Cts. Tem 24th, 2021

 mişkay 1
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 2009 yılından beri desteklenen fındığın yanında kayısının desteklenecek ürünler arasında yer almamasını eleştirerek, Türkiye’nin bir bölgesinde yetişen ürün ile başka bölgesinde yetişen ürün ve bu ürünlerin yetiştiricileri arasında yıllardır devam eden ayrımın son bulmasını istedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Kayısı ürünü hem istihdam hem de döviz girdisi değerlendirildiğinde Türkiye açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Devlet desteklerinden yararlandırılmaması Malatya’yı ve Malatyalı üreticileri mağdur etmektedir.” dedi.

 

Fındık zararda, kayısı kârdaymış

 

Ağbaba, AKP Hükümeti’nin kayısı üreticilerine üvey evlat muamelesi yaptığını belirterek “Fındıkta 2009, 2010, 2011, 2012 yıllarında dekar alana 150 lira, 2013 yılında 160, 2014 yılında 170 lira ödeme yapılmıştır. Alan bazlı desteğin 2015 yılında da 170 lira olarak uygulanacağı 18 Ekim 2015 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kayısı için de bugüne kadar defalarca girişimde bulunulmasına rağmen, AKP Hükümeti tarafından kayısı ürününün kârda olduğu belirtilerek, desteklenmesinin düşünülmediği ifade edilmiştir. Madem destek için ürünün kâr –zarar hesabı yapılıyor, desteklenmeyen kayısının kârda, desteklenen fındığın zararda olması gerekiyor. Bu hesap yapılırken, hangi kayısı üreticileriyle görüşülmüş, kaç üretici halinden memnun olduğunu belirtmiştir, kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Kâğıt üzerinde yapılan hesaplar ile hayatın içindeki rakamlar birbiriyle çelişmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Malatyalı üreticiler mağdur oluyor

 

“Yıllık ortalama 350 milyon dolar ihracat rakamına ulaşan kayısı, binlerce ailenin geçim kaynağıdır.” şeklinde konuşan Ağbaba, “Türkiye için stratejik bir öneme sahip kayısının desteklenmemesi Malatya’nın istihdam ve ekonomik kaybına sebep olmaktadır. Kayısı ürünü hem istihdam hem de döviz girdisi değerlendirildiğinde, Türkiye açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Devlet desteklerinden yararlandırılmaması Malatya’yı ve Malatyalı üreticileri mağdur etmektedir.” dedi.

 

 

 

 

 

114

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir