Paz. Eki 24th, 2021

KESK’li emekçiler, bir parkta gerçekleştirilen çocuk şenliğinde çalışan ana babaların çocuklarının kreş ihtiyacına dikkat çekerek sosyal devletin bu sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini dile getirdiler.

KESK Malatya Kadın Meclisi adına basın açıklaması yapan Eğitim Sen Malatya Şubesi Basın Yayın ve Kadın Sekreteri Songül Tunçdemir: “Devletin emekçilerin temel haklarından biri olan kreş ve ebeveyn izni konusundaki yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle yıllardır çalışan ebeveynler (anne-baba) çocuk bakımı konusunda bireysel ve külfetli çözüm yollarına başvurmak zorunda kalmaktadırlar.

Devletin bu ihmali, sadece kadınların çalışma yaşamından kopmasına yol açmakta, aynı zamanda çocuklarımızın daha sağlıklı ve nitelikli koşullarda yetiştirilmesini de engellemektedir.

KESK olarak yıllardır mücadelesini verdiğimiz temel taleplerimizden birisi de kreş hakkı mücadelesi oldu. 2009 yılında başlattığımız “Çocuklar Kreşe, Ebeveynler İşe” şiarıyla yürüttüğümüz mücadelemiz bu gün "Kreş Haktır Platformu" içinde, "Yaşamın Her Alanında Eşitlik, Bakım Hizmetlerinde Ortak Sorumluluk" şiarıyla devam etmektedir.. Mücadelemiz bu hakkı kazanıncaya dek sürecektir.” dedi.

Sultan KILIÇ– Malatya

 

 

 

 

101

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir