Paz. Eki 24th, 2021

ankarada-bombali-

 

Ankara Barış Demokrasi ve Kardeşlik Mitingi’ne yapılan bombalı terör saldırısı, Malatya’da düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

 

Ankara’daki patlamayla katledilenler, Malatya’da art arda üç eylemle anıldı. KESK tarafından düzenlenen anma programında, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Malatya Şubesi Eski Başkanı Kasım Otur; Malatya Garı önünde anıldı.

 

Terör saldırısında hayatını kaybedenler arasında yer alan ve Malatya Vergi Dairesi’nde çalışan Sezen Vurmaz için de Malatya Vergi Dairesi önünde anma programı düzenlendi.

 

pano02

Otur ve Vurmaz için düzenlenen anma programının ardından KESK üyelerinin çoğunlukta olduğu grup, Paşaköşkü Mahallesi Kuyuönü Mezarlığı Çeşme Durağı’nda toplanarak Ankara’da yaşanan terör saldırısını protesto etti.

 

“YASTAYIZ, ÖFKELİYİZ, İSYANDAYIZ”

 

Paşaköşkü Mahallesi’nden Malatya Merkez Postanesi önüne kadar, ellerindeki ‘Barış şehitleri ölümsüzdür’ ve ‘Yastayız, öfkeliyiz, isyandayız’ pankartlarıyla ve terörü besleyenleri kınayan sloganlar atarak yürüyen grup, PTT önünde toplandı.

 

PTT önünde beş dakikalık oturma eylemi yapan grup adına konuşan Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya:

 

pano14_0

10 Ekim’de Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık. Saray’ın saltanatı uğruna aylardır dökülen kanlara dur demek, savaşa karşı, barışı savunmak için yollara düştük.

 

 

Kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların özlemlerini haykırmak, umutlarını yaşatmak için, kandan ve savaştan beslenenlere karşı “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!” demek için gelmiştik.

 

 

Türkiye’nin dört bir yanından, emek, barış ve demokrasi taleplerimizi haykırmak için gelmiş, kadını erkeği, genci yaşlısı, barış türküleriyle birlikte halaya durmuştuk.

 

Türkiye’nin göbeğinde, Ankara Garı’nın önünde, binlerce polisin gözü önünde patlattılar bombalarını. 128 canımızı aldılar aramızdan. Canımızdan can gitti, yüreklerimiz dağlandı. Annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik.

 

“KATLİAMI VE KATİLLERİ ASLA AFFETMEYECEĞİZ “

 

İki gündür yüreğimiz yanıyor, içimiz kanıyor. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyan ediyoruz. Bizler patlama sonrasında canlarımızı kurtarmaya çalışırken, polislerini gaz bombaları ile üzerimize salanlar, yüzümüze sırıtarak “güvenlik zafiyeti” yok diyorlar.

imagesCA9DKDXL

 

Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin. Ankara’nın orta yerinde göz göre göre bombaları patlatanları, yakın tarihimizin en vahşi saldırısına göz yumanları biliyor, katillerin hepsini tanıyoruz.

 

Katiller; diktatörlük hevesleri 7 Haziran seçimlerinde kursaklarında kaldığı için, ülkeyi kan gölüne çevirip, yaşanan ölümler üzerinden “oy avcılığı” yapanlardır.

 

Katiller; yarattıkları şiddet, korku ve katliam atmosferinde “tek başına iktidar” olmak için ülkeyi ateşe atıp, kendilerini kurtarmaya çalışanlardır.

 

“YARGILANACAKSINIZ, HESAP VERECEKSİNİZ”

 

Emek, barış ve demokrasi mitingimizi kana bulayanlara ve katliama seyirci kalanlara sesleniyoruz:

 

Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz!

eğit

Bizi korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlara sesleniyoruz: Ne kadar saldırırsanız saldırın, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve asla affetmeyeceğiz!

 

Hepiniz döktüğünüz kanda boğulacaksınız! Kanlı ellerinizle işlediğiniz bütün suçlardan yargılanacak ve hesap vereceksiniz!

 

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için önceki günden itibaren üç gün yastayız. Dün ve bugün bütün Türkiye’de grevdeyiz!

 

Acımız büyük, yaralarımız derindir!

 

eğit 2

 

Katiller ve arkasındaki güçler bulunana kadar bize rahat yok!

 

Katliamın sorumluları hesap verene kadar susmayacağız, yılmayacağız ve asla affetmeyeceğiz!

 

Hepimizin başı sağ olsun!” dedi.

 

Basın açıklamasının yapıldığı PTT çevresinde Malatya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin geniş çaplı güvenlik önlemi aldığı görüldü.

 

 

168

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir