Cts. Tem 24th, 2021

DSCF9991 - Kopya

 

PSAKD (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği) Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, Kerbela katliamının 1335. yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak:

 

“Kerbela’da zalim Yezid Bin Muaviye ve 5.000 kişilik askerine karşı dillere destan bir direniş gösteren İmam Hüseyin ve 72 yareninin şehit oluşunun 1335. Yılını yaşıyoruz. Tam 1335 yıldır Kerbela’da susuz bırakılarak katledilen İmam Hüseyin ve 72 yoldaşının susuzluğu dindirilip açlığı giderilmedi, akan kanları henüz durmadı. Kerbela hâlâ aç, susuz, kan revan içinde bir ağıt, hala zalimin karşısındaki mazlumun direnişiyle susmayan bir türküdür dilimizde.

 

Kerbela, 12 gün tutulan yasın dışında diğer günler için bir direnişin türküsü olmuştur. Zalimin karşısında baş eğmeyen direncin simgesi, günümüzde direnenlerinin ışığı olmuş bir destandır. Hak arama, adalet isteme, doğru bildiğinden başını vermek ama dönmemek adına hafızalardan silinmesi mümkün olmayan bir simge olmuştur.

 

Kerbela’da yaşanan, vahşet salt iktidar kavgası değildir, kimin halife olup olmayacağından öte , iktidarın zulmüne karşı düşüncelerinden taviz vermeden onurlu bir şekilde ölümün göze alınmasıdır. Ve Kerbela’dan günümüze mazlumlara yönelik baskı ve şiddet, bir şeyleri zorla kabul ettirme ısrarı hala devam etmektedir. Onun için her Muharrem ayında bizler İmam Hüseyin ve 72 yoldaşının yanında onların izinden giden tüm şehitlerimizi anarız. Bu matem tarihin her döneminde zalimlere karşı canı pahasına direnmiş tüm şehitlerimiz içindir.

 

MUAVİYELER HÂLÂ İŞ BAŞINDA

 

Kerbela’dan günümüze hiçbir şey değişmedi. Yine farklı düşünen, biat etmeyen kim varsa ya bombaların hedefinde, ya namlunun ucunda ya da hapishanelerde.

 

Şunu herkes bilmeli ki; Kerbela‘dan günümüze zulme başkaldıran Şahı Şehidan İmam Hüseyin’ler yok edilemedi. Zalime karşı direnişiyle İmam Hüseyin hâlâ yaşıyor. Ve zulmeden, katleden, biat isteyen Muaviyeler hâlâ iş başında…

 

Kerbela katliamının 1335. yılını yaşarken, İmam Hüseyin ve 72 yoldaşının nezdinde tüm direnenleri saygı ve özlemle anıyor, Yezid Bin Muaviyeleri nefretle kınıyoruz…” dedi.

 

 

 

145

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir