Sal. Eyl 28th, 2021

foto

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Malatya bileşenleri, Malatya Merkez Postanesi önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla Cizre ve Silopi ilçelerinde MEB İlçe müdürlükleri tarafından öğretmenlere SMS’ler gönderilerek öğretmenlerin ilçeyi terk etmelerinin istenmesinin, bölgede savaş hukukunun devreye sokulması olarak değerlendirdi.

 

Malatya KESK bileşenleri adına basın açıklamasını sunan Tarım Orkam Sen dönem sözcüsü Ali Rıza Deprem, öğretmenlerin izne gönderilerek ilçeden uzaklaştırılmalarını “ iç savaş hazırlığı” ve “tüyleri diken diken eden bir uygulama” olarak değerlendirdi.

 

öğret - Kopya

Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Deprem, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Ülkemizin Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşananlar OHAL ve sıkıyönetimi de aşan, savaş hukukunun yürürlükte olduğunu göstermektedir. Günlerce süren sokağa çıkma yasakları kısa süreliğine kalktığında ortaya çıkan manzara da savaşın görüntüleridir, yıkımıdır. Harabeye dönen şehirlerden yüzbinlerce vatandaşımız diğer şehirlere göç etmektedir. Şimdilik iç göç şeklinde olsa da AKP hükümetinin oluşturduğu savaş ittifakının politikaları böyle devam ederse ülkemizde de Suriye’ye benzer göçlerin yaşanacağından kuşku yoktur.

 

Aylardır bölgede haftalara yayılan sokağa çıkma yasakları nedeniyle milyonlarca vatandaşımız kamu hizmetlerinden yararlanamamakta, çocuklarımız okullara gidememektedir.

öğ - Kopya

Eğitim Emekçilerinin İzne Gönderilmesi Neyin Hazırlığıdır!

 

En son Şırnak Valiliğinin SMS’lerle Cizre ve Silopi’de görev yapan öğretmenleri izine göndermesi tüyleri diken diken eden bir uygulamadır. Aynı şekilde öğrenci yurtlarının Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından boşaltılması ve devlet hastanelerine gönderilen resmi yazıda “personeliniz ve malzemeleriniz hazır olsun” denilmesi topyekûn savaş hazırlığı yapıldığını ve kamu hizmetlerinin de savaşa göre düzenlendiğini göstermektedir.

 

Valiliğinin, Milli Eğitim Müdürlüğünün kararlarının AKP hükümeti tarafından Ankara’dan verildiği çok açıktır. AKP hükümeti en meşru ve yasal hakkımız olan greve gitmemiz karşısında soruşturma üstüne soruşturma açarken, yasal dayanaktan yoksun şekilde eğitim emekçilerini izne göndermekte, sağlık emekçilerini zorunlu nöbete tabi tutmaktadır. Bu uygulama çocuklarımızın eğitim hakkının engellenmesi, sağlık hakkının ortadan kaldırılmasıdır. AKP hükümeti kamu hizmeti vermekle yükümlüyken kamu hizmetlerini ortadan kaldırarak suç işlemektedir. Öte yandan AKP hükümeti il dışından gelen öğretmenleri hazırlandığı saldırıdan “zarar görmemeleri için” izne gönderirken, on binlerce öğrenciyi ve yereldeki öğretmenleri olası ölümlere terk ederek bölge insanına ırkçı bakışını da ele vermektedir.

deprem

Faşizm Giderek Kurumsallaşıyor

 

Rusya ile yaşananlar, Suriye politikası, Musul’a asker gönderilmesi ve ülkemizde yaşananlar AKP’nin ülkemizi dolu dizgin bir savaşa sürüklediğini göstermektedir. Hiçbir dönemle kıyaslanmayacak derecede ateşten günlerden geçiyoruz.

 

Bu tehlikeli gidişata emekçiler, demokrasi güçleri ve halklarımız geçit vermeyecektir. Sivillere yönelik katliamlara, savaş politikalarına, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasına karşı demokratik eylem ve etkinliklerle karşı koyacağız.

 

AKP’nin topyekûn saldırılarına karşı topyekûn demokratik direniş geliştirilmesi için tüm demokrasi ve emek güçlerine birlikte mücadele için çağrıda bulunuyoruz. “

 

 

 

167

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir