Cum. Eki 15th, 2021

 

Agos Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Yazar Hrant Dink, öldürülüşünün 6. yılında memleketi Malatya’da anıldı.
 

 KESK ve İnsan Hakları Derneği'nin organize ettiği ve aynı zamanda CHP’nin de destek verdiği etkinlik çerçevesinde Kız Meslek Lisesi önünden Dink’in doğduğu Salköprü Mahallesi'ndeki Surp Yerrortutyun (Taşhoran) Kilisesi'ne yüründü.

Çeşitli pankartların taşındığı ve sloganların atıldığı yürüyüşe, eski kültür bakanlarından Fikri Sağlar, CHP Malatya  Milletvekili Veli Ağbaba,  CHP İl BaşkanıEnver Kiraz  , Malatya Demokrasi Platformu, KESK ve İHD üyeleri katıldı.

Gazeteci Mehmet Ali Birand ve Toktamış Ateş'in ölümlerinden duyulan üzüntünün dile getirilmesinden sonra Eski bakanlardan Fikri Sağlar, Taşhoran Kilisesi   önünde yaptığı konuşmada: "Türkiye halkı; seni bizim aramızdan alan, düşüncelerini karartmaya çalışanları sonuna kadar takip edecek ve hesabını görecektir." diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Demokrasiyi, hak, özgürlük gerçeğini öğreteceğiz. Ne güzel tesadüftür ki, yeni bir barış dönemi başladı. Bu dönem, Türkiye'nin daha da büyümesini sağlayacak. Kürt’ün, Türk’ün, Laz’ın, Çerkez’in, kardeşçe yaşayacağı dönem başlayacaktır."

Adalet Duygumuz Yaralanmıştır

Ramazan İHD Malatya Şube Sekreteri Ramazan Kuzu ise konuşmasında: "Hrant, kendi ülkesinde ötekileştirilmiş, kıyıma uğramış, hakarete ve çirkin küfürlere maruz bırakılmıştır. Ermeni halkının itiraz eden sesi olduğu için öldürülmüştür. Egemen sistemin karanlık odakları, toplumun gerçekleri görmesinden ve aydınlanmasından korktukları için öldürdüler. Hrant'ın hemşehrileri olan biz insan hakları savunucuları, demokrasi kurum ve kuruluşları olarak, Hrant için artık adalet beklemiyoruz. Ülkemizin mahkemeleri, 18 yaşlarında bir gencin vatanseverlik duyguları ile Hrant’ı öldürdüğünü iddia ederek adalet duygumuzu yaralamıştır. Ülkenin egemenlerinin rutin dışı işlerde kullandıkları suç örgütlerini yargı, görmek istememiştir. Adaleti, biz insan hakları savunucuları, Hrant'ın insanlık ve ülke insanı için savunduğu güzel değerleri yükselterek yerine getireceğiz. Adil olmayan sistemlerde hak ve adalet verilmemiştir, örgütlü demokratik mücadele ile alınmıştır." dedi.

Taşhoran Ermeni Kilisesi’nin önünde toplanan katılımcılar, Hrant Dink’i, konuşmaların ardından Sarı Gyalin türküsünün ezgilerini dinleyerek andılar.

Sultan KILIÇ                      sultankilic44@hotmail.com

 

 

116

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir