Çar. Eki 28th, 2020

 

 

Malatya’nın bazı ilçelerinin (özellikle Battalgazi, Kale, Akçadağ ve Yazıhan) kayısı bahçelerinde zarar oluşturan ağustosböceği, üreticilerimiz açısında sıkıntılı ve potansiyel bir zararlı olarak görülmektedir. Bu zararlı ile ilgili olarak üreticilerimiz çok yoğun bir şekilde Malatya Tarım İl Müdürlüğü’ne müracaat etmektedirler.

 

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube müdürlüğü teknik elamanlarının, yerinde yaptıkları bahçe kontrollerinde; üreticilerimizin, mücadele zamanını doğru bir şekilde tespit edemediği görülmüştür. Etkili bir mücadele için zararlının biyolojisinin takip edilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Bu zararlının biyolojisi ve mücadele şekli aşağıda anlatılmıştır.

 

BÜYÜK KARA AĞUSTOSBÖCEĞİ (Lyristes plebejus)

 

Tanımı, yaşayışı ve zarar şekli

 

Erginin genel rengi siyah olup, toraks ve abdomende beyaz renkli unumsu bir yapı vardır. Doğadaki ilk erginler ilimiz şartlarında haziran ayının 3. ya da 4. haftasından başlayarak ağustos ayının son haftasına kadar görülmektedir. En yoğun ergin çıkışı iklim şartlarına da bağlı olarak haziran ayının son haftası ile temmuz ayının başında olmaktadır. Erkekleri ortalama 10-55 gün, dişileri ise 9-7 gün yaşamaktadır.

 

Dişileri yumurtalarını koymak için ovipozitörleriyle bitkilerin özellikle bir ve iki yıllık sürgünlerinde açtıkları yaralar nedeniyle sürgün ve dallarda kurumalar oluşmakta, topraktaki nimflerin köklerde beslenmesi sonucu da bitkiler zayıf düşmektedir.

 

Yumurta açılımı sonbaharda ilk yağmurlardan sonra başlayıp Aralık ayının üçüncü haftasına kadar devam etmektedir. Yumurtadan çıkan nimfler kendini toprağa atarak köklerde beslenir. Beş nimf dönemi geçirmektedir. Nimflerinin 5–50 cm toprak derinliğinde görüldükleri, 20–40 cm derinlikte yoğunlaştıkları, daha çok ağacın gövdesinden 40–180 cm uzaklıkta bulundukları belirlenmiştir.

 

MÜCADELESİ

 

1-Kültürel Önlemler

 

Mekaniksel Mücadele, Ağustosböceklerinin yumurta bırakarak oluşturduğu zararı önemli oranda azaltmaktadır. Bu amaçla öncelikle ağustosböceklerinin yumurta bırakma döneminde bahçe içinde veya kenarındaki yabancı otlar biçilmemeli veya şeritler halinde bırakılmalıdır. Yumurta bırakma dönemi tamamlandıktan sonra yumurta bırakılmış otlar biçilmeli ve imha edilmelidir.

 

Bu yöntem hem zararını azaltma hem de sonraki yılların yoğunluğunu düşürme yönünden önemlidir. Erginler yumurta koymak için kabukları soyulmuş kuru kavak dallarını daha çok tercih ettiği, bu nedenle zararlının yumurta bırakma sürecinde, kabukları soyulmuş kavak dallarının bahçenin birçok yerine toprağa sokulmasının ve yumurta açılımından önce bahçeden uzaklaştırılması önerilebilecek bir önlemdir.

 

Ergin çıkışının yoğun olabileceği yıllarda, ergin çıkışına yakın veya ergin çıkışı periyodunda toprağın sürülmesi, toprak içerisinde bulunan ve çıkışa yakın olan nimf yoğunluğunun düşmesinde etkili olmaktadır. Bunun için iklime de bağlı olarak haziran ayının 3. veya 4. haftasında toprağın bir kez 10-15 cm derinlikte sürülmesi alınabilecek en etkili kültürel önlemdir.

 

2.Biyolojik Mücadele: Kayısı bahçelerinde kümes hayvanlarının bulundurulması bu zararlının, popülasyonunun düşürülmesinde çok etkili olacaktır.

 

3.Kimyasal Mücadele: Bu zararlıya karşı kimyasal mücadele yoktur.

134

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir