canlandıranlar Yetenek Kampı’nı düzenleyen Berat İlk 9-12 yaş grubundan 20 Malatyalı çocukla bir araya gelerek çocukların

canlandırma (animasyon) ile tanışıp küçük denemeler yapmalarını sağlayacak. İki günlük atölyenin sonunda genç yeteneklerin denemeleri kurgulanıp kısa bir belgesel haline getirilecek.

Ümit Ünal ile Sinema Dili Atölyesi

Yönetmen ve Senarist Ümit Ünal, sinema dilini gündelik dilden ayıran unsurlar, özgün bir dil kurmanın önemi ve hikâye anlatma üzerine filmlerden sahneler eşliğinde bir atölye gerçekleştirecek ve sinemanın dili irdelenecek. Katılım içinse herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Derviş Zaim: Sinemada Klasik Yapıyı Gelenekle Aşmak

Yönetmen ve senarist Derviş Zaim’in sinemada klasik anlatı yapısından farklı bir yapı kurma yolları üzerine bilgi ve deneyimlerini aktaracağı atölyede Zaim, farklı bir yapı kurma çabasında gelenekten yararlanma biçimlerini kendi filmlerinden örneklerle ele alacak. Katılım içinse herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

KAÇIRILMAYACAK FİLM SEÇKİLERİ Dünya sinemasının usta yönetmenlerinin ülkemizde merakla beklenen son filmleri, “Panorama”, “Ustalardan Seçkiler”, “Ulusal Kısa Film Panoraması”, “Yabancı Kısa Film Panoraması”, “Ulusal Belgesel Film”, “Geceyarısı Çılgınlığı” “Engelsiz Filmler” başlıkları altında gösterilecek 137 filmden 20 tanesinin de Türkiye prömiyeri Malatya’da gerçekleşecek!

Panorama başlığı altında gösterilecek 22 film şöyle;

* Anne, Seni Seviyorum / Mammu, Es Tevi Milu / Mother I Love You, Janis Nords, 2013, 83', Letonya (Premiere)

* Aşk Gangsteri / Gangster Te Voli / Gangster Of Love, Nebojša Slijepčević, 2013, 80', Hırvatistan, Almanya, Romanya (Premiere)

* Babaya Yetişirken / Chihi O Tori Ni / Capturing Dad, Ryota Nakano, 2012, 74', Japonya (Premiere)

* Baobab Ağacı / Grand Comme Le Baobab / Tall As The Baobab Tree, Jeremy Teicher, 2012, 82', Senegal (Premiere)

* Bir Afgan Aşk Hikayesi / An Afgan Love Story, Barmak Akram, 2013, 85', Afganistan, Fransa (Premiere)

* Çocuk Pozu / Pozitia Copilului / Child's Pose, Calin Peter Netzer, 2013, 112', Romanya

* Geçmiş / Le Passé / The Past, Asghar Farhadi, 2013, 130', Fransa, İran

* Günahın Dokunuşu / Tian Zhu Ding / A Touch Of Sin, Zhangke Jia, 2013, 133', Çin

* Kesişen Hayatlar / Krugovi / Circles, Srdan Golubovic, 2013, 112', Sırbistan, Almanya, Fransa, Solvenya, Hırvatistan

* Kurt Çocuklar / Wolfskinder, Rick Osterman, 2013, 91', Almanya (Premiere)

* Metro Manila / Metro Manila, Sean Ellis, 2013, 115', İngiltere, Filipinler

* Muhammed Ali’nin Davası / The Trials Of Mohammad Ali, Bill Siegel, 2013, 86', ABD (Premiere)

* Özgür Tango / Tango Libre, Frederic Fonteyne, 2012, 98', Fransa, Belçika, Lüksemburg (Premiere)

* Pamuk Prenses / Blancanieves / Snow White, Pablo Berger , 2012, 104', İspanya, Fransa, Belçika

* Safirler / The Sapphires, Wayne Blair 2012, Avustralya, 103’

* Son Şans / The Congress, Ari Folman, 2013, 122', İsrail, Almanya, Polonya, Lüksemburg, Fransa, Belçika

* Şerefsizin Dirilişi / De Wederopstanding Van Een Klootzak / The Resurrection Of A Bastard, Guido Van Driel, 2013, 85', Hollanda

* Uyum Dersleri / Uroki Garmonii / Harmony Lessons, Emir Baigazin, 2013, 120', Kazakistan, Almanya, Fransa

* Vahşiler / Los Salvajes / The Wild Ones, Alejandro Fadel, 2012, 130', Arjantin, Hollanda

* Yabancı / Obrana İ Zaštita / A Stranger, Bobo Jelčić, 2013, 83', Hırvatistan, Bosna&Hersek

* Yarım Kalan Hayat / Nairobi Half Life, Tosh Gitonga, 2012, 96', Kenya, Almanya

* Yük / The Weight Of Elephants, Daniel Joseph Borgman, 2013, 83', Danimarka, Yeni Zelanda, Almanya, Fransa (Premiere)

Ustalardan Seçkiler başlığı altında gösterilecek 3 film şöyle;

* Benim Babam, Benim Oğlum / Soshite Chichi Ni Naru / Like Father, Like Son, Hirokazu Koreeda, 2013, 120’, Japonya

* Sadece Aşıklar Hayatta Kalır / Only Lovers Left Alive, Jim Jarmusch , 2013, 123', İngiltere, Almanya, Fransa, Kıbrıs, ABD

* Sen Şarkılarını Söyle / Inside Llewyn Davis, Joel Coen & Ethan Coen, 2013, 105', ABD

Ulusal Kısa Film Panoraması başlığı altında gösterilecek 14 film şöyle;

* Akvaryum / Aquarium, Ayşegül Doğan, 2012, 16’

* Alzheimer İnsanın Kendini Terk Etmesidir / Alzheimer: To Abandon The Self, Neslihan Siligür, 2013, 15’

* Bilyali, Kaan Atilla Taşkın, 2013,15’

* Buğu / Mist, Sedat Azazi, 2013, 6’

* Çirkin / Ugly, Perihan Türkdoğan, 2013, 4’

* Dört Yapraklı Yonca / Four Leaf Clover, Hakan Berber, 2013, 13’

* Eksik / Lack, Umut Subaşı, Eren Çukurluöz, 2013, 8’

* Fil Mezarlığı / Elephant Graveyard, Harika Uygur, 2013, 8’

* Saç / Hair, Rukiye Özge Köken, 2013, 11’

* Son Kuşlar / Last Birds, Ahmet Ferah, 2013, 9’

* Sus / Hush, Şerif Toklucu, 2013,12’

* Şeref Dayı ve Gölgesi / Uncle Şeref And His Shadow, Buğra Dedeoğlu, 2013, 15’

* Twain, Kağan Kerimoğlu, 2013, 9’

* Uyanış / Waking Up, Mervenur Ülcan, Güneş Göçmen, 2013, 3’

Yabancı Kısa Film Panoraması başlığı altında gösterilecek 8 film şöyle;

* Volti, Antonio De Palo, İtalya, 2012, 30’

* Ziegenort, Tomasz Popakul, Polonya, 2013, 19’

* Dad’s Stick, John Smith, İngiltere, 2012, 5’

* Buffalo Death Mask, Mike Hoolboom, Kanada, 2013, 23’

* 37°4 S, Adriano Valerio, Fransa, 2013, 12’

* La Boda, Marina Seresesky, İspanya, 2012, 12’

* Kolona, Ujkan Hysaj, Kosova, 2012, 22’

* Hibernation, Jon Mikel Caballero, İspanya, 2012, 17’

Joon-hoBong Filmleri ile Geceyarısı Çılgınlığı başlığı altında gösterilecek 4 film şöyle;

* Ana / Madeo / Mother, Joon-Ho Bong, 2009, 128', Güney Kore

* Cinayet Günlüğü / Salinui Chueok / Memories Of Murder, Joon-Ho Bong, 2003, 132', Güney Kore

* Havlayan Köpek Isırmaz / Flandersui Gae / Barking Dogs Never Bite, Joon-Ho Bong, 2000, 110', Güney Kore

* Yaratık / Gwoemul / The Host, Joon-Ho Bong, 2006, 119', Güney Kore

Ulusal Belgesel Film Programı başlığı altında gösterilecek 9 film şöyle;

* 50'sinde Erkek / Men At 50's, Tuluhan Tekelioğlu, 2012, 33’

* Bedr Sinemada Bir Dolunay / Bedr Full Moon İn Cinema, Mehmet Eryılmaz, 1995, 42’

* Beyoğlu'nun Kalp Atışları / Heart Beats Of Beyoğlu, Esra Alkan, 2012, 63’

* Çocuk / Child, Muhammet Beyazdağ, 2013, 29’

* Gündöndü / Sunflower, Nejla Demirci, 2012, 30’

* Misafir / Guest, Haydar Demirtaş, 2013, 30’

* Müslüm Baba'nın Evlatları / Children Of MüSlüM Baba, Vuslat Saraçoğlu, 2013, 53’

* Unutulmayan Aktörler Salih Tozan / Unforgetable Actor Salih Tozan, Yılmaz Atadeniz, 2007, 67’

* Yolun Başında / Beginnings, Somnur Vardar, 2013, 86’

4. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NDEN KİTAP HEDİYESİ

Malatya Uluslararası Film Festivali’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Onur Ödülü’ne değer görülen sanatçılarımız için kitap çıkarmaya devam ediyor. Bu yıl Onur Ödülü’ne değer görülen Filiz Akın (Bir Zarafet Elçisi), Muhterem Nur (Acı Bende Saklı), Eşref Kolçak (Tatlı Sert) ve Murat Soydan kitapları festival yayınları arasından çıkıyor. Ayrıca festivalin bu yıl ağırlıklı bölümünü oluşturan usta oyuncu Kemal Sunal’ın anısına hazırlanan Kemal Sunal (Kahkahalar Kralı) kitabı da festival yayınları arasındaki yerini alıyor. Kitapların tümünü Festival daha önceki yayınlarını da hazırlayan sinema tarihçisi ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç tarafından kaleme alındı.

MUFF, dördüncü yılında Jennifer Van Sijil’in hazırladığı tüm dünyada çok ses getiren ve eleştirmenlerden tam not alan “Cinematic Storytelling / Sinematik Hikâye Anlatımı: Her Yönetmenin Bilmesi Gereken En Etkili 100 Geleneksel Yöntem” kitabını sinemaseverlere hediye ediyor.

Sinema tekniği üzerine çok az kitabın yayınlanmış olduğu ülkemizde, MUFF ilk yılından itibaren bu eksikliği giderebilmek için teknik bir kitabı yayına hazırlıyor.

Festivalin dördüncü yılında ise gelenek devam ediyor. Ve San Francisco Sanat Enstitüsü’nde senaryo yazarlığı eğitmenliği yapan ve Sinematik Hikâye Anlatımı kitabı ile alanında Bestseller bir isim olan Jennifer Van Sijil’in hazırladığı “Sinematik Hikâye Anlatımı: Her Yönetmenin Bilmesi Gereken En Etkili 100 Geleneksel Yöntem” kitabı festival konukları ve sinema öğrencileri için Türkçe olarak hazırlanıyor.

Sinema öğrencileri için önemli bir kaynak niteliğinde olan ve eleştirmenlerden tam not alan Jennifer Van Sijil’in “Sinematik Hikâye Anlatımı: Her Yönetmenin Bilmesi Gereken En Etkili 100 Geleneksel Yöntem” kitabı sinema için daha etkili nasıl yazılabileceğini okuyucuya anlatıyor.

“Sinematik Hikâye Anlatımı: Her Yönetmenin Bilmesi Gereken En Etkili 100 Geleneksel Yöntem” kitabında aktardığı teknik yöntemlerle daha yaratıcı birer senarist olmanın kapılarını aralayan Jennifer Van Sijil, çerçeve oluşturma, ses efektleri, sahne geçişleri, kamera hareketleri, lensler, sahne, ışık gibi pek çok konuyu ve en etkili sinematik yöntemlerini Yurttaş Kane, Klute, Altıncı His gibi çok bilinen filmlerden örneklendirerek sinemaseverlere aktarıyor. “

sultankilic44@hotmail.com

 

 

 

149

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir