Sal. Eyl 28th, 2021

 

Sultan KILIÇ

 

Malatya KESK Şubeler Kadın Platformu üyesi kadınlar, Malatya merkez postanesi önünde, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) tarafından kadınlara yönelik uygulanan insanlık suçlarını protesto etmek için bir araya geldiler.

 

 Eğitim Sen Malatya şube binası önünde toplanmaya başlayan KESK üyesi kadınlar, sloganlarla Malatya postanesi önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca sık sık “IŞİD Ortadoğu’dan Defol”, “Ezidi Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Yaşasın Dinlerin Kardeşliği” sloganlarını attılar.

 

Postane önüne gelen kadınlar “Ortadoğu’da Savaşı ve Kadın Kırımını Durduralım!” yazılı pankart açarak basın açıklaması sundular. Eğitim Sen Malatya Şube Kadın Sekreteri Canan İşlek tarafından okunan basın açıklamasında, IŞİD tarafından bölgede uygulanan katliamlardan kadınların da en sert şekilde etkilendiklerini, birçok kadının öldürüldüğünü, yüzlercesinin tecavüze uğradığını ya da satıldığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“IŞİD, KADINLARI KÖLE OLARAK SATTI”

 

“Irak’ta Şengal bölgesinde IŞİD çeteleri tarafından yapılan saldırılar yaklaşık bir aydır sürmektedir. Bu süreçte; binlerce Ezidi kadın ve çocuk katledildi, göç yollarında açlık ve susuzluktan öldüler. Ele geçirilenler, savaş ganimeti olarak pazarlarda çarşafların içine sokulup, zincirlere bağlanıp cariye/ köle olarak satıldı. Şengal Dağı’na sığınanlar ise açlık ve susuzlukla terbiye edilmeye çalışılmaktadır. Bebekler, çocuklar, kadınlar, hastalar ve yaşlılar yerlerinden edilmekte, zorla asimilasyon ve soykırım politikalarına maruz bırakılmaktadır.

 

Ortadoğu’nun binlerce yıllık kadim halklarından ve inançlarından olan Ezidilik, sözüm ona İslam’ın gereği olarak eli kanlı çetelerce saldırılara uğramakta, kutsal mekânları yıkılmakta ve yaşam alanları ortadan kaldırılmaktadır. Çetecilerden kaçarak Şengal Dağı’na sığınan Ezidi kadınlar ve çocuklar, yiyecek ve su sıkıntısı yaşamakta, sığınacak yer, ağaç gölgesi bulamamaktadır. Şengal Dağı, Ezidilerin kutsal dağıdır. Bugün çetecilerin saldırısına karşı binlerce Ezidi’nin, dayanılmaz sıcağın altında yaşam mücadelesinin mekânı haline dönüşmüştür. Şengal Dağı’ndan daha güvenli olabilecek yerlere gitmek isteyen Ezidiler ise Rojava’ya, Erbil’e, Duhok’a, Uludere’ye ya da Silopi’ye ulaşabilmek için yüzlerce kilometrelik yolu yalın ayak yürümek zorunda bırakılmaktadır.”

 

 

 “DEVLET, BU VAHŞETİN DOĞRUDAN YÜRÜTÜCÜSÜDÜR”

 

Eğitim Sen Malatya Şube Kadın Sekreteri Canan İşlek, açıklamasının devamında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de bu vahşetin doğrudan sorumlusu ve yürütücüsü olduğunu sözlerine ekledi. İşlek, Türkiye’nin dış politikası gereğince IŞİD çetelerinin doğrudan desteklendiğini ve bu durumunda bölge halklarının ve özellikle kadınların IŞİD’in vahşi uygulamalarına maruz kalmasına sebep olduğunu ifade etti.

 

“Kadın bedeni ve ruhuna yapılan saldırıların en iğrenç biçimlerini uygulayanlar, IŞİD çeteleri ve ona göz yuman devletlerdir. Türkiye Devleti de, Ezidi kadınların ve çocukların yaşadığı istismar, tecavüz ve katliamların doğrudan içindedir. Çünkü:

 

• AKP hükümetinin IŞİD çetelerine destek verdiği bilinmekte, zaten aksini de iddia edememektedir.

• Yakın zamanda bu ülkenin başbakanı olacak olan Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, bu katliamcı ve kadın düşmanı çeteleri meşru gördüğünü her defasında çok rahat biçimde söylemektedir.

• Sınırlardan ülkeye geçmeye çalışanların bir kısmına izin verilmemekte, hatta katledilmesine seyirci kalınmaktadır.

• Metropollerde artan ırkçılığa sessiz kalınmakta, özellikle kadınların bir mal gibi satılmasına, fuhuş yapmak zorunda bırakılmasına karşı önlem alınmamaktadır.

“İSYANIMIZLA SAVAŞA KARŞI ÇIKIYORUZ”

 

Biz bu ülkede yaşayan farklı halklar, inançlar, diller ve kültürlerden gelen kadınlar olarak erkek egemen zorbalığa karşı mücadele içindeyiz ve olanların farkındayız. Ezidi kadınların Şengal’de ve Türkiye’de maruz kaldıkları insanlık dışı muameleyi derinden hissediyor; gözyaşları, ağıtlar; ama her şeyden önemlisi isyanımızla savaşa karşı çıkıyoruz. Savaşla yoğrulmuş bu topraklarda biz kadınlar birbirimizi tanıyor, bize kader diye yutturulmak istenen katliamlara teslim olmuyoruz.

 

Bizler; Ezidi Kürt, Hıristiyan, Şii Arap ve Şii Türkmen, Ermeni ve Keldani, binlerce yıldır kültürleri, inançları ile bu coğrafyada var olan kadim halklara saygı duyuyoruz. Bizler farklılıklarımızla bir arada yaşamının hayatta en değerli kazanım olduğunun farkındayız. Acının ve öfkenin her türlüsüne maruz kalan Ortadoğulu kadınların bilinciyle; son dönemde İslam’ı kullanarak terör estiren çetelerin yok etmek istediği tüm değerlere sahip çıkıyoruz.

 

 Ortadoğu’da yeni bir paylaşımının kurbanı olmayacağımızı ilan etmek istiyoruz. Bu savaşta payı olan başta AKP iktidarı olmak üzere tüm dünya devletlerine sesleniyoruz. Birleşmiş Milletler’in de aralarında olduğu bütün uluslararası kurumlara çağrıda bulunuyor, ‘katliamlara göz yummayın’ diyoruz. Kadınların eşit ve özgürce yaşadığı bir toplum inşa etmek ve yeni bir geleceği kurmak için her dilden, kültürden, inançtan ve halktan kadınlar olarak birlikte direnmeye devam edeceğiz.”

KESK’li kadınların eylemi, olaysız sona erdi.

 

 

 

 

167

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir