Pts. Eki 18th, 2021

Kimyasal Kullanımını Araştıran ABD’li Doktor,  İHD’yi Ziyaret Etti

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret eden Nükleer Silah Uzmanı Dr. Robert M. Gould, şube yetkililerinden bölgede son günlerde gündeme gelen kimyasal silah kullanımına ilişkin bilgi aldı. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, Gould’e hazırladıkları kimyasal silah raporunu vererek, bu konuda araştırma yapmalarını istedi.

 Amerikan Tabipler Birliği San Francisco Bölgesi Sosyal Sorumluluk Hekimleri Departmanı Başkanı Nükleer Silah Uzmanı Robert M. Gould, İHD Diyarbakır Şubesi’ni ziyaret etti. Şube Sekreteri Raci Bilici ile bir araya gelen Gould, son günlerde yoğunca gündeme gelen güvenlik güçlerinin HPG’lilere yönelik kimyasal silah kullanımına ilişkin araştırma yaptıklarını söyledi. İddiaların önemli ve ciddi olduğunu belirten Gould, bu konuda var olan bilgi ve bulgulara ulaşarak inceleme yapmak istediklerini dile getirdi.

 Ziyaretlerinin kendilerini memnun ettiğini belirten İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, kimyasal silah kullanımına ilişkin iddiaların kendilerini de kaygılandırdığını belirtti. Yaptıkları araştırmaya göre 90’lı yıllardan bugün çok sayıda olayda benzer silahların kullanıldığına ilişkin önemli bulguların olduğunu ifade eden Bilici, bu olayların tümünü konu alan bir rapor hazırladıklarını söyledi.

 ‘Resmi araştırma yapılmıyor’

 Son olarak Çukurca İlçesi’nin Kazan Vadisi’nde yapılan operasyonda öldürülen HPG’liler ile ilgili de kimyasal silahla öldürüldüklerine yönelik önemli iddialar ve bulguların olduğunu kaydeden Bilici, bu olaya ilişkin girişimlerde bulunmalarına rağmen henüz resmi bir araştırma yapılmadığını ifade etti. Son olarak ailelerin başvurusu üzerine tekrar savcılığa olayın araştırılması için suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Bilici, insan hakları savunucuları olarak bu olayın iç yüzünün açığa çıkarılmasını istediklerini belirtti.

 Kimyasal raporunu verdi

 Böylesi önemli konularda Avrupa ve Amerika’da bulunan sivil toplum kuruluşlarının ciddi anlamda desteğine ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekleyen Bilici, Türkiye dışındaki sivil kuruluşların göstereceği duyarlılık bu olayların açığa çıkması konusunda etkili olacağını dile getirdi. Bilici ayrıca, İHD Diyarbakır Şubesi tarafından hazırlanan ve 26 Ağustos’ta kamuoyuna açıklanan Kimyasal Silah Kullanımı Raporu’nu ve bölgede yaşanan hak ihlalleri bilançolarının yer aldığı dosyası Gould’a verdi.

Sultan KILIÇ    sultankilic44@hotmail.com

  

139

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir