Paz. Eki 24th, 2021

  manisa iş

 

Manisa’nın Gölmarmara ilçesindeki 15 tarım işçisinin ölümüyle ilgili bir tepki de Eğitim Sen Malatya şubesinden geldi. Yazılı bir basın açıklamasıyla 15 tarım işçisinin, köle düzeninin katliamı olduğunu vurgulayan Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, tepkilerini şu sözlerle dile getirdi:

 

“Manisa‘nın Gölmarmara ilçesinde kasasında tarım işçilerini taşıyan kamyonetin bir tanker ile çarpışması sonucu 13‘ü kadın olmak üzere 15 tarım işçisi hayatını kaybetmiş, iki kişi de yaralanmıştır. Eğitim Sen Manisa şube başkanı eşliğinde bir heyet hemen kaza yerine hareket etmiştir.

 

Son yıllarda madenlerde, inşaatlarda en temel iş güvenliği tedbirlerinin bile alınmaması nedeniyle ölen ya da Manisa`da olduğu gibi tarlaya çalışmaya giderken yaşanan trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybeden işçi sayısının giderek artmış olması dikkat çekicidir. Bu tür kazalar yıllardır olmasına rağmen, tarım işçilerin ulaşımı ve çalışma koşullarına yönelik hiçbir tedbir alınmaması, işçilerin iş kazasına değil, doğrudan cinayete kurban gittiğini göstermektedir.

manisa 3

“Tarım işçilerini trafik kazası değil, ihmaller zinciri öldürmüştür!”

 

Türkiye`de işçilerin ancak toplu olarak öldüklerinde, iş cinayetlerine kurban gittiklerinde haber olabilmesi, ülkemizin sudan ucuz hayatlar ülkesi olduğunun kanıtıdır. İşçilerle ilgili işçi sağlığı iş güvenliğini almayanlar, işçiler hakları için direnişe geçince patronları korumak için bütün devlet imkânlarını korumak için adeta seferber olanlar, işçilerin çalışma koşulları bir yana can güvenliğinin sağlanması gereken durumlarda bile “üç maymun”u oynayarak, iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır.

 

Türkiye’de yıllardır tarım işçileri üstü açık kamyonetlerde taşınmakta, meydana gelen kazalarda çok sayıda tarım işçisi hayatını kaybetmektedir. Tarım işçilerinin her türlü güvenceden yoksun ve kayıt dışı olarak istihdam edilmesi, düşük ücretler ve uzun çalışma saatleri ile adeta köle gibi çalıştırılması gibi çok sayıda sorun bulunmaktadır. Yaşamlarını sürdürmek için çok zor koşullarda çalışmak zorunda bırakılan tarım işçilerinin trafik kazalarında hayatını kaybetmesinin önüne geçilmesi için derhal gerekli adımlar atılmalıdır.

manisa 2

Eğitim Sen olarak Manisa`da hayatını kaybeden tarım işçilerinin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

129

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir