Cum. Eki 15th, 2021

 

Tehcir treni

PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Tunçdemir, basın açıklamasında:

“ 78 yıl önce Elazığ Buğday Meydanı’nda, Dersim’in Piri Seyit Rıza ve arkadaşları hukuksuz ve göstermelik bir şekilde yargılanarak idam edildiler.

 

Devlet, büyük kıyım harekâtı öncesi Dersim’i yalnızlaştırarak ve halkı Seyitlerinden yoksun bırakarak, katliam ve soykırımı sürdürmeyi hedeflemiştir. Halk üzerinde baskı ve korkuyu büyütmek için, cansız bedenleri günlerce teşhir edilmiş, Seyitlerimize bir mezar yeri bile çok görülmüştür.

 

4 Mayıs 1937 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan bu katliam, kıyımlar ve sürgünlerle başlamıştır. Bundan 78 yıl önce, insan çığlıklarının silah seslerini bastırdığı, ana karnında bebelerin süngülendiği, onurları için kadınların kendilerini uçurumlardan attığı ve Munzur’ un kan kırmızı aktığı bir vahşeti, Dersim halkı hem yaşadı, hem de tanıklık etti. Ve on binlerce canımız katledildi.

 

Buna tanıklığın izleri, yaşanan barbarlığın acıları ve etkileri aradan geçen bunca süreye rağmen belleklerde tazeliğini korumaktadır.

 

Genel Kurmay arşivlerine göre; 13.806 canımız; çoluk, çocuk, yaşlı, kadın ayrımı yapılmaksızın katledilmiş, bir o kadar canımız da, dilini-inancını bilmedikleri batı illerine sürülmüş ve asimile olmaları için, köylere sadece birer aile olarak dağıtılmışlardır.

 

Katliam sonrası evlatlık verilen kız çocuklarının akıbetleri bilinmezken, sürgünlerde yaşanan acıları unutmak mümkün değildir

 

1938 de Dersim’de işlenen bir insanlık suçudur ve Dersim Katliamı’nın vebali; başta mevcut hükümet olmak üzere 78 yıldır bu ülkede siyaset yapan herkesin boynundadır.

 

Devlet, yarım ağız özürleri bir yanan bırakıp geçmişle yüzleşmeli ve Dersimlilerden resmi bir şekilde özür dilemelidir.

 

Başta Dersim soykırımı olmak üzere, Devlet kaynaklı tüm katliam ve kıyımlar aydınlatılmalıdır.

 

Seyitlerimizin mezar yerleri açıklanmalı, Dersim 38’in devamı niteliğindeki, bütün ekolojik, ekonomik, kültürel uygulamalara son verilmelidir.

 

Dersim adı iade edilmelidir.

 

Toprağa kefensiz düşenlerimizin hesabı sorulmadan, bizler için bu hesap kapanmayacaktır.

 

Dersim soykırımını unutmadık unutturmayacağız.”

 

 

 

 

166

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir