Paz. Eki 24th, 2021

egitim-sen-basin-ac

 

Eğitim Sen genel merkezinin polis ekiplerince basılarak arama yapılmasına yönelik bir tepki de Eğitim Sen Malatya şubesinden geldi.

 

Eğitim Sen Malatya şubesi bugün 16.00’da Merkez PTT meydanında gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla tüm demokrasi güçlerini, hukuksuz saldırılara birlikte karşı koymaya çağırdı. Basın açıklamasının öncesinde Eğitim Sen’e yönelik gerçekleştirilen polis baskınını protesto etmek için beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştiren Malatya Eğitim Sen üyeleri, oturma eyleminin ardından basın açıklamasını sundular.

 

Eğitim Sen Malatya şubesi adına basın açıklamasını sunan Şube Başkanı Tarık Kaya, sendikalarının sivil polislerce bu sabah kuşatmaya alınarak tüm binanın hukuksuz bir şekilde arandığını söyledi.

 

TEM ŞUBESİNİN ELYAZISIYLA HUKUKSUZ ARAMA

 

Tarık Kaya, seçim döneminde uygulamaya konulan ancak demokrasi güçlerinin deşifresiyle boşa çıkarılan savaş stratejisinin, bugünlerde yeniden uygulamaya konulduğunu ifade ederek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

 

“Bu sabah sendikamız Eğitim Sen Genel Merkezi sivil polisler tarafından kuşatmaya alınmış ve hukuksuz şekilde tüm binada arama başlatılmıştır. Arama için herhangi bir savcılık ya da mahkeme kararı yoktur. Bir ihbar gerekçe gösterilerek Eğitim Sen misafirhanesinde arama yapılacağına dair TEM şubenin el yazısıyla kendi hazırladığı bir paragraflık yazıya istinaden tamamen hukuksuz şekilde arama yapılmaktadır. Kendi yazılarında bile sadece misafirhanede arama yapılacağı yazılmasına rağmen yemekhaneye varıncaya dek tüm binada arama yapılmaktadır. Konfederasyonumuz eş genel başkanı ve yürütme kurulu üyeleri dahi içeri alınmamış, tüm girişimlerimize rağmen hukuksuz arama sonlandırılmamıştır.

 

Seçim döneminde planlanan, kısmen uygulanan ancak demokrasi güçlerinin deşifre etmesiyle boşa çıkarılan içte ve dışta savaş politikası stratejisi devreye sokulmuştur. Bu stratejide tüm demokratik hak ve özgürlükler askıya alınacaktır. Nitekim bugün bir yandan Eğitim Sen genel merkez binası basılırken bir yandan da İstanbul’da AKP’nin savaş politikasına karşı barışı inşa etmeyi hedefleyen Büyük Barış Yürüyüşü yasaklanmıştır.

 

Geçici AKP Hükümeti, sanki bu ülkede 7 Haziran genel seçimi olmamış, sanki tek başına iktidarına halk geçit vermişçesine ülkemizin geleceğini tümden değiştirecek tehlikeli adımlar atmaktadır. Demokrasi güçlerini, hak ve özgürlükleri baskı altına alarak yakın zamanda yapılacak erken seçimde yeniden tek başına iktidar olmanın yollarını aramaktadır.”

 

IŞİD’LE MÜCADELE YALANIYLA DEMOKRATİK GÜÇLERE SALDIRI

 

AKP hükümetini mevcut savaş konseptini sonlandırmaya çağıran Tarık Kaya:

 

“Önümüzdeki günlerde gerilimin adım adım tırmandırılacağını, gözaltı ve tutuklamaların yoğunlaştırılacağını, AKP medyası üzerinden algı operasyonlarıyla kamuoyu desteği sağlanmaya çalışılacağını düşünmekteyiz. İ. Melih Gökçek gibilerin yazdıkları aynı stratejinin parçası ise çok daha tehlikeli ve karanlık oyunların da tezgâhlandığı anlaşılmaktadır.

 

Sendikamız Eğitim Sen’e yönelik hukuksuz, keyfi ve anti demokratik saldırıyı, baskını kınıyor, şiddetle protesto ediyoruz. AKP savaş ve kaos politikalarına derhal son vermelidir. 7 Haziran’da halklarımız ve emekçiler tercihlerini savaşa karşı barış ve demokrasiden yana koymuşlardır. Dolaysıyla AKP’ye düşen halkın iradesine saygı duymak ve gereğini yapmaktır.” dedi.

 

 

 

 

127

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir