Sal. Oca 19th, 2021

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Sultan KILIÇ

 

Geçtiğimiz yıl 2015’te Malatya Kuyuönü Mezarlığının çevresini saran yüzlerce metre uzunluğundaki taş duvarlara harçla şekil verildi. Duvarların üzerindeki tüm demir korkuluklar, rengârenk boyandı. Duvarların onarımı, şekillendirilmesi, korkulukların boyanması aylar sürdü. Bu masraflı ve emekli iş biter bitmez, Kuyuönü Mezarlığından 2.500 civarında mezarın Şehir Mezarlığına nakil işlemi başlatıldı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mezarlığın çevresindeki duvarların çimentosu, demir korkulukların boyası kurumadan, iş makineleriyle epey bir kısmını parçalayıp çöpe attılar.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yine aynı güzergâhta bulunan, Kuyuönü Mezarlığının ortasından geçen Derme sulama kanalında da 2015 yılında ıslah çalışması başlatıldı. Kanalın içerisine indirilen kepçelerle kanalın dibindeki molozlar temizlendi. Kanalın hasarlı betonları onarıldı. Kanalın etrafında hangi ağaç görüldüyse derhal kesildi.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kanal boyunca çift yanlı, kilometrelerce uzanan eski korkuluklar sökülerek hurdaya atıldı. Eski korkulukların yerine daha yüksek, daha sağlam, daha renkli metal korkuluklar monte edildi. Hatta Aşağıbağlar’la Aşağı Banazı civarında bu korkulukların monte işlemi hâlâ devam ediyor.

Bir de ne görelim? Daha yeni tamamlanan kanal yatağının betonları, kanalın iki yanındaki yepyeni metal korkulukları, yine iş makineleriyle paramparça ediliyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu projeleri uygulamaya koyanlar, bir gece rüyaya yatıp ertesi gün mü işe koyuluyorlar?

Kendi yaptıklarını ertesi gün beğenmeyen belediyeciler, oyun mu oynuyorlar? Ama bu oyun, çok pahalı bir oyun. Bu masrafları da yoksul halk, vergileriyle karşılıyor.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kanalı genişleteceklermiş. Sanki dersin Derme kanalından akan su, yatağına sığmıyor.

Torbalara kemiklerini doldurup Şehir mezarlığında otsuz ağaçsız bir tepeye tohum eker gibi gömdükleri mevtaların yerine, geniş bir kanal yapıyorlar.

Ünlü Kanalboyunda da hiç bitmedi onarımları, değişimleri, yenilemeleri. Doğru dürüst bir proje ve uygulama olsaydı; işlevselliğiyle, sağlamlığıyla, estetiğiyle yüzyıllarca yaşardı. Ama nerde uzağı gören izan, nerde sağlamlığı sağlayan mühendislik, nerde bakanı mest eden mimarlık? Çadır kültüründen gelenlerden ancak bu kadar olur galiba.

Bir de bu kanalın iki yanına yürüyüş yolları yapacaklarmış. Bir de Fahri Kayahan Bulvarının ortasından da kanal geçireceklermiş. Bulvarda yapacakları kanalın iki yanına da yürüyüş yolu yapacaklarmış.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Peki, il sağlık kuruluna zahmet edip danıştınız mı? Araç trafiğinin oldukça yoğun aktığı bu bulvarda yürüyüş yolu olur mu, diye? Araçların öldürücü karbon salınımlarının yanında yoldan kaldırdıkları toz bulutları, oldukça masum kalır.

Belediyede görevli olup bu harika (!), sağlıklı (!) projeyi uygulayanları toplayıp her gün en az bir kez tur attırmak gerekmez mi araç trafiğiyle birlikte uzanan bu yürüyüş yollarında?

Hayaller Venedik; gerçekler ise yosun tutmuş, kurbağalı, böcüklü dereler.  Böyle olsa yine iyi. Pet şişeli, naylonlu, koltuk kanepeli, çöp dolu bir kanal işte. Bilgisayarda tasarlayınca oldu bu iş, diye düşünüyorlar.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Basına yolladıkları ve kanalların çevresine astıkları kanal projelerinin fotoğraflarında kanaldan akan su, masmavi. Kanalın iki yanı sık ağaçlıklı.

Var olan tüm ağaçları, kökünden kes. Sonra tanesi bin lira ile iki bin lira arasında değişen fiyatlarla ithal ağaç getir dik.

El kesesinden sultanım, develer olsun kurbanım.

Getirin gavurmayı, göresin savurmayı.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

İşte bu da Malatya Belediyesinin basın bülteni:

 

“Malatya Büyükşehir Belediyesi, Güney Kuşak Yolu projesi içinde kalan Derme kanalını yol projesiyle birleştirerek, Malatya’nın nezih mekânlarından biri haline getiriyor. Büyükşehir Belediyesi, Derme Suyu projesine başladı.

 

Kanal 7 metreye çıkıyor

 

Projeyi etap etap yapacak olan Büyükşehir Belediyesi, Derme Suyu kanalını 7 metre genişliğine çıkarıyor. Maksimum su derinliği 1.50 metre olarak planlanan kanalın ilk etapta 800 metrelik bölümü yapılacak. Kanal içerisine çelik su tutucular yaparak su seviyesinin maksimum olacak şekilde akması sağlanacak.

 

Kanal etrafına yürüyüş ve bisiklet yolu

 

50 metre genişliğinde açılan Güney Kuşak Yolunu ortadan ikiye bölen kanalın sağ ve sol tarafına 2,80 metre genişliğinde yürüyüş yolları, 2 metre genişliğinde bisiklet yolu, 3 metre genişliğinde de kaldırım çalışmaları yapılacak. Aydınlatma ve yeşillendirme çalışmalarının da yapılacağı proje şimdiden Malatyalıların beğenisini kazandı.

 

Çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor

 

Çevre yolunda Hava Lojmanları kavşağından başlayıp, Çöşnük kavşağında biten Güney Kuşak yolunun Aşağıbağlar, Cemal Gürsel, Beydağı, Yamaç ve Fırat Mahalleleri bölümünde çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Çöşnük-Fırat Mahallesi arasındaki 1,5 kilometrelik hatta da çalışmaların yarısı tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi 10 kilometre uzunluğundaki Güney Kuşak yolunun bugüne kadar 5,5 kilometrelik bölümünü tamamladı.

 

a-5

Başkan Çakır: Güzel bir proje

 

Malatya’yı modern bir şehir haline getirmek için çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatyalıların gezip dolaşabilecekleri mekân sayısını artıracaklarını söyledi.

 

Projenin Güney Kuşak Yolu projesiyle birlikte yapıldığını vurgulayan Başkan Çakır, “Bölgenin büyük bölümünde kentsel dönüşüm çalışmaları var. Bu çalışmalar bittiğinde burası nüfus olarak en kalabalık bölgelerden biri olacak. Biz de bu bölgenin yollarını şimdiden yaparak yaşanabilecek trafik sorununun önüne geçmeyi hedefliyoruz. Güney Kuşak Yolumuz, hem bu bölgemize hem Malatya’mıza faydalı olacak. Yolumuzu ortadan ikiye bölen kanalımızı rehabilite ediyoruz. Güzel bir proje, kentsel dönüşüme bağlı olarak etap etap yapacağız.” dedi.”

 

sultankilic44@hotmail.com

 

156

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir