Paz. Eki 24th, 2021

 

“ALDATILAN BİR KENTİN MİLLETVEKİLİYİM”

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM genel kurulunda bir konuşma yaparak Malatya’nın sorunlarını dile getirdi.

Veli Ağbaba:“Ben aldatılan bir kentin milletvekiliyim.17 Mayıs 2011’de Başbakan Malatya’ya geldi. Malatya’nın meydanında  “Kadınlar erkekler hazır mısınız? Çocuk yapın. Nüfusunuzu artırıp 750 bine tamamlayın. Sizi büyükşehir yapacağım.” dedi. Arkadaşlar, doğanın kanunu; çocuk 9 ayda doğuyor.7 ay oldu. Büyükşehir belediyesi yapılacağı açıklanan 11 şehrin arasında Malatya yok. Başbakan Malatya’yı kandırdı. Büyükşehir sözünü unuttu.” şeklinde konuştu.

 

CHP MALATYA MİLLETVEKİLİ VELİ AĞBABA’NIN TBMM’DE YAPTIĞI KONUŞMA

Sayın Başkan; Değerli Milletvekilleri hepinizi saygıyla selamlıyorum…

Değerli arkadaşlar ben dünya kayısı başkenti Malatya’nın milletvekiliyim… Dokunduğunuzda dışarı fırlayan Türkiye’nin en güzel cevizini üreten Hekimhan’ın Milletvekiliyim.Ürettiği kara üzümlerle ülkenin her yanında aranan Arapgir’in , Banazı’nın milletvekiliyim…Bölgenin en güzel elmasını ve fasulyesini üretenDoğanşehir’in milletvekiliyim…Kurulan İsrail Kalkanı ile yok edilmek istenilen meşhur armudu ile ünlü Akçadağ’ın milletvekiliyim. Susuz topraklarda bölgenin en güzel buğdayını üreten Yazıhan’ın milletvekiliyim… Barajı yıllardır yapılmayan, ayrıma tabi tutulan, susuz topraklarında o muhteşem kavunların yetiştiği Arguvan’ın milletvekiliyim… Eşi benzeri olmayan Türkiye’de isim yapmış, dalbastı kirazların üretildiği Yeşilyurt’un milletvekiliyim. Yetiştirdiği narı ile ünlü Doğanyol’un milletvekiliyim… Dikmiş olduğu kayısılar kurumasın diye kanalizasyon borularını kırarak sulama yapan Battalgazi, Dilek, Hatunsuyu’nun milletvekiliyim… Pütürge’nin, Kuluncak’ın, Kale’nin, Darende’nin milletvekiliyim…

Yani ürettiği her ürünle Türkiye’de ve dünyada marka olmuş önemli bir tarım kentinin milletvekiliyim… Bu kadar önemli ürün üreten Malatya için çok önemli bir yeri olan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılıyor… Malatya başka bir ile bağlanıyor. Bu hak mıdır? Bu Malatya’ya reva mıdır? Malatya Nisan ayında don olacak mı? yağmur yağacak mı? Diye sabahlara kadar sürekli meteorolojiyi takip etmektedir.

Bunu lütfen yapmayın. Malatya’nın tarımını yok etmeyin… Değerli milletvekilleri… Ben kaybeden bir kentin milletvekiliyim…

Tekelipeşkeş çekilmiş, Sümerbank’ı yok pahasına satılmış, meşhur hal binası camisiyle Hollandalılara satılmış bir kentin milletvekiliyim. Değerli milletvekilleri bir yok pahasına satışla daha karşı karşıyayız… Daha önce Danıştay’ın iptal etmesine ve bizim ısrarla karşı çıkmamıza rağmenŞeker Fabrikası satılmak isteniyor… Bu haksızlıktır… Bu hukuksuzluktur…

Aralarında Malatya –Elbistan-Erzincan-Elazığ’ın da bulunduğu fabrikalar toplam 266 milyon Dolara satıldı. Bu tam anlamıyla peşkeştir… Bu halkın malını yok etmektir. Bu üretimi yok etmektir.

Dört Fabrika 266 Milyon dolar. Yani ortalama her fabrika 66,5 Milyon Dolar(120 Milyon Lira)’a satıldı. Bu fiyat tamamıyla talandır…

Örnekleriyle anlatayım sizlere;

1-Malatya fabrikasının 2010 yılı emlak değeri 240 Bin Lira… Dikkatinizi çekiyorum. Bu bedel sadece emlak değeri. Bu değere arıtma tesisi, makinaları, üretim yapılan fabrika dâhil değil.

2-32 dönümlük Hal binası 3 yıl önce 52 Milyon liraya satıldı. Malatya Şeker Fabrikası ise 459 dönüm Yani hal binasının 15 katı. Yani 1 alana 3 bedava… Yani Peşkeş! Yani Talan!

Bu fabrika satılırsa sadece Fabrika yok olmayacak. 4.800 adet ekim yapan pancar çiftçisi , nakliyecisi, besicisi yan, 85 bin Malatyalı aç kalacak,yoksul kalacak. Sizleri bir kez daha bu kararı gözden geçirmeye, sizleri bir kez daha dedelerimizin mallarını, babalarımızın mallarını satarken vicdanlı olmaya davet ediyorum.

Değerli arkadaşlar ben aldatılan bir kentin milletvekiliyim.17 Mayıs 2011 de Başbakan Malatya’ya geldi. Malatya’nın meydanında  “kadılar erkekler hazır mısınız? Çocuk yapın. Nüfusunuzu artırıp, 750 Bine tamamlayın. Sizi büyükşehir yapacağım” dedi. Arkadaşlar doğanın kanunu. Çocuk 9 ayda doğuyor.7 ay oldu. Büyükşehir belediyesi yapılacağı açıklanan 11 şehrin arasında Malatya yok. Başbakan Malatya’yı kandırdı. Büyükşehir sözünü unuttu. Sizleri Malatya’ya sahip çıkmaya, özellikle Malatya milletvekillerini Malatya’ya sahip çıkmaya davet ediyorum. Malatya’nın mallarının peşkeş çekmemenizi istiyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

 

Sultan KILIÇ     sultankilic44@hotmail.com 

109

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir